Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Jak umlčet vašeho vnitřního kritika: Praktické způsoby, jak v sobě zastavit destruktivní diskusi
Už jste někdy slyšeli vnitřní hlas, který vám říkal odrazující a oslabující věci jako „Nemyslím si, že to zvládnu“, „Co kdybych selhal?“, „Nejsem tak chytrý“, „To je pro mě příliš těžké“, „Je to nemožné“, nebo „Je to příliš dobré, aby to byla pravda“?
Pokud jsou vám tyto věty povědomé, pak jste slyšeli hlas vašeho vnitřního kritika.
Jaký je váš vnitřní kritik?
Je to hlas ve vaší mysli, který k vám často promlouvá ve chvílích, když chcete riskovat a vystoupit ven z vaší komfortní zóny. Je to hlas strachu.
Jeho účelem je udržet vás v bezpečné zóně a chránit vás před případnými emocionálními zraněními jako je odsouzení, odmítnutí, vina nebo hanba. Je to vnitřní obrana proti změnám a neznámému, ale také hlavní důvod, proč hrajete malé role a neodvažujete se jít za vašimi sny.
[wp_ad_camp_2]
Váš vnitřní kritik odvádí skvělou práci při udržování vašeho bezpečí; avšak to může mít nepříznivý dopad na váš život tím, že vás možná přiměje:
- pochybovat o sobě a svých schopnostech, i když víte, že jste schopni dosáhnout v životě skvělých a velkých věci;
- obdivovat ostatní pro jejich úspěchy, aniž byste dovedli uznat své vlastní – pokládat své vlastní úspěchy za samozřejmé, myslet si, že „někdo to mohl dokázat“, nebo je připsat štěstí či ostatním, kteří vám dali šanci uspět;
- odkládat práci, nechávat důležité věci na později, místo abyste je jednoduše udělali
- cítit se plni stresu a úzkosti, když se snažíte dosáhnout pro vás něco důležitého;
- příliš se obávat toho, co si o vás myslí ostatní – že si vás budou vážit méně, pokud se vám něco nepodaří;
- brát si věci osobně, nebo nechat ostatní, aby vás porazili;
- zůstávat s někým v nezdravém vztahu, nebo nevstoupit do nového vztahu kvůli riziku zranění;
- zůstávat v práci, kterou nemáte rádi, nebo dokonce nenávidíte, ve strachu, že by změna nemusela přinést dost peněz nebo úspěchů.
Jak zní váš vnitřní kritický hlas?
Zde je jeden příklad:
Jedna moje kamarádka chtěla opustit svou práci a naprosto předělat svůj profesní život. Jejím plánem bylo dát si od práce na několik měsíců pauzu a věnovat se studiu.
V okamžiku, kdy jsem se jí zeptal, jak se s touto myšlenkou cítí, nemohla přestat mluvit: „Bylo by to skvělé, ale víte, co když skončím bez peněz? Co když s tím můj manžel nebude souhlasit. Co si lidé řeknou, pokud přestanu pracovat? A co když nebudu mít dost času na mé děti?“ – Nekonečný proud starostí, obav, předpokladů a „co kdyby“, které se ještě nestaly.
[wp_ad_camp_2]
Slyšení tohoto hlasu neznamená, že jste zlomeni a potřebujete opravit. Všichni jej v našich hlavách máme; je součástí našeho stínu a tím, co nás činí lidskými bytostmi.
A naším cílem není jej zničit (protože je naší bezpečnostní kontrolou), ale naučit se rozlišovat realistické obavy vnitřního kritika od falešné paniky.
Zde je šest praktických věcí, které vám mohou pomoci ztišit tento negativní hlas ve vaší mysli:
Rozpoznávejte své sebepoškozující chování
Můžeme změnit pouze ty věci, kterých jsme si vědomi. Dbejte proto na své myšlenek. Sledujte své negativní myšlení. Pokaždé, když zjistíte, že slyšíte tyto sabotující hlasy ve své mysli, zastavte se na chvíli a položte si otázku: Na co teď myslím? Jak mi tato myšlenka slouží?
Nezaměňujte ho s realistickými
V životě existují situace, kdy nemáte to, co potřebujete, abyste se dostali tam, kam chcete. Byla bych se ráda stal balerínou, ale mé tělo mi to nedovolilo. Někdy je skutečností to, že potřebujete získat nové dovednosti a zkušenosti.
Při vytváření akčního plánu stanovením nových cílů a prací na vašem osobním rozvíjení buďte realističtí. Ale pokud začnete říkat, že to bude těžké, nebo dokonce nemožné ještě předtím, než se dokonce pokusíte, vězte, že to nejsou vaše pravá slova, ale slova vašeho vnitřního kritika.
Uzavřete mír s vaším vnitřním kritikem
Přijměte jej se soucitem. Někdy se nechová nejlépe, říká vám drsné či zlé věci o životě nebo o vás, ale pamatujte, že to dělá s dobrým záměrem: chránit vás před ublížením.
Vyzkoušejte toto zábavné, jednoduché cvičení: Představte si svého vnitřního kritika jako osobu, a dokonce jej pojmenujte. Řekněte něco jako: „Oceňuji, že jste se dostal do mé mysli a snažil se mě chránit. Ale stejně to zkusím a uvidím, co se stane.“
[wp_ad_camp_2]
Vybudujte si sebevědomí
Vyzvěte své negativní myšlení. Uveďte věci do perspektivy. Když se podíváte na své minulé úspěchy, co o sobě nyní víte? Na co jste nejvíce pyšní?
Procvičte konstruktivní potvrzení
Potvrzení jsou důvěryhodné a současně napjaté výroky, které jsou opačným bodem vašich sebeobranných destruktivních myšlenek.
Zde je jen několik příkladů, které můžete opakovat pravidelně a uvidíte, co se stane:
Jsem šťastný.
Jsem milý.
Jsem otevřený finanční hojnosti.
Věřím v sebe a své schopnosti.
Zasloužím si ty nejlepší věci, které život nabízí.
Jsem vděčný.
Život mě miluje.
Dávejte pozor na řešení
Váš vnitřní kritik nevyřeší vaše problémy – to je vaše práce! Přečtěte si některé dobré knihy, které vám pomohou zvýšit vaši sebedůvěru a vaše sebevědomí. Spolupracujte s trenérem, který vám pomůže připojit se k vaší vnitřní síle a vnitřní moudrosti. Vaše mysl se často snaží si s vámi hrát. Vaše pravé jméno (nazýváme ho vaším vnitřním vůdcem) zná pravdu a je vám již k dispozici, připraven a dychtí po tom, aby vás mohl podpořit. Vždy.
Umlčení, či lépe umlčování, vašeho vnitřního kritika může být neustále pokračující praxí, ale jakmile zjistíte, že vás váš vnitřní hlas drží zpátky od něčeho, co by mohlo být vaším největším životním potenciálem, ztratí svou moc vás ovládat. Zvládnutí dovednosti vypořádání se se sebekritikou je jedním z prvních kroků na cestě k úspěchu a spokojenosti.
pro tadesco přeložila Jena | zdroj: 9
takovýhle články jsou velmi užitečné. ty fialově označené věty je lepší si říkat nějakou delší dobu v kuse, to že si je řeknete jednou za den, ok, lepší než nic… zde platí cím více tím lépe.