Ruské námořnictvo posiluje svoji přítomnost ve Středozemním moři. Již v nejbližší době lodě s okřídlenými raketami Kalibr zde budou provádět stálé hlídkování. Hlavním cílem je neutralizace hrozeb ze strany extrémistických organizací, které se nacházejí v tomto regionu.

[wp_ad_camp_2]

Je ale očividné, že s postupem času bude eskadra plnit i další úkoly. Sputnik se pokusil zjistit, které to budou.

„Explozivní“ region

Ruští vojáci již dlouho úspěšně používají Kalibry v boji s terorismem. Od roku 2015 zničily nejnovější rakety desítky objektů infrastruktury IS, stovky jednotek obrněné techniky a tisíce teroristů. Tato zbraň se ale nevytvářela pro boj s iregulárními ozbrojenými skupinami.

Strategický bombardér TU-95
© SPUTNIK /
Strategický bombardér TU-95

„Za dob studené války ve Středozemním moři neustále působila pátá operativní eskadra námořnictva sovětského svazu. Z východních oblastí těchto vod mohly americké letadlové lodě útočit na Sovětský svaz přes území Turecka. Ohrožen byl náš jižní „podbřišek“. Hlavním úkolem lodí a ponorek bylo nedovolit smyšlenému protivníkovi přejít do útoku a provést to, co naplánovali, v případě ozbrojeného konfliktu. Je očividné, že operativní skupina ruského námořnictva, která provádí bojovou službu ve Středozemním moři od roku 2013, má podobné cíle. A stálá přítomnost lodí s Kalibry v sestavě zvyšuje bojové možnosti eskadry,“ řekl Sputniku Konstantin Sivkov, doktor vojenských věd.Operativní skupina ve Středozemním moři používá stejnou taktiku sledování protivníků jako v době Sovětského svazu. Připomeneme, že uprostřed května média publikovala video, jak ruská fregata Jaroslav Mudryj doprovází jadernou letadlovou loď Harry Truman, která plula ve Středozemním moři.

„Dokonce i když začne válka a Američané zničí doprovázející loď, ta stihne velení předat koordináty útočné skupiny s letadlovou lodí. V takovém případě se eskadře budou Kalibry hodit. Na útočnou skupinu zaútočí okřídlenými raketami z hladinových lodí, z atomových ponorek projektu 949, které slouží ve Středozemním moři a dieselových Varšavjanek projektu 636.3. Flotile pomůže i letectvo. Z Hmeimimu budou moci konat útočné letounu Su-34 a Su-24. K nim se připojí dálkové letectvo — Tu-22M3 s raketami. Aby byla zneškodněna letadlová loď, stačí rozbít letovou palubu či zasáhnout ji. (…) Útočná skupina tak přijde o svoji hlavní zbraň,“ vysvětlil Sivkov.

Operativní skupina ale bude mít co dělat i v mírových časech. Blízký východ je explozivní region. Kalibry zde budou plnit roli mírotvorce a zadržovat agresivní výpady jednotlivých států a organizací.

[wp_ad_camp_2]

Bojový rádius

Existuje ještě jedna velmi důležitá věc. Zesílení eskadry je pojistka Černomořské flotily pro případ, že dojde k vyostření situace s NATO. Pokud protivník uzavře Bospor, tak lodě Černomořské flotily nedokážou vyplout z Černého moře. V takové situaci bude moci plnit bojové úkoly eskadra ve Středozemním moři. Ze Středozemního moře je možné Kalibrem dostřelit dál než z Kaspického či Černého moře.

„Dostřel okřídlených střel eskadry je dostatečně velký, aby bylo možné řešit široké spektrum úkolů,“ řekl Sputniku vojenský expert Alexej Leonkov.O sestavě útočné skupiny ruského námořnictva je příliš soudit. Do takových uskupení ale obvykle patří ponorky, křižníky, velká protiponorková loď a fregata. Jejich počet se mění v závislosti na situaci v regionu a úkolech. Zesílení eskadry o nosiče raket Kalibr ale umožňuje si domyslet, že v sestavě bude několik lodí třídy „strážní loď“ a „korveta“, což jsou hlavní nosiče okřídlených střel.

Stálá bojová služba daleko do rodných břehů je i výborný trénink pro posádky. Vždyť ještě poměrně nedávno flotila nevyplouvala na dlouhé bojové úkoly.

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.