Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná
    Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná

    Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná

  • Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?
    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

  • Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU
    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

  • Pro všechny nedočkavce…..
    Pro všechny nedočkavce…..

    Pro všechny nedočkavce…..

  • Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu
    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

Související zprávy

  • Hlboký štát poslal Trumpovi na Silvestra „pozdrav“
    Hlboký štát poslal Trumpovi na Silvestra „pozdrav“

    Hlboký štát poslal Trumpovi na Silvestra „pozdrav“

  • Předčasný konec britské vlády v dohledu?
    Předčasný konec britské vlády v dohledu?

    Předčasný konec britské vlády v dohledu?

  • Lenka Procházková o uzavření konkordátu mezi ČR a Vatikánem
    Lenka Procházková o uzavření konkordátu mezi ČR a Vatikánem

    Lenka Procházková o uzavření konkordátu mezi ČR a Vatikánem

  • Svetový liberalizmus ukázal svoju pravú tvár
    Svetový liberalizmus ukázal svoju pravú tvár

    Svetový liberalizmus ukázal svoju pravú tvár

Hra začala – Putin posiela dolár do zabudnutia

Päť ďalších krajín oznámilo želanie vstúpiť do zoskupenia BRICS. Bude tak pokrývať obrovskú oblasť od Euroázijského kontinentu po Južnú Ameriku. Je čas, aby sa anglosaský svet, ktorý stráca politickú a ekonomickú veľkosť, otriasol.

BRICS sa púšťa do dedolarizácie globálneho finančného trhu a budovania suverénnej ekonomiky. Všetky tieto procesy sú v súlade so strategickými záujmami Ruska.

S dolárom čosi nie je v poriadku

Americká rodina Wilsonovcov žijúca v Texase sa vybrala na tradičnú automobilovú prehliadku krajiny. Pred rokom si Wilsonovci vedeli za tak krátke obdobie oddýchnuť na brehoch dvoch oceánov naraz. Tichého v Kalifornii a Atlantického v Miami.

Tento rok sa však rozhodli ísť iba jedným smerom. Na západ. Keďže náklady presiahli 5 dolárov za galón. Čo je o 60% viac ako v minulom roku. Wilsonovci nikdy nemali problémy s peniazmi. Považujú sa za solventných obyvateľov Dentonu, mestečka neďaleko Dallasu. Rastúca inflácia ale aj im ukázala, že s dolárom niečo nie je v poriadku.

Geopolitická sila BRICS

Summit BRICS, ktorý sa konal koncom júna v Pekingu, dal organizácii nový dych. Myšlienka vytvorenia organizácie sa zrodila ešte v rámci Petrohradského ekonomického fóra v roku 2006.

Teraz sa zoskupenie mení z platformy na koordináciu spoločných ekonomických záujmov na politickú úniu. Silu schopnú otriasť zavedeným svetovým poriadkom založeným na anglosaskej myšlienke liberálneho globalizmu. Význam BRICS súvisí nielen s rozvojom ekonomiky členov, ale aj s rozširovaním geografických hraníc.

Rýchly rozvoj

Zakladateľmi BRICS boli Brazília, Rusko, India a Čína. V roku 2011 sa pripojila Juhoafrická republika. Vznikla silná chrbtica pokrývajúca východ a juh euroázijského kontinentu. A dva silné okrajové body v Afrike a Latinskej Amerike.

Týchto päť krajín predstavuje 26% zemského územia. Takmer 45% populácie. A viac ako 25% svetového HDP. Na rozdiel od upadajúceho anglosaského sveta patrí väčšina ekonomík BRICS do kategórie rýchlo sa rozvíjajúcich.

Silná desiatka

Bezprostredne po skončení pekinského samitu požiadali o vstup Irán a Argentína. Záujem prejavili i Turecko, Egypt a Saudská Arábia. BRICS sa tak zmení na silnú globálnu desiatku. Schopnú nielen konkurovať iným medzištátnym subjektom, ale tiež diktovať architektúru nového svetového poriadku.

Územie od Ruska cez Turecko, Egypt, Saudskú Arábiu, Irán, Indiu až po Čínu tvorí obrovský geopolitický priestor. Od Arktídy cez Čierne a Stredozemné more a Suezský prieplav s prístupom do Indického a Tichého oceánu. Len ťažko konkurovať takejto sile.

Afrika predo dvermi

Brazília a Argentína majú úplnú kontrolu nad južnou Amerikou. Južná Afrika je na svojom kontinente zatiaľ osamotená. Lenže na stretnutie v Naí Dillí v septembri 2021 vo formáte BRICS+ už boli prizvané i Alžírsko, Senegal a Etiópia. Spolu s Južnou Afrikou a Egyptom by tak zabezpečili politický a ekonomický vplyv na celý kontinent.

Náhrada OSN?

BRICS by tak mohlo nielen obnoviť multipolárny svetový poriadok. Ale aj plne nahradiť OSN. Tá v posledných rokoch preukázala „stareckú neschopnosť“ pri riešení medzinárodných krízových situácií. Jednoducho stratila kontrolu nad geopolitickými procesmi.

Rýchlemu rozvoju ekonomík BRICS nemôže nič zabrániť. Vrátane reštriktívnych opatrení kolektívneho Západu. Namierených napríklad proti Iránu a Rusku. Globálna dynamika sa v 21.storočí presúva zo Severnej Ameriky a EÚ do ázijsko-tichomorského regiónu. Vyzerá to na dlhodobý proces.

