Drak je mytické zvíře, obvykle s hadími nebo ještěřími znaky, který se vyskytuje v mýtech, pověstech, pohádkách a lidových příbězích celé řady kultur. Jeho celosvětová rozšířenost má za následek značnou variabilitu jeho vzhledu, velikosti a vlastností. Draci se liší počtem hlav – například v Číně je zobrazován zásadně jednohlavý, řecká mytologie znala draka stohlavého, v pohádkách mívá zpravidla lichý počet hlav, nejčastěji tři nebo sedm – i v počtu nohou (nejčastěji dvě, čtyři nebo žádné) a také ve schopnosti létat a dštít oheň (případně mráz nebo jed).

[wp_ad_camp_1]

Draci se objevují též v současné kultuře ať v novodobé literatuře nebo filmech. Výše uvedená ilustrace je z filmu Dračí srdce z roku 1996.

Je ale vše jen výplod něčí fantasie a smyšlenka? Podstata jakékoliv mytologie je založena na tom, že obsahuje pravdivé jádro. Následující sci-fi dokument si pohrává s myšlenkou, že by draci mohli skutečně existovat. Film se jmenuje Svět draků a jde opravdu o neobvyklý formát kombinující prvky hraného sci-fi s reportážním formátem dokumentárního filmu. I když jde o smyšlený příběh, jeho autor velmi zajímavým způsobem popisuje možnosti a podmínky, za kterých by draci na naší planetě mohly existovat.

Ve filmu zazní mnoho zajímavých myšlenek. Jedna za všechny. Jednohlavý drak je jediným velkým tvorem, který má celkem 6 končetin. Kromě čtyř končetin, má ještě dvě křídla. 
.
Že je téma draků hluboce zakořeněno v našich vzpomínkách a pocitech můžeme vidět i v následujících dvou dokumentech. Tentokrát skutečně jen dokumentech, které zkoumají historické souvislosti, ze kterých mýty o dracích vycházejí.

Dodejme nakonec, že novodobá interpretace některých historických textů naznačuje, že lidé z nedostatku terminologie, přirovnávali mimozemské lodě k drakům. Tedy pro ně neznámou technologii přirovnávali k něčemu, co zjevně znali z dřívější doby.

Zdroj 1

[wp_ad_camp_1]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.