MZV USA poprvé uznalo, že teroristé z Hayat Tahrir al-Sham spojení z Džabhat an-Nusrá používají chemických zbraní v Sýrii, oznámil oficiální mluvčí Ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.

 

[wp_ad_camp_1]

 

„V této provincii působí teroristická skupina Hayat Tahrir al-Sham spojená s An-Nusrá, která používá „střeleckých a těžkých zbraní, podomácku vyrobených výbušných zařízení a chemických zbraní“. To je první oficiální uznání MZV USA nejen existence chemických zbraní, ale právě jejich využití teroristy Džabhat an-Nusrá pro teroristické činy v této části Sýrie, o čemž jsme mnohokrát varovali a prohlašovali na všech úrovních“, řekl.

Konašenkov rovněž připomenul, že v současné době je v provincii Idlibu „znám pouze jeden případ použití chemických zbraní, a to v Chan Šajhúnu“.

„USA však z toho tvrdošíjně obviňovaly vládní vojska. A bojovníky, kteří byli, jak nyní zjistilo MZV USA, z Džabhat an-Nusrá, označovaly za „umírněnou opozici“, podotkli na MO RF.

Zdůrazňuje se, že „podle oficiálního prohlášení MZV USA se teď všechno vyjasnilo: v Idlibu působí teroristická skupina Džabhat an-Nusrá spojená s Al Káidou, která nejen vlastní, ale také používá chemických zbraní proti pokojnému obyvatelstvu“.

„Jenomže není jasné, nač potřeboval Washington okázalý útok drahými okřídlenými raketami Tomahawk na syrskou leteckou základnu Šajrat. Těch desítek milionů dolarů by mohli využít lépe — zaútočit třeba na teroristy z Džabhat an-Nusrá“, dodal Konašenkov.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Okomentoval rovněž tvrzení MZV USA o „bombardování“ města Idlibu ruským letectvem. Podle slov Konašenkova ruská letadla neútočí na osady — na rozdíl od USA a koalice, které vyhladily Rakku z povrchu zemského.

„MZV USA se v tom, mírně řečeno, mýlí, a američtí občané nemají čeho se obávat“, řekl v závěru Konašenkov.

Zdroj: 1

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.