Internetová neutralita je na dobré cestě k tomu, aby se stala věcí minulosti, a to díky Federální komisi pro komunikace (FCC), která minulý týden oznámila svůj plán ji zrušit. Tato změna v podstatě umožňuje poskytovatelům internetu, jako jsou Comcast, Verizon a AT & T, blokovat webové stránky, které jim nelíbí, a rozdělit internet na různě pomalá či rychlá „pásma“.

[wp_ad_camp_1]

Předseda FCC Ajit Pai řekl: „Podle mého návrhu federální vláda zastaví mikromanažování internetu. . . . Namísto toho by FCC zkrátka vyžadovalo, aby poskytovatelé internetových služeb byli ve svých postupech transparentní. To umožní spotřebitelům zakoupit takový plán služeb, který pro ně bude nejlepší. A podnikatelé a malé firmy mohou dostat technické informace, které potřebují ke svým inovacím.“

Stále nevíte, jaký to bude mít dopad na vás?

Takovýto krok by v podstatě odstranil svobodu projevu z internetu, jelikož jeho obsah by byl filtrován přes objektiv kterékoli společnosti, která vám jej poskytuje. V důsledku toho by se většina obsahu pravděpodobně soustředila na reklamu a prodej, což by bylo chytře maskováno jako běžný obsah, který na internetu vídáme dnes a denně.

Ještě pořád není jasné, jak vás to ovlivní?

[wp_ad_camp_1]

Přemýšlejte o tom jako o kabelu

Pokud ještě stále používáte kabel, tak budete možná internetové neutralitě schopni lépe porozumět díky pozorování toho, jak kabelové společnosti fungují. Nemůžete si jen vybrat a objednat kanály, o které máte skutečně zájem, ale jste nuceni pořídit si celý balíček kanálů, ačkoli obsahuje i ty, které vám nic neříkají. Například chcete jenom HBO, ale musíte zaplatit za všechny, abyste jej mohli využívat.  Pokud chcete mít přístup na Netflix, tak se pravděpodobně budete muset přihlásit na další stránky, které nemusíte chtít a neplánujete je používat.

Portugalsko to již na svůj internet zavedlo, a jestli potřebujete vizuální pomůcku k tomu, abyste pochopili, tak se podívejte:

„V Portugalsku, kde není internetová neutralita, poskytovatelé začínají rozdělovat internet na balíčky.“ uvedl Ro Khanna

[wp_ad_camp_1]

Neutralita internetu nás chrání před online cenzurou

Tohle je ten nejdůležitější důvod, proč nemůžeme jen tak sedět a dovolit, aby se to stalo. Internet je prostředkem masivních posunů ve všeobecném rozhledu. Díky němu se šíří povědomí o důležitých věcech a má moc probouzet miliony lidí, včetně vás. Bez neutrality sítě nemusí stránky, jako jsou tyto, vůbec existovat. Co se stalo se svobodou projevu? Je zřejmé, že internet představuje pro určité síly velkou hrozbu. Odhaluje korupci, která je v našem světě běžnou praxí, a nabízí řešení, která by jí mohla zabránit. Kdyby internet nezačal být mocným lidem nepohodlný, nebylo by takového kroku zapotřebí. Samozřejmě, poskytovatelé internetových služeb o tomto pravděpodobně nepřemýšlejí. Tyto společnosti uvažují primárně o tom, jak vydělat více peněz.

Společnosti poskytující internet budou moci zablokovat jakékoli stránky, které se jim nehodí do krámu. V praxi to znamená, že pokud má společnost určitý politický postoj, mohou velmi snadno zablokovat weby, které s tímto postojem nesouhlasí. To je doslovná definice cenzury … ještě někdo si vzpomněl na knihu 1984? A co svoboda projevu? Pokud vás to nepobuřuje, pak čtení tohoto článku nevěnujte dostatečnou pozornost.
[wp_ad_camp_1]

Minulý díl Last Night Tonight s Johnem Oliverem vysvětluje tuto problematiku o něco detailněji a může vám pomoci porozumět tomu, jak důležitá internetová neutralita ve skutečnosti je:

[wp_ad_camp_1]

Zde se podívejte na aktualizaci:

 

[wp_ad_camp_1]

Překlad: raja, Zdroj: 1

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.