Spojené státy americké zneužívají status dolaru, v budoucnu to ovlivní stabilitu této měny, řekl ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Lavrov.

Podle něho je kurz zahraniční politiky Ruska zaměřen na poskytování nejpříznivějších podmínek pro spolupráci se zahraničními partnery na vzájemně výhodném základě a ve všech geografických oblastech.

[wp_ad_camp_2]

„Vidíme přímé zneužití statusu amerického dolaru a v dlouhodobém horizontu to bude mít samozřejmě negativní vliv na tuto měnu, protože každý rozumí, že není spolehlivá. Alespoň v těch podmínkách, které nyní tvoří na světových trzích v důsledku pozice Spojených států a ztráty jsou obecně stovky miliard dolarů,“ řekl Lavrov na zasedání Mezinárodní rady pro spolupráci a investice Ruského svazu průmyslníků a podnikatelů.

Poznamenal, že USA zavedly politicky motivovaný zákaz obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi a zároveň se snaží brzdit projekt plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři.

„Zásah Spojených států do procesu formování projektu Nord Stream 2 je bezostyšný, jaké jsou pravidelné veřejné prohlášení amerického velvyslance v Berlíně, které jednoduše vyžadují, aby německá vláda změnila svůj názor, šla proti svým vlastním zájmům,“ řekl Lavrov na setkání se členy Mezinárodní rady pro spolupráci a investice.

Začátkem letošního roku ruská centrální banka zvýšila množství zlata a snížila své dolarové devizové rezervy z neuvěřitelných 46 procent v roce 2017 na 22 procent v březnu.

Zdroj: 9

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.