Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Borrell: Zatykače ICC na Galanta a Netanjahua jsou závazné
    Borrell: Zatykače ICC na Galanta a Netanjahua jsou závazné

    Borrell: Zatykače ICC na Galanta a Netanjahua jsou závazné

  • Západní zbraně dlouhého doletu použité proti Rusku
    Západní zbraně dlouhého doletu použité proti Rusku

    Západní zbraně dlouhého doletu použité proti Rusku

  • Začíná globální odpočítávání EBS
    Začíná globální odpočítávání EBS

    Začíná globální odpočítávání EBS

  • Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru
    Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru

    Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru

Související zprávy

  • Co je to izraelská doktrína Dahija?
    Co je to izraelská doktrína Dahija?

    Co je to izraelská doktrína Dahija?

  • Môžu sa „liberálne európske kravy“ zmeniť na mäsožravých lovcov?
    Môžu sa „liberálne európske kravy“ zmeniť na mäsožravých lovcov?

    Môžu sa „liberálne európske kravy“ zmeniť na mäsožravých lovcov?

  • Trump song: Jsem bojovník
    Trump song: Jsem bojovník

    Trump song: Jsem bojovník

  • Švýcarská emigrantka popisuje nynější život v Libanonu
    Švýcarská emigrantka popisuje nynější život v Libanonu

    Švýcarská emigrantka popisuje nynější život v Libanonu

Miliardář Bloomberg: „Na vysokou jde dnes jen hlupák, chytří lidé dělají instalatéry“

Jak často slyšíte zhýčkané milionáře mluvit o tom, jak jsou manuální řemesla úžasnou kariérou? Moc často asi ne. Může za to fakt, že mnoho z nich přišlo k penězům příliš snadno a nikdy nemuseli opravdu tvrdě pracovat. To Michael Bloomberg, který vybudoval z ničeho obrovskou zpravodajskou agenturu a díky své vydřené odbornosti se stal i starostou New Yorku, se na věci i dnes, kdy drží jmění přesahující svou hodnotou 40 miliard dolarů (1 bilionu korun), stále dívá prostým selským rozumem.

[wp_ad_camp_2]

Proto se nelze divit tomu, že když měl promluvit na setkání investorů z Wall Street, všem vyrazil dech (a pravděpodobně i pošramotil ego), když prohlásil, že jít dnes za každou cenu studovat vysokou školu je pěkná hloupost. O prestižních univerzitách pak podle něj nemůže být u většiny z nás žádná řeč.

Dnešní svět se potácí ve zvláštní alibistické propasti, kde lidé odcházejí na vysokou, aniž by při tom byť jen trochu přemýšleli. Vše, co vidí, je společenský statut, vážené postavení a hromady peněz, tedy skutečnosti, které k vysokoškolsky vzdělaným lidem seděly možná tak před 40 lety v socialismu, kdy nemohl studovat každý.

Ve Spojených státech je situace jiná a v jistém smyslu horší, protože vám zde vysokoškolské vzdělání nikdo zadarmo nedá. Drtivá většina studentů tak musí studovat na dluh a po dokončení studií jej pracně řadu let splácet.

Bloomberg každému, kdo si není jistý, jestli jít na vysokou, nebo se vyučit instalatérem, radí, aby si doma na kus papíru provedl několik snadných matematických výpočtů: „Můžete zaplatit 50 až 60 tisíc dolarů (1,1 – 1,3 milionu korun) ročně Harvardu, Stanfordu či jiné prestižní škole, nebo si s trochou šikovnosti můžete stejnou sumu vydělat jako učeň u instalatéra.“

[wp_ad_camp_2]

Zatímco z vysokých škol podle Bloomberga vycházejí asociální lidé bez flexibility schopni pouze učení a následného opakování stejných cyklů/činností/teorií, kteří mají navíc panickou hrůzu ze selhání, takový schopný instalatér je člověk, který díky své práci umí výborně jednat s lidmi a jakožto řemeslník si může dovolit (a dokáže) tlačit na cenu. 99 procent jeho klientů dnes už totiž jeho řemeslo samo nezvládá ani okrajově, takže je pánem situace vždy on.

Sám Bloomberg sice studoval dvě vysoké školy, avšak dnes sám tvrdí, že střední třída by se měla přestat upínat na tituly a kancelářské práce a raději si uvědomit, jak zajímavé příležitosti na ni mohou čekat v řemeslných službách. Aby jen neplácal do větru, rozhodl se investorům v naleštěných oblecích uvést jeden příklad z praxe:

„Otec jednoho z mých zaměstnanců je instalatér a má svou firmu. Nyní zaměstnává šest dalších instalatérů, které si sám vyškolil. Víte, co dělá dnes, zatímco jeho podřízení opravují? Objíždí golfová hřiště a užívá si způsobem, o kterém si třeba i já vzhledem ke své vytíženosti mohu nechat jenom zdát. Vybudoval si svůj byznys stejně jako mnozí jiní, jen nikdy nešel na vysokou.“

[wp_ad_camp_2]

