Soubor nedávno objevených dokumentů týkajících se atentátu na prezidenta Kennedyho obsahuje jeden obzvláště pikantní dokument odhalující tajný plán vlády USA na obstarání či sestrojení sovětských letadel, aby je pak následně mohla používat pro operace pod falešnou vlajkou, jako jsou útoky na Spojené státy a jejich spojence. To by pro Washington znamenalo ultimátní záminku pro zahájení válečného tažení proti Moskvě nebo jejím příznivcům.

[wp_ad_camp_1]

Podle částečně odtajněného dokumentu na zasedání dne 22. března 1962, kterého se zúčastnila také SGA, zvláštní skupina pověřená Kennedym svrhnout kubánskou vládu, probíhala diskuze an téma různých možností, jak obstarat sovětský letecký arzenál.

Skupina SGA, která formálně zahrnovala generálního prokurátora Roberta Kennedyho, ředitele CIA Johna McConeho, poradce pro národní bezpečnost McGeorge Bundyho a předsedu náčelníků štábu Lymana Lemnitzera. Dále by mohla být spojena s ministrem zahraničí Deanem, Ruskem a samotným prezidentem Kennedym.

Fragment dokumentu obsahuje seznam různých sovětských letadel, včetně stíhaček MiG-17 a MiG-19 a vojenských nákladních přepravních letadel Il-14, a kolik času a peněz by bylo zapotřebí k jejich reprodukci, aby dokázaly přesvědčit vzdálené pozorovatele i bližší přezkoumání. Další možností podle analýzy CIA, kterou cituje dokument, bylo pokusit se o získání letadel prostřednictvím podplacených pilotů nebo odkoupením od zemí, které nebyly součástí sovětského bloku: tyto možnosti však byly považovány za obtížné.

[wp_ad_camp_1]
Dokument také vysvětluje, proč je získání sovětského leteckého arzenálu tak žádoucí. V první řadě zmiňuje jejich možné použití k falešným útokům proti USA, aby tak jednoduše ospravedlnily následnou americkou vojenskou „reakci“.
„Existuje možnost, že by takové letadlo mohlo být použito ve falešných operacích, jejichž cílem by bylo zmást nepřátelská letadla, zahájit nečekaný útok na nepřátelská zařízení nebo vyprovokovat akci, v níž se zdá, že sovětské letadlo napadá americké zařízení nebo zařízení jejich spojenců, což by USA poskytlo záminku pro odvetný útok,“ píše se v dokumentu.
[wp_ad_camp_1]

It’s not clear whether the document was connected to Operation Northwoods, a proposed Pentagon and Joint Chiefs of Staff false flag operation calling on the CIA and other agencies to stage terrorist attacks against US civilian and military targets and blame it on the Cuban government, thus justifying a war against Cuba. According to US political historian Robert Dallek, the idea within the Kennedy administration to manufacture or otherwise obtain the Soviet aircraft was hatched by CIA Director McCone.

Nakonec fragment vysvětluje, že „jestliže by letadla měla být v takovýchto skrytých operacích použita, zdá se být vhodnější vyrábět je ve Spojených státech.“

Není jasné, zda existuje spojitost mezi tímto dokumentem a  operací Northwoods. Tato operace byla navržena Pentagonem a náčelníkem generálního štábu jako operace pod falešnou vlajkou, která měla za úkol vést teroristické útoky proti civilním a vojenským cílům USA a následně veškerou vinu svést na kubánskou vládu, čímž by se později zdůvodnila americká válka proti Kubě. Podle amerického politického historika Roberta Dalleka byl plán na obstarání či výrobu sovětských letadel, který vznikl v době Kennedyho administrativy, zosnován ředitelem CIA McConem.

[wp_ad_camp_1]

Překlad: raja, Zdroj: 1

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.