Portál Al Masdar News priniesol informáciu o dohode medzi Ruskom a Egyptom. Podľa dohody by Rusko mohlo využívať pre svoje lietadlá letecké základne v Egypte.

Táto najnovšia dohoda s vládou v Káhire by dovolila ruským stíhacím lietadlám použiť akúkoľvek leteckú základňu na egyptskom území.

[wp_ad_camp_1]

Návrh dohody zverejnili oficiálne miesta ruskej administratívy len 24 hodín po tom, čo ruský minister obrany Sergej Šojgu vykonal oficiálnu návštevu Káhiry. Počas nej  sa stretol s egyptským prezidentom Abdelom-Fattahom Al-Sisim a jeho ministrom obrany.

Žiadne ďalšie podrobnosti neboli uvoľnené.

LETECKÉ ZÁKLADNE PREDLŽUJÚ STRATEGICKÝ DOSAH RUSKA

Tento krok zapadá do sústavy strategických posunov ruskej vlády.

Informovali sme o plánoch Ruska na vytvorenie základne v Sudáne. V podobnom zmysle sa vyjadril aj Stephen Blank na stránkach analytického portálu Jamestown rovnomennej nadácie.

[wp_ad_camp_1]

Podľa Blanka Rusko intenzívne pracuje na kontrole strategických miest Blízkeho východu a Severnej Afriky. Je zrejmé, že Moskva chce ovládať nielen východné Stredomorie, ale aj prístupy k tejto oblasti, vrátane Suezského a Červeného mora. Svojimi raketami s plochou dráhou letu s dosahom až 2500 km bude zo základní v Sudáne alebo Jemene ďalej schopné mať dosah dokonca až no Hormuzskú úžinu, ktorou sa vstupuje do Perzského zálivu.

letecké základne

Rakety Kalibr doletia z lodí na pobreží Červeného mora až do Perzského zálivu

Možnosť využívať letiská v Egypte pre letectvo ruskej armády znamená predĺženie dosahu Ruska až na oblasť Strednej Afriky a najvýnosnejšie oblasti ťažby uhľovodíkov na území Líbye. Pripomíname, že oblasť, ktorú kontroluje generál Haftar priaznivo naklonený Rusku sa nachádza na severovýchode Líbye pri hraniciach s Egypte. Tu sa aj nachádzajú ropné a plynové náleziská v okolí Benghází.

[wp_ad_camp_1]

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.