Produkce amerického vojensko-průmyslového komplexu, zakoupené Saúdskou Arábií – včetně systémů protivzdušné obrany Patriot – se ukázaly jako bezmocné proti útoku husijských rebelů.

Ti v sobotu zasáhli ropnou infrastrukturu království drony a křídlatými raketami.
Jak ale poznamenal pozorovatel americké publikace The Washington Post, příčina neleží ani tak ve vlastnostech amerických zbraní, ale prý v sofistikovanosti útočníků a organizačních problémech v zemi.

[wp_ad_camp_2]

Po mnoho let je Saúdská Arábie jedním z hlavních dovozců zbraní vyrobených v USA a po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta USA se vztahy v oblasti obrany mezi Washingtonem a Rijádem jen upevnily: jen pár měsíců po jeho uvedení do úřadu monarchie odsouhlasila nákup zbraní v hodnotě 110 miliard dolarů, napsal The Washingon Post. Avšak po útoku na ropnou infrastrukturu království minulý týden začal tisk pochybovat o tom, že takové výdaje skutečně prospěly Rijádu a umožnily mu zvýšit svou obranyschopnost, poukázal novinář.

Podle amerických odborníků byla sobotní operace proti ropným zařízením království „neobvykle dobře naplánovaná“ a podle amerických novin by bylo takové útoky těžké odrazit i pro dobře vybavené a zkušené země.„Útok se ukázal být skutečně bezchybný,“ řekl Michael Knights, výzkumník Washingtonského institutu pro politiku Středního východu, který studuje saúdskoarabský systém protivzdušné obrany po celá desetiletí. Podle odborníka nám dostupné údaje umožňují dospět k závěru, že pouze jedna z 20 raket vypuštěných na saúdské cíle nedosáhla cíle.

[wp_ad_camp_2]

 
Husijští povstalci bojující s jemenskou vládou převzali odpovědnost za útok – přičemž od roku 2015 vedla Saúdská Arábie koalici zemí organizující intervenci v této zemi, aniž by však dosáhla velkého úspěchu, uvedl The Washington Post. Mezitím američtí představitelé řekli, že alespoň část útoků při operaci byla provedena z Íránu – soupeře Saúdské Arábie na druhé straně Perského zálivu. Podle některých zpráv byly útoky na království provedeny obejitím obranných zařízení Rijádu, včetně šesti praporů systémů protivzdušné obrany Patriot vyrobených americkou vojensko-průmyslovou společností Raytheon; kdy náklady na každý z těchto praporů dosáhl 1 miliardy dolarů.

V pondělí reagoval ruský prezident Vladimir Putin na útok a „posmíval se“ Saúdské Arábii, aby koupila ruské systémy S-300 nebo S-400 na ochranu své infrastruktury, jak již učinily Írán a Turecko. Jak autor článku zdůraznil, S-400 nebyl nikdy použit v reálných podmínkách, ale jsou levnější než Patriot a také – „alespoň na papíře“ – mají oproti americkému konkurentovi několik výhod. Přestože Saúdská Arábie kdysi „flirtovala“ s Ruskem ohledně nákupu systémů protivzdušné obrany, monarchie s největší pravděpodobností chápe, že takový krok bude mít katastrofální dopad na vztahy země s administrativou Donalda Trumpa, poznamenal novinář. Navíc neexistuje důkaz, který by přesvědčivě dokázal, že S-400 by byl schopen zvládnout sobotní útok lépe než Patriot, protože ani ty nejlepší raketové systémy nemají 100% spolehlivost a zničení pohybujícího se cíle ve vzduchu je obtížný úkol, který vyžaduje rychlost i přesnost.

[wp_ad_camp_2]

Mezitím v roce 2017, kdy saúdští představitelé oznámili zničení husijské balistické rakety, skupina amerických odborníků studujících incident dospěla k závěru, že saúdské Patrioty nebyly účinné, a raketa téměř dosáhla svého cíle – letiště Rijád. Bylo by mnohokrát obtížnější odrazit nedávný útok – kdy byly podle zpráv použité jak řízené střely, tak i drony vypuštěné z několika míst současně, poznamenal komentátor Washington Post.

Podle Michaela Knightse byl saúdský systém protivzdušné obrany vytvořen v 90. letech minulého století poté, co Rijád musel sledovat vývoj íránsko-irácké války; v té době byly hlavní hrozbou ze vzduchu letouny a balistické střely, které mohly být snadno detekovány radary a zničeny z dálky. Křídlaté rakety a bezpilotní vzdušná zařízení však létají mnohem níže, takže je mnohem obtížnější je odhalit a zničit – zejména v případě pozdního odhalení se to stává mnohem riskantnějším úkolem. „Pokud uděláte chybu, vidíte, že jste sestřelili britské dopravní letadlo,“ citoval Nightse Washington Post.

Saúdská Arábie má systémy protivzdušné obrany, které jsou schopny zničit nízko letící cíle, a navíc jsou systémy Patriot schopny se s těmito cíli vyrovnat, i když jsou primárně určeny k boji proti balistickým raketám, uvedl v rozhovoru pro noviny výzkumník Centra pro strategické a strategické studie Thomas Karako. Jak však odborník zdůraznil, vše záleží na umístění. „Poloměr zničení baterií Patriotů je relativně malý,“ vysvětlil. „I když máte spoustu těchto komplexů, existuje reálné omezení toho, co lze chránit.“ Není však jasné, zda ropné infrastruktury napadené v sobotu, byly chráněny za pomoci Patriotů, uvedl autor článku.

Jak poznamenal odborník Rand Corporation Becka Wasser v rozhovoru s novinářem, v Saúdské Arábii není úkol obrany kritické infrastruktury přidělena ozbrojeným silám, ale ministerstvu vnitra a národní gardě. Podle Wassera je takové oddělení povinností základem starého „systému prevence převratů“, který má zabránit tomu, aby jediná složka soustředila dostatek síly ve svých rukou, aby představovala hrozbu vládnoucí dynastii. K vyřešení tohoto organizačního problému plánují státní orgány provést vojenskou reformu v rámci rozsáhlých transformací ve společnosti podporovaných korunním princem Mohammedem bin Salmanem, zdůraznil expert.

[wp_ad_camp_2]

Podle Washington Postu se Rijád může také pokusit získat nové zbraně, aby lépe zvládl hrozbu, kterou představuje Írán. Podle Thomase Karaka může být jednou z možností království systém protivzdušné obrany Iron Dome, který společně navrhli Raytheon a izraelská společnost Rafael. Nejslavnější „Iron Dome“měl své použití v Izraeli, kde se používá k ničení raket vypuštěných z Gazy a jižního Libanonu.

Přesto se Rijád pravděpodobně bude muset naučit, jak efektivněji využívat nástroje, které již má, poukázal materiál. Jak vysvětlil pozorovatel Washington Post, nové dodávky zbraní ze Spojených států mohou trvat mnoho let – a to tím spíše, že americký Kongres je stále více vůči monarchi podezřívavější a vývozní omezení jsou ukládána na nejmodernější produkty vojensko-průmyslového komplexu USA.

Zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.