Prvým krokom je dedolarizácia

Menový systém Bretton Woods trvá už od roku 1944. Drží americký dolár ako medzinárodný prostriedok vyrovnania a ukladania rezerv.

S cieľom ukončiť nadvládu dolára preto štáty BRICS prechádzajú na vyrovnanie zahraničného obchodu v národných menách. Čína obchoduje juanmi s takmer všetkými krajinami juhovýchodnej Ázie. Čoskoro za ne bude nakupovať i blízkovýchodnú ropu.

Rusko už dávnejšie dosiahlo, že sa viac ako dve tretiny výmeny v rámci Euroázijskej hospodárskej únie uskutočňujú v rubľoch. Dosiahlo dohody o prevode rusko-indického a rusko-iránskeho obchodu v rubľoch, rupiách a rialoch. Za ruské energetické zdroje platia rubľami dokonca i západné „nepriateľské krajiny“.

Rezervná mena BRICS

Ďalším logickým krokom je vytvorenie novej globálnej rezervnej meny v rámci BRICS. Nahradí dolár a „zruší“ Bretton Woods.

„Mnoho krajín sa po februárových a marcových udalostiach, keď západné krajiny oznámili zmrazenie a v skutočnosti zhabanie ruských devízových rezerv, bojí držať svoje úspory v dolároch,“ vysvetľuje ruský finančný analytik Sergej Drozdov.

Nahradenie dolára juanom, rupiou alebo inou národnou menou by rozhodne nebolo v súlade so zámerom vytvoriť nový multipolárny geoekonomický svet. Ale iba nahradenie jedného pólu vplyvu druhým. To by bola strategická chyba.

Platobný systém

Celú novú architektúru má zastrešiť Systém prenosu finančných správ. Tým sa poistia všetky banky BRICS proti riziku odpojenia od systému SWIFT. Ten je totiž plne pod kontrolou západných finančných organizácií.

Riziká

BRICS sa teda mení z čisto ekonomického zoskupenia na geopolitického hráča. Rozšírenie BRICS ale nevyhnutne prinesie i väčšiu rozmanitosť záujmov zúčastnených štátov.

Napríklad Turecko je členom NATO. Saudská Arábia zasa dlhoročným spojencom USA na Blízkom východe. Čo ak práve ony budú tými povestnými „trójskymi koňmi“. Pretože okamihy, keď bude potrebné prijať opatrenia v rozpore so starým svetovým poriadkom, iste prídu.

Faktom ale je, že Saudská Arábia už diskutuje o možnosti predaja ropy do Číny za juany. To priamo podkopáva existenciu Bretton Woodsu. Jedným z hlavných faktorov, ktoré zabezpečujú dopyt po dolároch, je burza. Jej hlavnou komoditou je ropa.

Na začiatku roka 1980 sa Saudská Arábia zaviazala predávať ropu za doláre. USA zasa na oplátku sľúbili zabezpečiť bezpečnosť kráľovstva. A nezasahovať do jeho vnútorných záležitostí. Washington ale začal v posledných rokoch kritizovať kráľovskú rodinu. Čo Saudská Arábia považuje za porušenie dohody. Preto sa začala od USA vzďaľovať.

Bez záruk

Neexistuje však žiadna poisťovňa, ktorá by „kryla“ riziká dvojitej hry niektorých nových účastníkov BRICS. Je len predpoklad, že Rusko, Čína a India ako najväčší geopolitickí a geoekonomickí hráči budú schopní udržať zoskupenie na ceste k budovaniu spravodlivého multipolárneho sveta.

Čas na protiútok

Krajiny BRICS sú teda novým svetovým hráčom schopným diktovať svoje vlastné pravidlá. Aj Anglosasom. Už nestačí len používať juany a ruble v rámci rusko-čínskeho vzájomného obchodu. Je dôležité, aby aj tretie krajiny využívali nástroj týchto vzájomných vyrovnaní. Vrátane ukladania rezerv v novom aktíve, ktoré už nebude dolárové.

Skutočnou účinnou zbraňou voči doláru môže byť preto len vznik novej silnej rezervnej meny združenia krajín BRICS.

Zdroj: Tsargrad

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
2 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
anna
anna
21.7.2022 00:23

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov varoval, že geografické ciele špeciálnej operácie sa posunú ešte ďalej od jej aktuálnej línie, ak bude Západ naďalej zhoršovať bezpečnostnú situáciu pokračujúcimi dodávkami zbraní na Ukrajinu: „Rusko chce dostať pod kontrolu nielen Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku, ale aj Chersonskú oblasť, Záporožskú oblasť a ďalšie územia“.

https://www.infovojna.bz/article/lavrov-oznamil-ze-v-dosledku-pokracujuceho-ohrozenia-ruska-dodavkami-zbrani-na-ukrajinu-sa-situacia-zmenila-rusko-chce-dostat-pod-kontrolu-nielen-donecku-a-luhansku-ludovu-republiku-ale-aj-o-chersonsku-oblast-zaporozsku-oblast-a-dalsie-uzemia

anna
anna
19.7.2022 10:07

Ak je plyn z Ruska zlý kvôli vojne, tak je zlý aj plyn z USA!
Chcú sankcie proti Rusku, lebo vedie vojnu? Tak nech zavedú rovnaké sankcie aj proti USA, ktoré vedie najviac vojen na svete!

https://www.youtube.com/watch?v=QTKDxrrmvqY

Uhrík v Bruseli: Žiadne okamžité odpojenie od ruského plynu! Nemáme náhradu. Nech sa odpojí Ukrajina!

https://www.youtube.com/watch?v=Tk0DJ-85Hps