Vtedajší predseda Najvyššieho súdu a predseda súdnej rady Štefan Harabin sa zúčastnil debaty so študentmi právnickej fakulty v ktorej  rozoberal vplyv médii na súdnu moc. Jeden zo študentov Harabina nahral a video zavesil na youtube, kde bolo roky nepovšimnuté, až doteraz.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=jq5BIu42h88

Harabinovi odporcovia však budú sklamaní. Harabin aj vtedy hovoril rovnako otvorene, ako hovorí dnes. Sám sa k videu vyjadril, že je škoda, že sa takýchto videí nezachovalo viac, pretože veľa jeho odporcov ho obviňuje, že takto otvorene začal rozprávať až teraz, keď prišiel o funkcie.

 

A čo vtedy študentom povedal?:

“Žijeme v dobe médií, dnes už asi neplatí, čo sa učíte o klasickej Montesquieho teórii o trojdelení štátnej moci na súdnu, zákonodarnú a výkonnú. Dnes tu nastupuje nikým nevolená moc, mediálna. Žiadne médium nie je nezávislé, až na verejnoprávne. Keď sa médiá, ktoré sú niekym platené, dohodnú, dokážu sformovať verejnú mienku a masírovať mozgy takým spôsobom, že ovplyvnia výkonnú moc, aby prijala nejakú normu,” hovorí Harabin.

“Napríklad o pneumatikách istej šírky, ako povinných na aute. Lebo za médiami sú určité záujmové skupiny, ktoré si to zaplatia a politická moc reprezentovaná exekutívou, to dá do vlády a pod mediálnym nátlakom parlament takúto normu príjme.

Zoberte si súdne kauzy, do ktorých keď sa pustia médiá a sudca je slabšej chrbtovej kosti, tak nerozhoduje podľa spisu, ale podľa médií. Zažil som také prípady, aj také spisy som mal. Pamätám si, ako v čase, keď sa určitá trestná kauza robila, aké sa robili tlačove konferencie.

Na margo trestných káuz vám ako budúcim adeptom na prokurátorské, sudcovské, a policajné miesta poviem, že policajti a minister vnútra robia tlačové konferencie o tom, čo vyšetrili, aká je za to trestná sadzba a akú celu skupinu odhalili. Potom dostanete na stôl trestný spis a nie je v ňom nič!

Zapamätajte si, že tam kde sa robí tlačová konferencia v nejakej trestnoprávnej kauze, tak tá bude určite oslobodená. Lebo iba tam robia tlačové konferencie, kde nemajú dôkazy, aby urobili nátlak na sudcu, aby zobral konkrétnu osobu do väzby, lebo je tak mediálne a politicky pripravená spoločnosť.

Zoberte si aké sa pred voľbami masírovali mozgy. Len tá policajná akcia s tým vrtuľníkom proti skupine piťovcov. Veď jeden z tej skupiny sa ministrovi tri mesiace hlásil, že chce vypovedať. Tak keď ho chceli zatknúť, tak mohli ho prijať na vypočutie a tam ho zatknúť a nie robiť také divadlo, s vrtuľníkom vtrhnúť do obydlia, kde páchateľ vyjde von, že čo ma tu s vrtuľníkom cez strechu chytáte, keď ja vychádzam sám von. Výsledkom akcie potom sú štyri zatknutia pre nedovolené ozbrojovanie.

Veď nech urobia prehliadku u poľovníkov, ktorých máme 10 tisíc a môžu rovno vzniesť 8 tisíc obvinení pre nedovolené ozbrojovanie. Lebo toto je výsledok tejto bombasticko-letecko-vrtuľníkovej akcie, štyri obvinenia pre nedovolené ozbrojovanie. A ďalšia vec, keď idem chytať páchateľa, tak nejdem s bubnom na zajace, že tam zavolám televízie, ktoré to vysielajú. Však páchateľa chytám tak, aby nikto nič nevedel. A toto sa všetko deje za súčinnosti médií a hneď je tlačová konferencia, že sme chytili toho a toho, zavreli sme toho a toho, pritom súdy ešte nerozhodli o väzbe a keď potom sudca pustí z väzby, tak začnú naňho útočiť, že musel byť uplatený, keď pustil takého ťažkého zločinca. A v skutočnosti v spise nemal nič, čo by zakladalo dôvody na väzobné stíhanie. A potom vám niektorí títo funkcionári z tlačových konferencií povedia, že oni majú povinnosť informovať. No informovať, ale treba hovoriť pravdu!”, uzavrel Harabin.

 

Zdroj: (1)

 

[wp_ad_camp_1]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.