Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Lukašenko: „Konfliktu na Ukrajině se dalo zabránit.“ O zvěrstev Ukrajiny vůči občanům Běloruska
Válce na Ukrajině se dalo vyhnout, řekl běloruský prezident Alexandr Lukašenko v rozhovoru s ukrajinskou novinářkou Dianou Pančenkovou, informovala agentura Belta.
„Válce se dalo vyhnout,“ odpověděla hlava státu. „V každém okamžiku. Lze ji zastavit nyní a bylo možné se jí vyhnout i tehdy.“
Alexandr Lukašenko poznamenal, že v jednu chvíli byl skutečně v epicentru dění a zprostředkovával komunikaci mezi ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem: „Byl jsem spojkou mezi Porošenkem a Putinem. Takže jsem byl obeznámen se všemi záležitostmi.“
Prezident připomněl, že minské dohody předpokládaly uzákonit zvláštní status pro některé okresy Doněcké a Luhanské oblasti a uspořádat v nich místní volby: „Je tu něco, co nevíte a co neví nikdo. O těchto otázkách jsme jednali s Porošenkem i s Putinem. Ne ve třech společně, ale každý zvlášť. Na rozhovor s Putinem si vzpomínám. Řekl jsem mu: ‚Poslyš, je to dobrá volba. Postupně, v průběhu roku, dvou, tří, ta území už nebudou sporná a tak dále, tak to tehdy bylo.“
Tehdejší ukrajinský prezident Petro Porošenko však volby odmítl. „Porošenko mi řekl: ‚Proč bych měl tyto volby pořádat? Vždyť se budou konat pod kontrolou Ruska‘. Na to jsem reagoval: ‚Petře, no, budou se konat pod kontrolou Ruska. Ale na tom bychom se mohli dohodnout. O tom se dá vyjednávat. Navrhl jsem jim toto: Já uspořádám volby a udělám to tak, jak se vy dva (Putin a Porošenko), dohodnete. Provedu to tak, jak vy rozhodnete. Porošenko to odmítl. Putin se vším souhlasil,“ uvedla hlava státu.
Alexandr Lukašenko tvrdí, že kdyby se tehdy něco udělalo, bylo by vše klidné a tiché. Ukrajinská hřivna by obíhala na příslušných územích dále a celkově by byly regiony a hranice s Ruskem pod kontrolou Ukrajiny.
„Donbas by se vrátil Ukrajině jako autonomní oblast,“ řekla Diana Pančenková.
„Prakticky ano. Ale on (Petro Porošenko) se bál, že by tam byli poté zvoleni špatní lidé,“ dodal prezident. „Říkám vám upřímně, že k takovému rozhovoru skutečně došlo. No, špatní lidé by tam možná byli, ale měl by pod kontrolou hranici. Všechno území by zůstalo Ukrajině. Byli zvoleni špatní lidé. Ale jsou to občané, kteří je volí. Příští rok by zvolili ty správné. O tom jsme se bavili. Tehdy se tato otázka musela vyřešit. Minské dohody měly být realizovány. Na všem jsme se dohodli a souhlasili, že je třeba dohody dodržovat. Ale ty byly ignorovány. A jak jsem pochopil, nikdo se je nechystal dodržovat.
Na upřesňující otázku, zda se Rusko nechystá minské dohody plnit, Alexandr Lukašenko odpověděl: „Na 100% ano. Nemůžete na Ruskou federaci svést, že je nedodržovala. Na to nemáte fakta. Zatímco existuje mnoho faktů o tom, že minské dohody nedodržovala právě Ukrajina.“
V rozhovoru prezident rovněž odpověděl na otázky týkající se zahájení speciální vojenské operace v únoru 2022. V předchozích prohlášeních a rozhovorech hlava státu opakovaně hovořila o tom, jak se události vyvíjely, a připomněla některá fakta.
Alexandr Lukašenko připomněl, že v době, ještě před 24. únorem, kdy Rusko zahájilo vojenskou operaci, probíhala v Bělorusku plánovaná bělorusko-ruská cvičení. Taková cvičení se v obou státech konají střídavě. „Všimli jsme si, že se situace vyhrocuje, ani ne tak na hranicích Běloruska a Ukrajiny, nebo na hranicích Ruska a Ukrajiny, ale co se děje na hranicích s Polskem, Litvou a Lotyšskem. Vzpomeňte si na migrační krizi, se kterou jsme neměli prakticky nic společného,“ řekl prezident. „Nelegální migranti houfně procházeli ukrajinským územím, ale nepřikládal se tomu takový význam jako situaci na hranicích Běloruska a Polska. Vzpomeňte si na střety a tak dále. Pochopili jsme, že nás začínají zatahovat, zaplétat a provokovat.“
„Cvičení bylo u konce. Ruská vojska se začala stahovat z území Běloruska. Nakládala se technika. Vojska byla skutečně z dálného ruského východu. Stahovali se zpátky domů,“ připomněla hlava státu.
