Venezuelský prezident Nicolas Maduro, krátce před uplynutím lhůty vyhoštění amerických diplomatů, znovu potvrdil své rozhodnutí přerušit vztahy s touto zemí.

Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil prezident Venezuely na své stránce na Twitteru.

Ve středu oznámil Maduro zrušení diplomatických vztahů se Spojenými státy, a dal diplomatům lhůtu 72 hodin, aby opustili zemi. Musí tak učinit před nedělí.

„Potvrzuji své rozhodnutí zrušit diplomatické a politické vztahy s vládou USA,“ napsal Maduro.
„Přikázal jsem uzavření našich velvyslanectví a konzulátů ve Spojených státech, a rovněž přikázal vrátit se všem naším diplomatickým a konzulárním pracovníkům.“

 

[wp_ad_camp_2]

Podle listu The Guardian se americké ministerstvo zahraničí, které rozhodnutí Nicolase Madura nejprve ignorovalo, poté, co se veřejně za Madurovu vládu postavila venezuelská armáda, rozhodlo odsunout část svého diplomatického personálu. Zároveň vyzvalo Američany, aby „vážně zvážili“ opuštění Venezuely.

Předseda opozičního parlamentu Venezuela Juan Guaido se ve středu prohlásil za dočasnou hlavu státu. Spojené státy to hned uznaly. V reakci na to Maduro zrušil diplomatické vztahy se Spojenými státy.

Maduro se ovažuje za ústavního prezidenta a vůdce opozičního parlamentu označil za „loutku Spojených států“. Kanada, Argentina, Brazílie, Chile, Kolumbie, Kostarika, Guatemala, Honduras, Panama, Paraguay, Peru a Gruzie také uznaly postavení Guaida jako dočasnou hlavního státu. Kromě Velké Británie země EU váhají uznat Guaida za prezidenta latinskoamerického státu.

Naopak Rusko podpořilo Nicolase Madura coby legitimního prezidenta Venezuely a varovalo Spojené státy před vojenskou intervencí do této země.

zdroj: 9

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.