Podle slov ruského prezidenta Vladimíra Putina, ruská armáda plánuje nasazení ICBM Sarmat v roce 2020 a válečnou hypersonické hlavice Avangard v roce 2019. Obě zbraně prezident popisoval jako zásadní pro budoucí jadernou rovnováhu.
Termín pro rozmístění obou zbrojních systémů byl v pátek potvrzen ruským prezidentem během setkání s vedoucími představiteli obranných složek a dodavateli – první taková schůzka od přeměny ruského kabinetu na začátku tohoto týdne.

Sarmat je ruská mezikontinentální balistická střela budoucnosti, která nahradí svoji zastaralou předchůdkyni, těžkou raketu Vojevodu. Tato nová zbraň má mít prodlouženou vzdálenost doletu, což jí umožní zasáhnout americké teritorium z jihu, odkud ji nemohou zastavit antibalistické interceptory, které byly rozmístěny na Aljašce.

Avangard je je nukleární hlavice, která dokáže brázdit atmosféru nadzvukovou rychlostí, což ji činí prakticky nezastavitelnou, jelikož v současné době ani v blízké budoucnosti neexistuje technologie, která by ji dokázala zachytit. Sarmat má nést právě hlavice Avangard.

Oba přírůstky do ruského zbrojního arzenálu představil sám Vladimír Putin během klíčové politické řeči, která proběhla v březnu. Ve své řeči uvedl, že tyto a další zbraně, které jsou v současné době ve fázi vývoje, učiní americké ABM systémy bezmocnými, jelikož v dohledné době nebudou schopny ruský jaderný arzenál odrazit. Znamená to, že dlouholeté snahy Washingtonu o naklonění strategické rovnováhy s Ruskem ve prospěch Ameriky selhal.

Překlad: raja, Zdroj: 1

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...