Čtete-li tyto řádky, je to pravděpodobně proto, že se cítíte přetaženi. Jako většina z nás.

Stále tlačíme na naše limity, abychom zvládali víc a víc. Ale nakonec se cítíme vinnými proto, že jsme nedokončili všechno, co jsme chtěli. Bez ohledu na to, jak tvrdě se snažíme, jsme se prostě jen přepínali.

Zaneprázdnění je ošidný stav mysli – je to jako zabředat v tekoucím písku. Čím víc se pokoušíte uniknout, tím více vás stahuje dovnitř.

Tak jak se zachránit?

 

[wp_ad_camp_2]

 

Být zaneprázdněn znamená žít v setrvačnosti

Být zaneprázdněn je hlavní příčinou bezduchého a nesmyslného chování – ospravedlňuje a upevňuje žití na autopilotu.

Zaneprázdněnost je společensky přijatelná výmluva. Stačí říci „jsem zaneprázdněn“ a lidé vám odpustí, že jste něco neudělali. Cítíte se zneklidněni nebo podrážděni? Sveďte to na to, že jste „velmi zaneprázdněni“. A nadto, když nemůžete najít čas ani sami pro sebe, použijte stejnou výmluvu: „Jsem šíleně zaneprázdněný“. A tak nakonec budeme lhát všem (včetně nás samotných).

Pravděpodobně si myslíte, že potřebujete nějaký vzorec, který vám pomůže zvládat víc. Anebo se rozmnožit, abyste mohli splnit vše, co chcete.

Co když vám řeknu, abyste se namísto toho zaměřili na méně věcí?

Tajemství produktivnosti spočívá v tom, že si vybíráme, co budeme dělat – a správně – namísto snahy dělat stále víc a víc.

Když jste zaneprázdněni, nemáte čas přemýšlet, ani si činnost užít. Spěcháte z jedné úlohy na druhou, aniž byste byli přítomni. Vaše mysl potřebuje prostor. Ticho nám pomáhá k reflexi. Vzdálenost přináší perspektivu.

Když říkáte „ano“ na všechno, říkáte ne tomu, co je opravdu důležité. To je největší problém při zaneprázdněnosti.

Dělat méně věcí správně, to by mělo být odznakem cti. Nikoli být zaneprázdněn.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Nové myšlení: méně, ale lépe

Všichni, koho znám, jsou zaneprázdněni. Cítí se znepokojeně a provinile, když současně nežonglují s mnoha kuličkami.

Přístup „dělat více a dělat všechno“ k produktivitě nevede – je to stresující past. Zaměřte se na dělání méně věcí a lépe – je to osvobozující zážitek. Zbavíte se viny a stresu.

Produktivita neznamená dělat více, ale dosahovat více
  1. Soustřeďte se na to, co je důležité
    Když odstraníte to, co není nezbytné, uděláte čas na to, co opravdu záleží.
  2. Upřednostněte kvalitu nad kvantitou
    Jsme v takovém spěchu, abychom si odškrtali věci z našich seznamů, že děláme věcí přemýšlení. Musíme obnovit hodnotu kvality. Jak říká staré rčení: „Není čas na to, aby se věci udělaly správně, ale vždycky je čas dělat je dvakrát.“
  3. Zaměřte se na výsledek
    Nekonečný seznam úkolů napomáhá stresu. Přesuňte svou pozornost na to, jaký je smysl a dopad toho, co děláte. Když můžete svou práci spojit s nějakým konkrétním výsledkem, budete se cítit motivovanější.

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Další tipy, které vám pomohou:

• Naučte se říkat „ne“ častěji. Říkat „ne“ neznamená být nezdvořilý – vaše rozhodnutí určuje, kdo jste a jak žijete.
• Předtím, než řeknete „ano“, přemýšlejte. Většina lidí přijímá požadavky nebo pozvánky na schůzky, aniž by nejprve zkontrolovali svůj kalendář.
• Vyvarujte se přílišného zatížení vašeho kalendáře. Ponechte si v něm prázdná místa pro smysluplné úkoly.
• Vyhraďte si s předstihem místo pro věci, na kterých vám záleží.
• Vytvořte si pauzy mezi úkoly. Vždycky si uchraňte nějaký čas mezi schůzkami – na popřemýšlení, na přípravu, na přestávku na kávu, osobní věci či reflexi.

Změňte svůj přístup k produktivitě tím, že uděláte vše pro to, abyste dělali méně věcí a lépe. Zaneprázdnění není odznakem cti. Užijte si svou cestu.

pro tadesco přeložila Jena | zdroj: 9

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.