Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Jste milovníci fastfoodu? Pak se na uvedené video radši nekoukejte
V loňském roce byla síť rychlého občerstvení středem pozornosti po skandálu ohledně toho, že nedokázala udržet stroj na výrobu zmrzliny čistý, o čemž zaměstnanec pořídil důkazy v podobě fotek plísní a slizu.
[wp_ad_camp_2]
Miliony lidí denně navštěvují restaurace rychlého občerstvení, přestože vědí, že jídlo tam nemusí být nejzdravější, je vysoce kalorické a bohaté na sůl. Nicméně, jen málo lidí očekává, že by to mohlo být ještě horší.
Návštěvník restaurace v McDonaldu v Cambridge v Anglii pořídil nechutné video desítek červů uvnitř tuby dávkovače kečupu a nahrál je na YouTube.
V komentářích několik dalších zaměstnanců McDonald’s z jiných restaurací potvrdilo, že kvůli komplikovanému čištění zůstávají stroje často nevyčištěné po dlouhou dobu. Video vyvolalo pobouření na sociálních sítích a vyústilo v propuštění zaměstnance, který ho publikoval.
Zdroj: 9
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.
Australská pobočka poradenské firmy PricewaterhouseCoopers (PwC) vyvíjí čárový kód pro steaky, který půjde naskenovat. V zahraničních médiích jej překřtili na „kód pravdy“. Kód je možné nastříkat přímo na hovězí maso, odkud by si ho spotřebitelé mohli přečíst chytrým telefonem a ověřit si tak původ výrobku – a nejen to. „Díky ‚jedlým‘ čárovým kódům lze během pár sekund identifikovat, co zvíře jedlo a kde a kdy bylo poraženo a následně zpracováno,“ uvádí česká pobočka PwC v tiskové zprávě. Cílem je ale zejména zamezit podvodům, jako byl například celoevropský skandál se zaměňováním hovězího masa za koňské v roce 2013.
https://www.vitalia.cz/clanky/vedci-vymysleli-jedle-carove-kody-strikaji-se-primo-na-stejky/?utm_medium=kolotoc&utm_source=root-cz&utm_campaign=vedci-vymysleli-jedle-carove-kody-strikaji-se-primo-na-stejky
Tak dobrou chuť – já v životě nestrčím do úst ty jejich modifikanty s glutamáty!