;

Na konci 2. světové války se to dělo úplně všude. O traumatu hromadného znásilňování spojeneckými vojáky vyšla v Německu kniha od Miriam Gebhardtové Když přišli vojáci. Znásilnění německých žen na konci druhé světové války.

Sexuální násilí je součástí války – od nepaměti. Všude tam, kde vojáci vstoupí do cizí země, přepadají místní ženy. Je to krutá normalita, od starověku až po současnost. Oběti ve většině případů ze studu nemluví, a tak nikdo přesně neví spolehlivá čísla. Jednalo se o osamělé pachatele, nebo o několik tisíc vojáků? Nebo tyto zločiny možná dokonce systematicky nařídilo velení? Je sexuální násilí záměrně používanou technikou, jak ponížit a zastrašit obyvatelstvo okupovaných území?

Údaje o znásilněních na konci druhé světové války se hodně liší. Je jisté, že vojáci Rudé armády při postupu z Ukrajiny na Berlín zneužili nespočet žen. Jde mimochodem nejen o Němky, ale také o Polky, Maďarky, Češky a Slovenky.

Méně se ale mluví o tom, že se rovněž mnoho spojeneckých vojáků na konci války a během okupace cizích území dopouštělo podobných zločinů. Zvěrstva se neodehrávala jen na Východě, ale i na Západě, na což se dnes rádo zapomíná. Historii píší vítězové a propaganda demokracie a dobra nelichotivá fakta nemá úplně v lásce…

Je jisté, že při postupu západních vojsk docházelo k traumatizujícímu sexuálnímu násilí. Muselo to být mnohem více než 11 000 případů, které zjistil americký kriminalista J. Robert Lilly z vojenských trestních řízení. Některá fakta a dokumenty se zveřejňují až s odstupem několika desetiletí, některé se nezveřejní zřejmě nikdy.

Po porážce Wehrmachtu na východě narůstaly obavy Němců z odplaty především ze strany sovětských vojsk, a to zejména na východních územích. Zčásti k tomu přispěla propaganda nacistického vedení, která neúnavně varovala před „zvířecími“ vojáky ze Sovětského svazu. Skutečně, často docházelo ke znásilnění, týrání a vraždám. Ale kolorit to byl rozšířený i na straně západních osvoboditelů.

„Na konci války a v poválečných časech bylo aliančními vojáky a členy okupačních jednotek znásilněno nejméně 860 000 žen, dívek, ale i mužů a chlapců. Dělo se to úplně všude.“ Těmito slovy německá historička a novinářka Miriam Gebhardtová začíná hlubokou analýzu událostí, které se odehrály v roce 1945 a až dosud zůstávaly ve stínu vítězství nad nacismem.

Miriam Gebhardtová tyto události popisuje ve své nové knize, která vyšla v roce 2015. „Pro tuto knihu, jsem materiály zkoumala rok a půl,“ vysvětluje. „Můj osobní cíl bylo historii popsat z perspektivy oběti.“ Záměrem bylo vyhnout se surovým příběhům znásilnění, které popisují jiné knihy. „Chtěla jsem případy rekonstruovat tak jemně, jak je to jen možné.“

Údaje v knize jsou pozoruhodné ve dvou bodech. Počet znásilnění spáchaných Rudou armádou se ve srovnání s předchozími studiemi výrazně snížil. Ještě výbušnější je další tvrzení autorky. Téměř čtvrtinu z 860 000 sexuálně motivovaných trestných činů, nejméně 190 000, spáchali američtí vojáci. Tedy muži, kteří jsou v kolektivní paměti pozitivně zapsáni jako osvoboditelé. Realita je ale jako vždy složitější. Ostatně, každý, kdo se o dění ve světě trochu zajímá, ví, co prováděli či provádějí američtí a obecně západní vojáci třeba v Afghánistánu, Iráku či v Africe.

Za tabulku čokolády?

Strašlivé věci se neodehrávaly jen v oblastech, kde se často potulovali vojáci Rudé armády. Také v britské, francouzské a americké okupační zóně se odehrávalo masové znásilňování, které trvalo i několik dní.

Jako součást západní propagandy se to ale nehodí tolik připomínat. Historici totiž o sexuálních kontaktech západních vojáků s místními ženami až dosud uváděli, že ženy z takového aktu profitovaly. Celou věc shrnuje jeden slogan z minulosti: „Američanům trvalo šest let, než porazili německé vojáky, k získání Němky stačí jeden den a tabulka čokolády.“ Pokud nemáte co jíst, moc na výběr nemáte…

Vojáci ze Západu měli to, co bylo tak zoufale potřeba: potraviny, cigarety i nylonové punčochy. Vytvořil se tak dojem, že ke znásilnění nedocházelo, ale spíš jen k určité formě prostituce. O násilí se ale mlčelo. Některé oběti hledaly pomoc a ochranu v kostele, jiné radši skočily z okna, aby se zachránily.

Svá zjištění Gebhardtová čerpala i ze zápisů a zpráv od farářů, kteří líčili hrůzy páchané západními vojáky. Dalším bodem je statistika z roku 1956, kdy ve Spolkové republice i v západním Berlíně žilo téměř 3200 dětí, které byly počaty prostřednictvím znásilnění. Z toho zhruba tři pětiny měly amerického otce.

Paradoxní je, že dnes v Německu a obecně na Západě roste opět vlna sexuálního násilí, a to ze strany cizích dobyvatelů, konkrétně muslimů, jež si Němci, Francouzi či Britové do země pozvali a kteří přicházejí nekoordinovaně v obrovském počtu a bez pravidel.

 

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.