Irácká rada ministrů v úterý schválila rozhodnutí irácké centrální banky (CBI) změnit směnný kurz amerického dolaru vůči dináru na 1300 dinárů za jeden americký dolar.

Poradce iráckého premiéra Fádí al-Šammarí považoval rozhodnutí o úpravě směnného kurzu za krok k dosažení slibného hospodářství a udržitelného rozvoje.

„Rada ministrů schválila rozhodnutí Rady ředitelů irácké centrální banky o změně směnného kurzu amerického dolaru vůči iráckému dináru, a to na 1300 dinárů za jeden americký dolar,“ uvedl Al-Šammárí.

V úterý se konalo pravidelné zasedání irácké Rady ministrů, kterému předsedal premiér Mohammed Shia Al-Sudani.

Předchozí oficiální směnný kurz činil 1450 dinárů za jeden americký dolar a před několika dny se americký dolar směňoval na černém trhu v kurzu 1550 dinárů.

V lednu kurz amerického dolaru vůči místní měně nedávno dosáhl 1610 dinárů za dolar, zatímco oficiální kurz zůstal 1459 dinárů za dolar, přičemž rozdíl mezi oběma kurzy činil více než 10 procent.

Koncem ledna se před budovou Irácké centrální banky v hlavním městě Bagdádu konaly demonstrace na protest proti vysokému kurzu amerického dolaru.

Protestující požadovali, aby irácká vláda urychleně zasáhla a omezila růst směnného kurzu vůči americkému dolaru.

Zdroj: Iraqi News

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.