Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Nahradil Deep State Trumpa dvojníkem?
    Nahradil Deep State Trumpa dvojníkem?

    Nahradil Deep State Trumpa dvojníkem?

  • Razie ve francouzské centrále společnosti Nestlé
    Razie ve francouzské centrále společnosti Nestlé

    Razie ve francouzské centrále společnosti Nestlé

  • Členové texaské národní gardy tvrdí, že FEMA okrádá oběti bouře v Texasu
    Členové texaské národní gardy tvrdí, že FEMA okrádá oběti bouře v Texasu

    Členové texaské národní gardy tvrdí, že FEMA okrádá oběti bouře v Texasu

  • Červenému kříži byl odmítnut vstup do Alligator Alcatrazu
    Červenému kříži byl odmítnut vstup do Alligator Alcatrazu

    Červenému kříži byl odmítnut vstup do Alligator Alcatrazu

Související zprávy

  • Razie ve francouzské centrále společnosti Nestlé
    Razie ve francouzské centrále společnosti Nestlé

    Razie ve francouzské centrále společnosti Nestlé

  • Americká společnost BlackRock již nehledá investory pro financování Kyjeva
    Americká společnost BlackRock již nehledá investory pro financování Kyjeva

    Americká společnost BlackRock již nehledá investory pro financování Kyjeva

  • Carlson provokuje rozhovorem s íránským prezidentem
    Carlson provokuje rozhovorem s íránským prezidentem

    Carlson provokuje rozhovorem s íránským prezidentem

  • V Brazílii začíná Summit zemí BRICS
    V Brazílii začíná Summit zemí BRICS

    V Brazílii začíná Summit zemí BRICS

Finanční podpora

Pro způsoby platby nás prosím kontaktujte e-mailem.

Pro způsoby platby nás prosím kontaktujte e-mailem.

Měly by evropské země repatriovat své zlato z USA?

V posledních několika měsících panuje v evropských zemích pocit naléhavosti přezkoumat bezpečnost svých aktiv držených v zahraničí, zejména pokud jde o zlato. Německo a Itálie čelí rostoucímu vnitřnímu i vnějšímu tlaku na repatriaci zlata z Federálního rezervního systému v New Yorku.

Tyto tlaky přicházejí v době zvýšené globální nestability a jsou navíc umocněny opakovanou veřejnou kritikou Federálního rezervního systému USA ze strany prezidenta Donalda Trumpa. Důsledky daleko přesahují ekonomickou rovinu. To, co se kdysi jevilo jako symbolická otázka, se nyní stává hmatatelným odrazem slábnoucí důvěry ve finanční řízení a globální systém spojenecké spolupráce. Vzhledem k tomu, že je svět svědkem posunu ekonomických center moci, i místo, kde země ukládá své zlato, má nyní politický význam.

Trumpovy útoky na Fed mají dopad na celou Evropu

Geopolitické napětí situaci ještě více vyhrotilo. Vzhledem ke křehkým globálním spojenectvím a rostoucímu ekonomickému nacionalismu se myšlenka uchovávání národních zlatých rezerv pod správou USA jeví jako riskantnější. Německo a Itálie, které společně disponují zlatými zásobami v hodnotě stovek miliard, patří mezi země, které vážně zvažují, zda není na čase převést své zlato zpět domů.

Bližší pohled na evropské skladování zlata v USA

Historicky mnoho zemí skladovalo své zlaté rezervy v USA z důvodu bezpečnosti a finanční výhodnosti, zejména během druhé světové války a po ní. USA byly považovány za politicky stabilní a vojensky bezpečné místo pro uložení velkého množství zlata. Ale časy se změnily.

Například Německo začalo v letech 2013 až 2017 vracet značné množství svého zlata z New Yorku a Paříže z důvodů transparentnosti a suverenity zpět do země. V posledních měsících však vidíme, že se tento trend může vrátit v plné síle zpět. Itálie byla sice pasivnější, ale i ona pod tlakem zákonodárců a analytiků podnikla alespoň nějaké kroky.

Skutečná rizika spojená s držením zlata v USA

Hlavním důvodem repatriace zlata jsou obavy, že by USA v případě krize zmrazily nebo omezily zahraniční aktiva. Ačkoli to může znít extrémně, nedávné události na celosvětové úrovni ukázaly, jak mohou být finanční nástroje politizovány.

Suverenita, symbolika a strategická autonomie

Nejde jen o ekonomiku. Repatriace zlata na domácí území je plná symboliky. Odhaluje širší geopolitickou touhu po autonomii ve světě, který již není ovládán USA a jejich spojenci. Vzhledem k tomu, že militarizace a technologická i obchodní nezávislost se stávají součástí diskusí EU, jistě se do této debaty zapojí i finanční suverenita. Skladování národních aktiv v zahraničí bylo kdysi analogií ke globální spolupráci, kdežto dnes může být výhodou mít svá aktiva raději u sebe.

