V úterý večer se z Kyjeva rozletěla do světa dramatická zpráva: v ukrajinské metropoli byl zastřelen kritik ruského režimu Arkadij Babčenko a šlo o nájemnou vraždu, za níž stojí s největší pravděpodobností Rusko.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Je poslední dobou takovým zvykem ze strany tajných služeb, policie a státních úřadů v evropských zemích určovat pachatele trestných činů ještě dříve, než vůbec začne vyšetřování. Všichni ještě zajisté máme v paměti kauzu dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie, kteří byli údajně otráveni smrtelným jedem novičok. Britská premiérka Theresa Mayová a její ministr zahraničí na začátku března div nevyvolali válku, když obvinili Rusy a jejich prezidenta, že bezpochyby stojí za tímto útokem, aniž by předložili aspoň nějaký důkaz a vysvětlili, jak je možné, že po otravě smrtelným jedem otec a dcera Skripalovi zázračně vstali z mrtvých a oba se uzdravili.

Mnoho evropských zemí (včetně Česka) přitom jen na základě jejich obvinění vyhostilo dohromady desítky ruských diplomatů. Po kauze, kdy Britové měnili verze ze dne na den, ve kterých si navíc protiřečili, zůstala obrovská pachuť i rozpaky expertů a dala vzpomenout na vymyšlené obvinění Saddáma Husajna z držení zbraní hromadného ničení, na jehož základě Britové s Američany napadli a zpustošili Irák.

Pokud by se někdo domníval, že není v lidských silách předvést větší blamáž, hrubě by tajné služby podcenil. Výzvu zvedli tentokrát Ukrajinci.

V úterý zavražděný novinář Babčenko totiž ve středu vystoupil na tiskové konferenci šéfa ukrajinské tajné služby SBU, živý a zdravý.

Tajná služba SBU šokované odborné i laické veřejnosti vysvětlila, že předstíraným zločinem zabránila skutečné vraždě žurnalisty, jehož prý chtěly nechat zlikvidovat ruské tajné služby. K Babčenkovi domů v inkriminovaný den přišel maskér a nalíčil ho tak, aby vypadal jako oběť střelby. Dostal tričko s otvory po střelách a polili ho prasečí krví. Pak domluvení lékaři potvrdili, že je mrtvý, a byl převezen sanitkou do nemocnice a následně poslán do márnice, kde svoji smrt sledoval. „Jakmile se za mnou zavřely dvěře márnice, byl jsem znovuzrozený,“ řekl svérázný novinář. „Potom jsem se díval na zprávy a viděl, jaký jsem byl skvělý chlap,“ žertoval v narážce na vzpomínkové medailonky, ve kterých ho kolegové nivnáři a jejich redakce adorovali jako skvělého investigativního žurnalistu. Zřejmě proto, že je na té ideologicky a propagandisticky správné straně – nenávidí Putina, což je pro dnešní novináře nejdůležitější kvalifikace a podmínka úspěchu či udělování ocenění. (Kdyby nebyl na té správné straně, nebyl by renomovaný investigativní novinář, ale dezinformátor ši konspirační teoretik. Například Tommy Robinson, který v Anglii dlouhodobě referuje o muslimských skupinách, jež systematicky znásilňují desetitisíce nezletilých britských dívek, a minulý týden jej za to poslali do vězení, není podle tradičních médií ani novinář.) 

 

[wp_ad_camp_2]

 

V roce 2016 například vzbudil Arkadij Babčenko vlnu pobouření svým výrokem, že si příslušníci slavného ruského armádního sboru Alexandrovců, kteří zahynuli v troskách letadla při neštěstí, nezaslouží žádné slitování.

Hlavní argument pro tuto nejapnou inscenaci byl podle ukrajinských úřadů ten, že chtěli dopadnout objednatele (Rusy). O plánovaném útoku, který podle něj nařídily ruské tajné služby, služba prý věděla a v rámci zvláštní operace jí zabránila. Proč ale takový tyátr? Copak se v podobných případech, když chcete, aby si někdo myslel, že je někdo mrtvý, dělá druhý den tisková konference, kde se oznámí, že je živý (ať už ve skutečnosti, nebo ve filmu)? Kde je logika?

Babčenko odpověděl na kritické hlasy, které poukazovaly na pochybnost celé operace, toto: „Každý, kdo tvrdí, že to podkopává důvěru v žurnalisty, ať si zodpoví toto: Co byste na mém místě dělali vy, kdyby za vámi přišli a řekli vám, že je na vás vypsaná odměna? Nechtěl jsem skončit jako Skripal,“ řekl novinářům. Paradoxně ale přesně tak skončil – stejně jako on vstal z mrtvých.

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

Korunu všemu nasadil šéf ukrajinské tajné služby, když se pokoušel situaci vysvětlit. „K provedení tohoto cynického plánu tajných služeb Ruské federace byl organizátorem naverbován ukrajinský občan G., který dostal úkol najít lidi, kteří by provedli řadu teroristických činů s mnoho oběťmi,“ prohlásil na tiskové konferenci šéf SBU Hrycak.

Máme tedy věřit, že jsou Rusové tak neschopní a nejenže nedokážou zabít Skripala, ale sami si neporadí ani s Babčenkem, na kterého si musejí najmout Ukrajince?

Samostatnou kapitolou je pak důvěryhodnost médií, která se často domnívají, že jejich úkolem je dělat advokáty a mluvčí úřadům, vládám či jiným institucím a organizacím, například Evropské unii, aniž by k nim přistupovali novináři kriticky. Rusko zabilo novináře, tvrdí ukrajinská tajná služba? Šup, máme titulek. Co ale otázka, jestli pro to mají nějaký důkaz? (Pomiňmě teď, že Babčenka nejenže nezabili Rusové, ale nezabil ho vůbec nikdo; když někdo vyválí Babčenka v prasečí krvi a fotky rozešle do médií, těžko mohlo novináře napadnout, že si z nich Ukrajinci dělají dobrý den.)

V této kauze utrpěla důvěryhodnost novinářů další nezhojitelné rány. Sám Arkadij Babčenko je pravděpodobně odepsaný, neboť jemu už nikdo nemůže věřit ani dobrý den. Ale jde i o jeho kolegy, kteří hlásí čtenářům a divákům jeden den, že Rusové otrávili Skripala, druhý den, že sestřelilli letadlo, třetí den zmanipulovali volby v celém světě, čtvrtý den zabili novináře, a pak, když se tyto verze, mírně řečeno, nepotvrdí, dělají jako by nic a pokračují dál. Může jim po tom všem ještě někdy někdo věřit, když neustále předvádějí takovou mentální a mravní ekvilibristiku?

 

[wp_ad_camp_2]

 

Velmi vtipně ale zareagoval na celou kauzu šéfredaktor deníku Mladá fronta Dnes Jaroslav Plesl, který se na svém Facebooku vyjádřil v tom smyslu, že Babčenka zcela jistě zavraždil Vladimir Putin, ale pak si uvědomil, že co nevidět začíná v Rusku mistrovství světa ve fotbale a že by to byla strašná ostuda, tak Babčenka raději zase oživil.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.