;

Ropa za čínské juany podložené zlatem je připravena. Dave Kranzler vysvětluje, jak se ropa nyní prodává za něco, co už nemůže být jen vytištěno z tenkého vzduchu nebo vytvořeno dvojklikem v počítači.

Je to strategický krok, kdy se směňuje ropa za zlato, spíše než za americké státní „vzdušné“ peníze, které lze tisknout dle libosti.

 

Zpráva zveřejněná společností Nikkei Asian Review naznačuje, že Čína je připravena uvolnit smlouvu o futures na ropu, která je podpořena fyzickým zlatem. Smlouva umožní největším čínským dodavatelům ropy vypořádat se s prodejem ropy v juanech, spíše než v dolarech, a potom převést juan na zlato na burzách v Hongkongu a Šanghaji.

Jedná se o významný krok při odstraňování globální rezervní měnové struktury dolaru a obnovení globální ekonomické a geopolitické „krajiny.“ Během posledních několika let Čína ustavičně zřízovala vybavení na výměnu měny založené na juanu, která nastavila možnost k zavedení tohoto nového finančního nástroje pro obchodování s americkými dolary. Podle Brookingsova institutu 34 centrálních bank po celém světě podepsalo bilaterální dohody o swapu (pozn. př.: swap je termínovaná smlouva, kterou se dva ekonomické subjekty zavazují vyměnit si mezi sebou buď dohodnutá předmětná aktiva či finanční toky za předem pevně stanovených podmínek) v místní měně s PBoC (Čínská  lidová banka) ke konci září 2016, včetně hlavních zemí produkující ropu. S touto novou smlouvou budou největší dodavatelé ropy v Číně moci nyní obchodovat přímo s Čínou a dalšími zeměmi, které dovážejí ropu, s využitím juanu, které jsou přímo konvertibilní na zlato, aby realizovali obchod.

 

Alasdair Macleod tvrdí: „Je to mechanismus, který požaduje po producentech ropy, aby dali přednost tomu, že se vyhnou používání dolarů a akceptovali platby za ropu v čínských juanech.“

Od roku 1973 je ropa z OPEC uváděna a obchodována v amerických dolarech, jinak známými jako „petrodolary.“ „Recyklace“ petrodolarů do americké státní pokladny byla životodárná krev amerického hospodářského a politického systému. Kromě redukce hlavního zdroje financování obrovských výdajů vlády Spojených států amerických, představuje zavedení kontraktu s futures na juanu s podporou zlata důležitý krok k odstranění dolaru jako světové rezervní měny. Významnější je, že se zlato opět vrací do globálního měnového systému.

Nový, zlatem podložený „petrojuan“ umožní producentům ropy prodávat ropu i za zlato. Dále snižuje schopnost vlády USA prosazovat svou vůli do zbytku světa. Je to strategický krok směrem k tomu, aby se svět nejen zbavil závislosti na dolarech, ale také snížil schopnost USA vyvíjet globální ekonomickou a finanční tyranii. Také bych tvrdil, že je to jeden z hlavních důvodů neschopnosti západních centrálních bank v poslední době řídit cenu zlata směrem dolů.

 

Zdroj: 1

Přeložila tereza

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.