Během slyšení v Senátu byla náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová dotázána, zda na Ukrajině existují chemické nebo biologické zbraně. Nulandová uvedla, že na Ukrajině zařízení pro biologický výzkum jsou a Kyjev a Washington nyní pracují na tom, aby se materiály nahromaděné tam nedostaly do rukou ruských sil.

„Ukrajina má zařízení pro biologický výzkum. Obáváme se, že se nad nimi mohou ruské jednotky pokusit převzít kontrolu, takže pracujeme s Ukrajinci na tom, jak zabránit tomu, aby se některý z těchto výzkumných materiálů dostal do rukou ruských sil, “odpověděla Nulandová.

Ruské ministerstvo obrany dříve uspořádalo prezentaci, z níž vyplývá, že Spojené státy vydaly více než 200 milionů dolarů na provoz biologických laboratoří na Ukrajině, které se účastnily amerického vojenského biologického programu.

Ruská federace v souvislosti s fakty o vojenských biologických aktivitách USA na Ukrajině nevylučuje zahájení konzultačního mechanismu podle Úmluvy o zákazu biologických a toxinotvorných zbraní (BTWC), uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lizqian v komentáři k informacím o biologických laboratořích financovaných USA na Ukrajině vyzval USA, aby objasnily své biologické militarizační aktivity doma i v zahraničí.

Zdroj: rusvesna

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.