Nejvyšší soud Spojeného království již rozhodl, že uvalení sankcí vládou na Mellat Bank v roce 2010 bylo protiprávní, přičemž soukromá íránská banka řekla, že sankce proti ní poškodily její pověst a vedly k významným finančním ztrátám, včetně ztráty budoucího podnikání.
Mellat Bank a ministerstvo financí Spojeného království se ještě střetnou u tohoto soudu ve Velké Británii koncem tohoto měsíce. Očekává se, že banka předloží důkazy o tom, že krok britské vlády v roce 2010 zmrazit aktiva, zavést sankce a povzbudit ostatní mezinárodní aktéry, aby učinili totéž, byl nezákonný.
[wp_ad_camp_2]
V procesu, jehož začátek je stanoven na 17. červen a měl by trvat pět týdnů, se očekává, že přijdou na přetřes současní i bývalí ministři vlád, včetně Alistair Darlinga, který byl ministrem financí ve vládě Gordon Browna, když byla zmrazena aktiva a zavedeny sankce.
V té době britské ministerstvo financí tvrdilo, že Mellat Bank poskytla podporu íránskému raketovému programu a podezřívala jí dokonce i z podpory jaderného programu. V lednu 2013 však Evropský soud zrušil sankce EU vůči bance a rozhodl, že neexistují žádné důkazy na podporu tvrzení, že se banka do těchto programů nějakým způsobem zapojila. Následně, v ten samý rok, britský Nejvyšší soud rozhodl podobně, že obvinění byla protiprávní.
[wp_ad_camp_2]
Advokát zastupující Mellat Bank již dříve řekl, že celkové ztráty finanční instituce mohou činit až 4 miliardy dolarů (3,56 mld. euro), přičemž íránská tisková agentura PressTV naznačila, že by to mohlo znamenat podání žaloby na Evropskou komisi ze strany Íránu ohledně jejich sankcí proti bance.
přeložila tereza | zdroj: 1
Tak jak je známo, Čína byla předurčena…