Severní Korea sdělila Světové zdravotnické organizaci (WHO), že do 10. června otestovala na koronavirus více než 30 tisíc lidí, ale dosud neobjevila jediného infikovaného.

WHO v úterý v monitorovací zprávě uvedla, že data o testování v Severní Koreji zahrnovala 733 osob, které byly testovány během 4. až 10. června, z nichž 149 mělo onemocnění podobné chřipce nebo závažné infekce dýchacích cest.

Odborníci všeobecně pochybují o tvrzení Severní Koreje, že neměla jediný případ viru, a to vzhledem k její špatné zdravotní infrastruktuře a propustné hranici s Čínou, jejím hlavním spojencem a ekonomickým záchranným lanem.

Severní Korea označila své antivirové úsilí za věc národní existence, zakázala vstup turistům, vyhnala diplomaty a výrazně omezila přeshraniční dopravu a obchod. Dobrovolné uzavření způsobilo další tlak na ekonomiku, která je již desítky let poničená špatným řízením a ochromujícími sankcemi pod záštitou USA kvůli jadernému zbrojnímu programu v zemi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un během politické konference minulý týden vyzval představitele, aby se připravili na prodloužená omezení kvůli COVID-19, což naznačuje, že země není připravena v brzké době své hranice otevřít.

Přeložila jena | Zdroj: Business Standard

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.