Kam by to mohlo vést

Pokud Německo a Itálie uskuteční své plány na plnou repatriaci svých zlatých rezerv, mohly by je následovat další země včetně Francie, Rakouska a možná i některé asijské země, například Japonsko. Důsledky pro pozici Fedu jako nejdůvěryhodnějšího správce zlata na světě by mohly být dalekosáhlé. A co je ještě důležitější, tyto kroky by mohly signalizovat, že důvěra ve stávající finanční řád se zhoršuje. Taková teze by mohla představovat příležitost pro nové pojetí hromadění zlata a posun v zavedených finančních aliancích.

Zdroj

Líbí se vám článek? Pošlete ho dál
Pravidla diskuze

Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.

Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.

Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.

Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.

Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.

Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.

Odebírat
Upozornit na
5 Komentářů
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
octomanik
26.6.2025 10:24

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán odkázal predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, aby Brusel nezasahoval do trestnoprávnych záležitostí členskej krajiny. Premiér na platforme X tak reagoval na jej výzvu adresovanú maďarským úradom, aby zrušili zákaz pochodu Budapest Pride. Informoval o tom server infostart.hu.

Južná Kórea a Severoatlantická aliancia (NATO) sa dohodli na zriadení poradného orgánu pre spoluprácu v oblasti obranného priemyslu, oznámila vo štvrtok prezidentská kancelária v Soule, informovala agentúra Jonhap.
Južná Kórea sa tiež bude zúčastňovať na budúcich projektoch NATO zameraných na posilnenie obranného potenciálu.

octomanik
25.6.2025 20:57

Európska komisia odsúhlasila, aby členské štáty Európskej únie mohli dotovať ceny elektrickej energie pre veľké podniky. Cieľom je umožniť rozvoj čistej energie, čistých technológií a dekarbonizáciu priemyslu.

vivaldi
24.6.2025 13:49

Amíci žádné zlato nemají a Německo nedostane ani jeden gram zlata, psalo se zde na tadescu už v roce 2016:
https://tadesco.org/veskere-americke-zlato-je-prodano-paul-craig-roberts/

iva
iva
24.6.2025 08:27

Docela by mne zajímalo, kdo ten článek psal, skoro to působí, jako by mu bylo FEDu líto. Mně naopak přijde „choré“, že by majetky, aktiva, zlato nebo cokoliv, co patří národním státům, mělo být někde daleko, centrálně uložené u nějakého spolku, resp. soukromé fin. organizace … jak proboha toto vzniklo? Každý se má o to své starat sám. Chápu podvodný vznik FEDu v USA, ale proč by tam mělo být i zlato Ruska, ČSR, Itálie nebo kohokoliv jiného? Nic než zlý úmysl, ten nejhorší. Díky své hlouposti a nezájmu lidí o vše, co se děje okolo nás, jsme jako lidstvo totálně selhali, nechali jsme důležité věci na rozhodnutí partičky zaprodanců, kterým o naši zem nikdy nešlo – a je to tak v celé Evropě!, lidé zhloupli a jsou líní se o cokoliv starat, čehož využili ti z DS a zkorumpovali pár těch nahoře – proto je zastupitelská demokracie podvod, což Temná strana dobře ví.

Za mne jednoznačně repatriovat všechno! a bez otálení. Možná v novém fin. systému to má být spravedlivě rozděleno a vráceno, ale zatím tu je starý systém a tomu nelze věřit ani dobrý den.

octomanik
24.6.2025 01:47

FED dluží Rusku a Číně 1.000 tun zlata
Mezi Amerikou a Ruskem byly podepsány dohody o předání našeho zlata ne jako dárku, ale řekněme k pronájmu. Na dobu 100 let, které uběhly v roce 2013. Přitom je v dohodách zvláště vyznačen bod, že úroková sazba za použití 48,6 tun zlatých rezerv bude činit 4 % ročně. To znamená, že ročně má FED převádět do Ruska a Číny 4 %. Je však třeba říci, že procenta nebyla nikdy vyplacena.
Dohody byly sepsány v šesti vyhotoveních, tři z nich byly uloženy v Americe, tři byly předány Rusku. Zároveň bylo vytvořeno 12 „zlatých“ certifikátů (na 48,6 tun) na doručitele. Certifikáty byly předány ruskému carovi. Ten je dal k úschově Grigoriji Rasputinovi. Z jakého důvodu, to mi není známo, ale Nikolaj pokládal mnicha Grigorije za člověka, který netouží po světském blahobytu. Krátce před svou rituální vraždou Rasputin jakoby v předtuše smrti certifikáty carovi vrátil. Ten je podle jedné verze rozdělil mezi nejspolehlivější členy rodiny, podle jiné je předal do úschovy Petru Nikolajeviči Dolgorukému, jemuž byl kmotrem,“ – vypráví pan Želenkov.
https://www.charvat-ub.cz/obr/prispevky/fed.pdf