Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Kam se poděla bájná rostlina Silphium?
Ve starověku existovala vzácná rostlina jménem Silphium, která se pěstovala ve městě Kyréna v dnešní Libyi. Měla mnoho zajímavých vlastností a její cena byla závratná. Dnes po ní ovšem není ani památky, jednoduše zmizela.
[wp_ad_camp_1]
Římané ho natolik zbožňovali, že o něm skládali básně a objevovalo se také v tehdejší literatuře. Jeho produkce se ale omezovala na město Kyréna, ležící nedaleko novodobého města Šanhát. Tato bývalá řecká osada byla nejbohatším městem na území dnešní Libye a ne nadarmo se jí přezdívalo Africké Athény. Když město dobyli Římané, Julius Cesar učinil zdejší sklady Silphia součástí státního pokladu. Bylo ho 680 kilogramů. I místní obyvatelé, což byli převážně Řekové, museli odevzdat veškeré Silphium, které měli doma.
Přestože, a nebo možná právě proto, Silphium znenadání zmizelo a nezbylo po něm vůbec nic. Plinius psal, že za jeho života se podařilo najít jediný a to ještě zlomený stonek, který byl slavnostně předán císaři Neronovi. Proč Silphium zmizelo, není dodnes jasné. Vědci se domnívají, že šlo o rostlinu příbuznou s fenyklem. Toho je v Libyi stále dostatek, ale jestli jde o bájné Silphium, se neví. Vědci zatím v této otázce nemají jasno.
Zdroj 1
[wp_ad_camp_1]
[…] Kam se poděla bájná rostlina Silphium? […]
jedná sa o rastlinu „Ferula Communis“ ? Ak áno je o nej aj štúdijná kniha od Kena Parejka s názvom Pliny the Elder’s Silphium: First recorded Species Extincti
Nějaké silphium, „mužák prorostlý“ existuje dosud https://cs.wikipedia.org/wiki/Mu%C5%BE%C3%A1k_prorostl%C3%BD a taky má léčebné účinky: „Odvar z kořené má léčebné účinky, severoamerickými indiány byl vnitřně užíván proti horečce, pocení i proti ranní nevolnosti, k léčbě jater, sleziny a při bolesti zad i hrudníku.“