Európska únia čoraz viac zasahuje do súkromia jej obyvateľov. Najnovšie plánuje vydať nariadenie platné pre všetky členské krajiny, vrátane Slovenska, ktoré bude umožňovať bankám žiadať od svojich klientov odtlačky prstov či iné biometrické údaje

[wp_ad_camp_1]

 

Ilustračné foto

Takzvané “silné” overenie totožnosti budú môcť banky už o rok požadovať od klientov pri platbách cez internet, alebo pri výbere peňazí z bankomatu. Jedná sa o biometrické údaje. Či pôjde o odtlačky prstov, selfie či o DNA, stanoví smernica Európskej komisie, respektíve technické štandardy Európskeho orgánu pre bankovníctvo.

Nariadenie bude povinné pre všetky členské krajiny Európskej únie. Takéto overovanie sa nebude týkať všetkých elektronických platieb. Sú pripravované technické štandardy, ktoré majú stanoviť výnimky z tejto povinnosti. Informoval o tom portál E15 

Isté je zatiaľ to, že pôjde o kombináciu dvoch údajov, a to bežných prihlasovacích a veci v moci platiteľa, ako je jeho mobilný telefón alebo práve biometrický údaj.

“Toto opatrenie má za cieľ zabezpečiť väčšiu bezpečnosť platenia cez internet. Pri silnom overení je vyžadovaná kombinácia aspoň dvoch spôsobov overenia,” uvádza sa v dôvodovej správe k návrhu zákona.

Elity Európskej únie tak čoraz viac nahrávajú ľuďom, ktorí sa snažia o vystúpenie svojich krajín z EÚ. Uberanie zo slobody a súkromia je totiž pre väčšinu ľudí neprijateľný akt.

Európska únia taktiež chystá nariadenie, ktoré umožní policajtom čítať súkromné správy ľudí na internete. Ako zámienka pre návrh tohto zákona poslúžili teroristické útoky naprieč Európou. Brusel sa preto rozhodol reagovať a chce predstaviť kontroverzný návrh legislatívy, ktorý by v budúcnosti umožnil policajným zložkám, aby nazerali do šifrovaných konverzácií.

Samuel Gdovin

Zdroj: (1)

 

[wp_ad_camp_1]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.