Pozorovatelé noční oblohy v Maďarsku, Slovinsku, Rakousku, Itálii, Švýcarsku, Chorvatsku, Německu a na Slovensku mohli sledovat úchvatný průlet kosmického materiálu zemskou atmosférou. Ohnivá koule, která prolétla na nebi ve čtvrtek 29.listopadu, se rozzářila extrémně jasným plamenem. Záznamy pořízené z několika webových kamer umístěných na svazích kopců v oblasti Veszprém zachytily tento úžasný moment.

Jev trval pouhých pár vteřin, přičemž nebe se při něm zbarvilo do jasně modré barvy. Bolid byl také zachycen kamerami ve Vídni, kde kamery zaznamenaly kobaltově modrý záblesk kolem 4. hodiny ráno.

K průletu bolidu došlo poté, co NASA upozornila, že v pátek odpoledne 30.11. mine Zemi asteroid šestkrát větší než známý londýnský double-decker bus. Asteroid pojmenovaný 2018 VE4, se měl k Zemi dostat nejblíže cca v 17:24 GMT. Páteční průlet bude znamenat pátou návštěvu tohoto tělesa do naší blízkosti. Poprvé se tak stalo 18.září 1947. Asteroid neohrozí existenci civilizace na planetě, ale i ty nejskromnější odhady NSA poukazují na možné nebezpečí [kdyby mělo dojít k výbuchu] v hustě osídlených oblastech.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

V roce 2013 bylo zraněno přes tisíc lidí v ruském Čeljabinsku při výbuchu 20 metrů velkého kosmického balvanu, který proletěl do atmosféry. Silná exploze vyrazila okenní tabulky po celém městě a mnoho obyvatel bylo zasaženo do tváře skleněnými střepinami.

Podle Dr.Matija Cuka z Cornwellské univerzity v New Yorku jsou zásahy takovými asteroidy vzácné a nevíme o žádném, který by byl smrtící. Expert prohlásil: “Co se týká malých meteoritů, které dopadnou na povrch, ty představují minimální riziko a nikdy se nestalo, že by zabily člověka. Slyšel jsem příběh, kdy pes měl zemřít po zásahu meteoritem v roce 1911 v egyptském městě Nakhla a také dochází ke hmotným škodám. Ale doprava, znečištění a nebo třeba blesky jsou stále větším nebezpečím.”

 

zdroj: 9

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.