Na tomto i řadě jiných příkladů se Bloomberg snaží ukázat, že za chudnutí třídy nemohou jenom ti nahoře. Lidé by si podle něj měli konečně uvědomit, jaký efekt na naší společnost a trh práce mají velmi rychle expandující moderní technologie a zařídit se podle toho: „Podívejte se na dnešní právnické firmy. Zmáčknete jedno tlačítko a veškeré hledání je u konce. Není to tak dlouho, co právníci na tuto práci měli v archivech a knihovnách právní úředníky. Ti jsou dnes i se svými tituly na dlažbě.“

I když tento miliardář a velice schopný byznysmen hovořil o Spojených státech, trefil by se do černého stejně tak i v České republice. Schopných řemeslníků, kteří dokáží odvést kvalitní práci, je jako šafránu.

Samozřejmě, že existují, ale pokud byste se dnes rozhodli zažádat o jejich služby, počkáte si v lepším případě několik měsíců, v horším i déle než půl roku. Jsou totiž neuvěřitelně zaneprázdněni a jejich klienti je doporučují stále dalším a dalším lidem, kteří tápou a marně hledají někoho schopného.

Pravdou je, že tito lidé už dnes často mají lepší hodinovou sazbu, než třeba doktor v nemocnici, nebo korporátní analytik v obleku. Je to špatně? Sotva, protože jde o přirozený vývoj a důsledek masivní poptávky a neuspokojující nabídky.

Lidé ke svému životu řemeslníky stále potřebují, byť dnes většina mladých lidí z nějakého důvodu považuje vyučení za něco podřadného. Mezitím se však něco podřadného bez kloudné hodnoty a smyslu stává z vysokých škol, které jsou přeplněny k prasknutí a chrlí příliš mnoho příliš průměrných a nepoužitelných absolventů. Mnoho z nich tam ve skutečnosti vůbec nemělo chodit, ale podlehli nátlaku rodiny či svého okolí. Ve výsledku tady máme hromadu práce pro velmi málo řemeslníků a velmi málo práce pro hromadu vysokoškoláků.

[wp_ad_camp_2]

Poselství Bloomberga je jasné. Měli bychom si tuto skutečnost co nejdříve uvědomit a přestat naše potomky nutit, aby se pokoušeli získávat stále bezcennější tituly jako všichni ostatní. Protože šikovní lidé, kteří nechtějí trpět biflováním na vysoké, si dnes mohou v montérkách bez problémů vydělat stejně či dokonce mnohem víc než člověk v obleku v kanceláři.

Jen se sami zamyslete – když budete potřebovat poradit s financemi, právem, nebo pojistit, budete mít problém sehnat k tomu příslušnou osobu? Naopak – finanční poradci, advokáti a pojišťováci budou stát u vašich dveří frontu. Co když ale chcete kvalitně namontovat střešní okna, vyměnit baterii nebo položit podlahu? Při hledání schopných lidí na takovou práci se možná zapotíte (a vaše peněženka také).

Zdroj: 99

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
7 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vítězslav Crha
Vítězslav Crha
7.11.2019 20:44

Je mi 62 roků, pracuji jako truhlář na zakázky všeho druhu chaty , zahradní domky altány, Balkonová zábradlí , všechny druhy schodišť, nábytek ven i do interiéru, prostě vše, co si lidi řeknou a mohu říci, že je nás čím dál méně. Také už začínám cítit stáří, ale chci vydržet co nejdéle, abych mohl zaučit vnuky. Ano jednou budou mít mzdy jako ti milionáři, protože lidstvo nám jaksi zlenivělo a hlavně strašně moc potřebují VŠ i když je tam oblbují kravinami. Vím od známých z praxe. Dejte děti na vyučení a nebudou nikdy litovat. Dokonce znám i lidi s VŠ kterak jejich kroky směřují na pracák. Tak kolik jich budeme chrlit tak za 5-10 let?????????

Maroš
Maroš
Odpověď na  Vítězslav Crha
9.11.2019 10:52

Viteslav Crha! Si zásadne MIMO!
1/ Vzdelanie ako také, má ku.va slúžiť rozvoju ľudskej bytosti ako takej! Nie korporátnym = systémovým záujmom!
2/ Teda – matka s VŠ vzdelaním – najlepšie nie s odborným, ale nejako všeobecným /uvediem príklad – aj s prírodovedným, aj s humanitným/ – aj keby “skončila na pracáku” – je dôležitá pre vzdelávanie svojich detí – nie ku.va kvôli “remeslu” pre montovne – ale kvôli ich osobnostnému ROZVOJU!
3/ Celé systémové vzdelanie slúži podpore toho istého systému – zotročujúceho ľudí! VŠ otroci sú len tí vzdelanejší otroci!
4/ Takže treba to vedieť uchopiť inak! Otrok vychováva otroka – manažér vychováva manežéra! Potrebujeme PRE-NAD vzdelaných ľudí, aby pochopili vzdelanie ako rozvoj svojho vedomia, ktoré im umožní vyriešiť milión výziev a problémov v živote! Bojové umenia sú presne o tom! Aj keď sú len časťou vzdelania – ale slúžia jeho nositeľovi!
5/ Pokiaľ budeme vzdelávanie chápať len ako akúsi “našu výhodu v exploatačnom procese a v postavení otroka” a nie ako šancu na svoj rozvoj a aj oslobodenie – nájdenie inej alternatívy života ako nám neustále ponúka systém- je to stále len debilizácia! Aj na úrovni vysokej školy.
6/ Teraz inak – predstavte si, že keď by sme sa dostali do regulovanej spoločnosti, keby právo na rodenie detí získali len matky, ktoré dosiahnu dospelosť a VŠ vzdelanie! Aby degeši neplodili degešov! ??? Akože “intelektuálna” Sparta.

