Senior archeolog z Univerzity v Tel Avivu vznesl pochybnosti týkající se údajného židovského odkazu Jeruzaléma. Svým tvrzením se Israel Finkelstein postavil oficiálnímu výkladu Bible a nárokům Izraele na okupované město.

Profesor Finkelstein, který je známý jako ‘otec biblické archeologie’, sdělil deníku The Jerusalem Post, že židovští archeologové doposud nenašli žádné historické ani archeologické důkazy, které by potvrzovaly pravdivost biblického příběhu o Exodu a putování Židů po Sinaji nebo dobytí Kanaánu Jozuou. Ohledně údajného Šalamounova chrámu zmínil Finkelstein, že nejsou k dispozici žádné důkazy, které by potvrzovaly, že chrám skutečně existoval.

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Podle Finkelsteinova univerzitního kolegy, přednášejícího Rafi Greenberga, že v Izraeli se předpokládá nález kdekoliv, když vykopávky probíhají alespoň 6 týdnů. Nicméně Izraelci prováděli archeologické práce v Silwanu, okupovaném sousedství Jeruzaléma, po dva roky a zcela bez výsledku, řekl Greenberg.

Profesor Yoni Mizrahi, nezávislý archeolog, který spolupracoval s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii, se přiklonil na stranu Finkelsteina. Řekl, že pravicová Asociace Elad [Ir David Foundation, nadace Davidova města, která se mimo jiné snaží upevňovat židovské spojení s Jeruzalémem, vytvořit židovskou většinu v arabských částech východního Jeruzaléma spojení, pozn.překl.] nenašla žádný artefakt, který by potvrdil existenci Davidova paláce, přestože o tom dopředu nikdo z asociace nepochyboval, jako kdyby se jejich snažení odvíjelo od biblických textů, které by je během práce vedly.

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

 

Objevování BibleKomentář: Israel Finkelstein je spoluautorem knihy ‘Bible Unearthed’, která vyšla i v českém překladu pod názvem Objevování Bible. Společně s Neilem Asherem Silbermanem oba dospěli k nové verzi dějin starověkého Izraele, přičemž jejich přístup je ryze vědecký, nepokřivený střetem zájmů, což se nedá říci o mnoha jiných výzkumnících, kteří se často snaží ‘naroubovat’ biblický narativ na artefakty nalezené v terénu. Po přečtení knihy těchto dvou pánů vám bude jasné, jak moc výrazně se biblické příběhy liší od toho, co nám říkají archeologické nálezy a jak velký dopad má tato skutečnost na dnešní interpretaci dějin.

 

zdroj: Middle East Monitor
Překlad: redakce NaSeveru

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.