Předseda belgické vlády, Charles Michel, na úterním zasedání v parlamentu oznámil, že podává demisi. Poté, co ohlásil své rozhodnutí, bylo zasedání pozastaveno. Informovala o tom televizní stanice RTBF.

V úterý předložily dvě parlamentní frakce otázku ohledně hlasování o nedůvěře vlády. Před týdnem podalo demisi celkem pět členů federální vlády, kteří patřili k vlámským nacionalistům. Tímto krokem chtěli vyjádřit protest, že premiér podepsal Globální pakt OSN o migraci. Po tomto kroku zůstala v parlamentu vládnoucí vládní koalice v menšině.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

„Vidím, že má výzva k parlamentu nebyla přesvědčivá a že v této fázi nebyla vůbec vyslyšena. Musím tedy tuto situaci respektovat a přijmout ji, a proto jsem se rozhodl, že oznámím svou rezignaci a okamžitě zamířím ke králi (belgickému králi Filipovi, pozn. red.),“ prohlásil premiér.

Vládní krize v Belgii začala již na začátku prosince, a to kvůli ostrým sporům ve vládnoucí koalici. Ty se týkaly především podpory Globálního paktu OSN o migraci, který podpořil předseda vlády a také liberální strany v jižní frankofonní části země — Valonsko a nizozemsky hovořící Vlámsko na severu. Dne 9. prosince se vládnoucí koalice v Belgii definitivně rozpadla. Z vlády odešla přední vlámská strana Nová vlámská aliance, která je v Belgii považována za pravicové radikály.

zdroj: 9

A tento poskok před několika dny vyhrožoval zemím V4, že kvůli postoji k migraci by mohly být vyloučeny z schengenského prostoru. 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.