Vláda pomocí médií poskytla falešné informace, aby teroristy Hamasu dostala do tunelů v Gaze, a poté je během několika minut vybombardovala.

Vláda pravicového Benjamina Netanjahua je uprostřed vojenské kampaně proti palestinskému terorismu v pásmu Gazy. Zatímco Izrael má ve srovnání s Hamásem nebo Islámským džihádem drsnou vojenskou převahu, izraelské obranné síly (IDF) čelí vážnému problému: teroristické základny, ze kterých střílejí rakety, jsou uprostřed částí s civilisty.

Tento složitý problém vyžaduje zajímavou schopnost improvizace. A tímto způsobem také provedla IDF svou nekonvenční taktiku, jak co nejúčinnějším způsobem oddělit civilisty od teroristů a zasadit těžkou ránu ozbrojenému křídlu Hamásu.

Ve čtvrtek v noci přibližně ve 21 hodin (místního času) začala IDF shromažďovat pozemní síly podél hranice s pásmem Gazy. Některé obrněné a pěchotní prapory se připojily k dělostřeleckým bateriím, které byly rozmístěny během několika dní, aby zahájily protiútoky.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Za několik hodin byla celá hranice s palestinským územím silně militarizována, což by bylo opodstatněné, pouze pokud by Izrael chtěl zahájit pozemní vpád do Gazy, jako tomu bylo v roce 2014 za podobné situace.

Tuto zprávu sdělovaly médiím také interní zdroje samotné izraelské vlády. Všechna místní média, plus CNN, Fox News, ABC a Washington Post, rychle řekla, že Izrael se chystá vstoupit do Gazy, aby ukončil povstání.

„Izraelské jednotky vstoupily do pásma Gazy, protože konflikt s Palestinci se prohlubuje, uvádí izraelská armáda,“ zněl tweet zveřejněný v té době Washington Post.

K pozemské invazi však nedošlo. Ano, IDF rozmístila jednotky podél hranic, ale použila antisionistická média bez jejich vědomí, aby řekla, že UŽ přešli do Gazy.

Ale proč to udělali?

Jak vyšlo najevo během několika hodin po události, tato zpráva vedla teroristy Hamásu ke vstupu do svých úkrytů v podzemní síti tunelů, které využívají částečně k úkrytu před leteckými údery, ale také jako segmenty k ukládání zbraní a výbušnin, k odpálení a zastavení průchodu izraelských tanků při možné pozemní invazi.

Podle minulých zkušeností palestinští teroristé, když dojde k pozemní invazi, do těchto tunelů civilisty nepřijímají, a raději je nechávají ve městech, aby izraelští vojáci obtížně rozlišovali mezi civilisty a teroristy.

A tak se bezděky značný počet teroristů Hamasu a Islámského džihádu oddělil od civilistů a schovalo se v tunelech. O několik minut později vybombardovalo tyto tunely, známé jako „palestinské metro“, izraelskými letadly, které rozbořily tyto struktury a zabily stovky islámských teroristů.

„Metro“ bylo postaveno v poválečných letech. Byla to síť desítek kilometrů tunelů, které protínaly Gazu a zajišťovaly bezpečnost před izraelskými vpády.

Kolik teroristů Hamásu a Islámského džihádu bylo při této operaci zabito? To se teprve uvidí. Mluvčí IDF brigádní generál Hidai Zilberman řekl, že armáda stále hodnotí důsledky operace.

Přeložil pedro

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.