Největší evropská sopka na Sicílii se ozvala. V noci z  30. na 31. května se objevily v sopce dvě trhliny, z nichž ve výšce nad 3 tisíce metrů začala vyvěrat žhavá láva, která stříkala až 100 metrů vysoko.

Dvě erupce Etny rozzářily noční sicilskou oblohu. První vypukla krátce po půlnoci, druhá kolem třetí hodiny ranní.

Podle Eugenia Privitera, ředitele Katánského geofyzikálního a vulkanologického institutu proběhly erupce v dostatečné výšce, aby neohrozily obydlené oblasti.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Jak uvádí Wikipedia, vrchol Etny v současnosti tvoří čtyři hlavní sopečné krátery – 250 metrů vysoký Bocca Nuova, vzniklý v roce 1968, Voragine – vzniklý v roce 1964, Severovýchodní – vzniklý v roce 1911 a Jihovýchodní kráter vzniklý v roce 1971. Předpokládá se, že tyto sopečné krátery jsou vzájemně propojeny systémem pravých žil, ale často v dobách jednotlivých erupcí se ukazuje, že se každý kráter umí chovat zcela samostatně. Vrcholek Etny je celoročně pokryt sněhovou pokrývkou. Původně byl na Etně kráter pouze jeden. Na vrcholku sopky se nachází několik kalder (kotlovitý útvar), mezi nejvýznamnější patří Ellittico Caldera, která vznikla před 14 000 až 15 000 lety.

zdroj: 9

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.