Adam
Adam
7.11.2019 18:39

Tak at daruje sve imperium, rozda miliardy a zacne od zacatku jako instalater. Jsem zvedav, jak treba v 65 letech se pako bude plazit po zemi, delat diry do zdi, tahat trubky, rezat zavity, prolezat kanaly.
Zato jako vysokoskolak v 65 letech klidne uzvedne tužku, nebo pohne mysi u pocitace-bez problemu. Taky VŠ mu da vetsi prehled i inteligenci do zivota..
To je tak, kdyz nekdo, kdo se citi byt dulezity chce kazdemu radit. Ale nikdy, nikdy by instalatera nedelal, uz jenom proto, ze je to pod jeho uroven. A o tom to dnes je. Vlastne vzdy bylo. O vlastni dulezitosti. A takovych je 99% lidi. Proc si treba nezaridit pohrebni sluzbu? Vzdy bude prace. A tak jak u instalatera i zde preci neni zadna konkurence…ze…a nenuti vas tlacit cenu dolu. Nektere paka dovedou vymyslet hovadinu, že? Bloombergu…
V kazdem pripade se nazor tyka zrejme ušaku. A to je jiste pro nasince nazor a informace k nezaplaceni…

Eliška
Eliška
7.11.2019 17:06

Patřím mezi ty průměrné VŠ, titul mi nikdy k ničemu v práci nebyl. Na řemeslo jsem bohužel nebyla dost šikovná. Na stolaře jsem čekala víc jak půl roku, ale jsem spokojená s jeho prací. Instalatéři přišli dva a za necelou hodinu práce (přimontování filtru a oprava kapajícího kohoutku) si naúčtovali 500,- Kč. Takže miliardář má podle mých zkušeností pravdu, je to podobné i u nás.

Pavel
Pavel
7.11.2019 14:04

To se mu to kecá, když je za vodou a navíc platy instalatérů v USA a u nás to je obrovský rozdíl. Uznávám ale, že v USA, kde studenti platí povětšinou školné (pokud nemají nějaké sportovní stipendium) se opravdu mohou zadlužit na mnoho let, pokud jim ta jejich vysoká škola nepřinese nějaký dobrý job.

Maroš
Maroš
Odpověď na  Pavel
7.11.2019 18:55

Ono to nie je len o mizernej VŠ a ešte mizernejšej učňovke, ale že debilizácia v školstve slúži práve takým Bloombergom, aby zostali elitami práve oni! Navyše – je to agenda Globálneho prediktora na zníženie vedomostí ľudstva – paralelne s genocídnym parametrickým znižovaním živých nosičov informácií. Plus zombifikácia. Bloomberg len prezradil, že kto nepatrí k elitám v Brečtanovej lige – môže sa so svojím diplomom aj rozkrájať. Lebo aj Harvard je o 90% užitočných idiotov, ktorí financujú zlatej mládeži vzdelávací aparát na získanie oficiálneho dekrétu stať sa v dospelosti bloodline elitami a nie Mr. Zlatý hasák.

Tauri
Tauri
Odpověď na  Pavel
7.11.2019 21:06

Asi tak, tím že se člověk bude honosit titulem truhlář, elektrikář, tak mu to nájem nezaplatí. Ono je to fajn, je mnoho lidí, kteří shánějí takové lidi, ale nenajdou, protože je nechtějí platit..Oni prostě nabídnou nějaké peníze a dál nezájem, tolik nedáme..chcete-nechcete? Tak ona taková propaganda je k ničemu, když sice poctivé řemeslo pomůže druhým, ale je to otročina za pakatel, lidem se nezavděčíte a platit nechtějí. Je plno malých živnostníků, kteří dělají, udělají pro ně věci, ale pak jim už nechtějí zaplatit za práci, tak musí skončit, nebo jsou ve velkých problémech. Často je to práce do večera ve špinavých podmínkách s ukrajinci a co pak..Pán to asi taky vidí trochu růžově..je to možná jeden případ z mnoha, ale ten, kdo má srdce nemá srdce okrádat druhé, protože si za práci řekne přiměřenou částku a nemá tím pádem každý rok na nové auto a dovolenou na Maledivách. Ano, každý dělá za nějakou hodnotu, ale mělo by to být přijatelné i pro druhé.