USA odsunují termíny úplné likvidace svého chemického arzenálu, uvádí se v komentáři náměstka ministra zahraničních věcí Ruska Sergeje Rjabkova k pařížské schůzce Mezinárodního partnerství proti beztrestnému použití chemických zbraní.

[wp_ad_camp_2]

„Právě na naléhání USA byl svého času zapsán do Konvence o zákazu chemických zbraní nereálně ambiciózní termín globální likvidace arzenálů chemických zbraní — do roku 2007. Dosáhnout tohoto cíle se pochopitelně nepodařilo. Uplynulo však už více než deset let a naprostá většina zemí, včetně Ruska své závazky přece jen splnila,“ praví se v dokumentu.

Jak podotkl Rjabkov, zcela jinak to vypadá s likvidací chemických zbraní v USA, které mají nesporně všechny nezbytné finanční, výrobní a vědeckotechnické zdroje pro řešení tohoto úkolu.

„Avšak nehledě na to pokaždé neodpovědně posunují termíny úplné likvidace svého chemického arzenálu. A vychází to tak, že právě Washington vlastní i nadále největší na světě zásoby chemických zbraní — přes 2,5 tisíc tun velmi nebezpečných bojových otravných látek. Takže USA si pečlivě zachovávají druh zbraní hromadného ničení, který je pro všechny ostatní zakázán. Asi ho na něco potřebují,“ soudí Rjabkov.

Zdroj: 1

[wp_ad_camp_2]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.