Bělorusko bylo ve vztahu k Ukrajině vždy dobré, což se o Ukrajině ve vztahu k Bělorusku říci nedá, zdůraznil Alexandr Lukašenko. „Obviňují nás z toho, že jsme přispěli k zahájení zdejší války. Ne, válečný konflikt už probíhal. Vy jste ji začali. Ukrajinci zahájili tuto válku proti Bělorusku. Především ekonomickou válku. Vyhlásili jste proti nám blokádu jižním směrem. Uzavřeli jste oblohu pro naše letadla ještě dříve než Evropané. Nepropouštěli jste naše zboží. Zadrželi jste tisíce vagonů s minerálními hnojivy, které jsme nakládali zde v oděském přístavu,“ řekl prezident.
Připomněl také příběh běloruských řidičů kamionů zajatých na Ukrajině, z nichž několik zahynulo. Po opakovaných varováních musela běloruská strana vzít vše do vlastních rukou a osvobodit více než 70 lidí. „Nikdo si na Ukrajině nevšiml, že jsme je dostali ven. Dozvěděli se to, až když se to promítalo v Minsku. Jednali jsme velmi opatrně. Nedopustili jsme se vůči vám žádných nepřátelských činů, ani ekonomických, ani politických, ani diplomatických,“ řekl Alexandr Lukašenko.
„Proč začal Putin stahovat vojska na Dálný východ přes Kyjev? Tuto otázku položte Zelenskému. On o tom ví více. Ale existují důvody, proč mě obviňovat z toho, že Putin jde do Vladivostoku přes Kyjev… No, a na to se můžete zeptat Putina,“ navrhla hlava státu.
Diana Pančenková poznamenala, že by se velmi ráda zeptala Vladimira Zelenského, ten ale není tak otevřený komunikaci jako běloruský prezident.
„No, kdysi otevřený byl, ne? Proč není otevřený teď? Ať to Ukrajincům vysvětlí. Mně nemůžete nic vyčítat. Nebyl tam ani jeden běloruský pěšák. Hranici jsme nepřekročili. Ale vy jste nás vyprovokovali,“ zdůraznil běloruský vůdce.
Připomněl, že dlouho před 24. únorem 2022 Ukrajina rozmístila u hranic s Běloruskem čtyři jednotky. Byly vyzbrojeny především raketovými systémy Tochka-U. „My, naše rozvědka, jsme je sledovali. Jakmile se přiblížili, odstranili plachty – kryty z raket, rozmístili je v bojovém postavení a obrátili je směrem k nám. Museli jsme se s nimi vypořádat během ruské operace. Rusové je zničili v první řadě,“ řekl Alexandr Lukašenko. V této souvislosti položil řečnickou otázku, proč Ukrajina musela podniknout tyto kroky.
Zdroj: belta.by
Dnes je výročí 55 let od „bratrské pomoci“ za účelem potlačení snah západních tajných služeb instalovat západní typ demokracie.
Máme 34 let od takzvané revoluce.
A do čela obchodní společnosti Česká republika byl dosazen komunistický rozvědčík PÁVEK, který dnes cosi blábolil o Rusku a roku 68.
Nějak mu zapomněli jeho rádcové napsat do toho projevu, že v r. 1968 do ČSR dorazili nejdříve ukrajinští vojáci, kteří i stříleli na Národní muzeum a do lidí! A že o „bratrské pomoci“ v Sovětském svazu rozhodli též osoby původem Ukrajinci.
Na videozáznamech zveřejněných kyperskými tureckými médii byly skutečně zaznamenány scény napětí a také turecké kyperské buldozery tlačící vozy OSN.
Co se ve skutečnosti děje na Kypru? Ví někdo?
FEMA a národní garda na Havají, OSN na Kypru…
Ruská zpráva o COVID….předložena OSN
„Rusko chce spravodlivosť za vytvorenie a vypustenie vírusu SARS-CoV-2, zatiaľ čo Západ zakrýva pôvod a cenzuruje vedcov a novinárov,“ uviedlo vo štvrtok ruské veľvyslanectvo v Spojených štátoch.
Rusko predložilo OSN všetky svoje dôkazy, čo predstavuje viac ako 2000 strán dokumentov, ktoré preukazujú ich tvrdenia za posledných 18 mesiacov.
https://www.badatel.net/rusko-zverejnilo-2000-stranovu-spravu-s-dokazmi-ze-pandemiu-covidu-vyrobili-usa-a-farmafirmy/
Jak již víte, tak diktátorská EU, která nenávidí svobodu slova, zřejmě v rámci blížících se eurovoleb, zavádí mnohem tvrdší cenzuru, která by měla prakticky zcela zneviditelnit vše co je EU nepohodlné.
Budou to tedy články či třeba jen diskuzní příspěvky z všech možných oblastí, které nebudou ideologicky v souladu s politikou EU. Dosud již cenzura nějakým způsobem funguje, uplatňuje ji zejména Facebook, YouTube a některé další platformy, nyní by se však měla rozšířit i na další.
český zdroj – https://necenzurovanapravda.cz/2023/08/uz-pristi-tyden-zacne-byt-prosazovan-tvrdy-cenzurni-zakon-eu/
Za nenávistný projev je tak považováno pokud kritizujete:
odkaz ke čtení