….a proto uvádíme dnes ještě jednu bylinku na problémy organismu…..

calendula-3.jpgNechtík lekársky ( Calendula officinalis), známy v prírodnej liečbe tisíce rokov, používali už starí Egypťania pre jeho omladzujúce a všestranne liečivé účinky. Patrí k najúčinnejším liečivým rastlinám. Vďaka obsahu špecifických fytolátok pomáha čistiť a detoxikovať organizmus, prečisťuje lymfatický systém aj krv, posilňuje imunitný systém, činnosť pečene, sleziny, a lieči chronické infekcie. Malá liečivá bylinka usmievajúca sa na slnko nedáva spávať mnohým vedcom, kde sa v nej berú všetky liečivé účinky a čo všetko o nej ešte nevieme.
Liečivé účinky nechtíka lekárskeho sa uplatnia nielen v liečbe zápalov a kŕčov vnútorných orgánov, sleziny, pečene, tráviaceho systému a bolesti žalúdka, zápalov slizníc (aj črevných), žalúdočných a dvanástnikových vredov, ale pomáha aj pri dysmenorei a priaznivo pôsobí aj na psychiku a nervový systém. Možno práve v tom je jeho veľkolepá a všestranná liečivá schopnosť, v upokojení mysle a vytvorení rovnováhy na nehmotnej aj hmotnej úrovni bytosti.
Ako odvar či tinktúra na vyplachovanie pomáha pri rôznych zápaloch v ústach či na rýchlejšiu regeneráciu sliznice po vytrhnutí zuba. Nechtík pomáha liečiť bakteriálne a plesňové infekcie vo vnútri organizmu aj na povrchových ranách.
Antioxidačný, protizápalový a imunomodulačný účinok nechtíka lekárskeho je možné využiť ako bezpečný a účinný bylinný prostriedok v liečbe bronchiálnej astmy. Svojim analgetickým pôsobením zmierňuje a pomáha liečiť bolesť. Má cytotoxické a protinádorové účinky. Pomáha znižovať horúčku, znižuje bolesť zubov a menštruačné kŕče. Pomáha liečiť a upokojiť zranenú a poškodenú pokožku, znižuje zápal a podporuje hojenie rán. Vďaka svojim vlastnostiam a obsahu účinných látok je účinným liekom aj v liečbe oparu.
Existuje viac druhov nechtíkov, z ktorých každý má svoje typické liečivé účinky. Najuniverzálnejší a u nás najznámejší je nechtík lekársky. Nechtík lekársky má protizápalové, antibakteriálne, protivírusové, protiparazitné, anti-HIV účinky. Inhibuje rast niektorých mikróbov, napríklad Staphylococcus, Candida, E. coli, Pseudomonas, Klebsiella.
K ďalším farmakologickým účinkom nechtíka, ktoré pomáhajú organizmu získať rovnováhu patrí, že pôsobí ako cholagogum, hypoglykemicky, antipyretikum, podporuje potenie, pomáha vykašliavať a odstraňovať z organizmu hlieny, zmierňuje nadúvanie, pôsobí diureticky, hemostaticky, uterotonicky, vazodilatačne a kardiotonicky.
Niektoré účinné látky nechtíka lekárskeho
Nechtík lekársky obsahuje mnoho biologicky aktívnych látok – flavonoidy, esenciálne oleje,karotenoidy, lykopén, xantofyly, polysacharidy, saponíny, terpenoidy, kumaríny, steroly, aminokyseliny, množstvo antioxidačne pôsobiacich látok, kalandulin, kalendulozidy A-F, lupeol, quercetín. Obsahuje veľké množstvo prírodného jódu a tiež mangán.
Priaznivé účinky nechtíka lekárskeho na zdravie a použitie
calendula-1.jpg
Menšie popáleniny, popáleniny od slnka, ekzém, plienková dermatitída, drobné rany a poranenia, bolesť (zubov, hlavy, reumatická), zápal žalúdka, zápal spojiviek, akné, vyrážky, vredy, kŕčové žily, kašeľ, kŕče, ušné infekcie, preležaniny, hemoroidy, nespavosť, opar (aj pásový), astma, nádory. Existuje veľké množstvo ochorení, kde účinne pomáha, pretože táto liečivá božia bylinka pôsobí na organizmus komplexne.
Nechtík lekársky ( Calendula officinalis) sa používa predovšetkým vo forme čajov, tinktúry, masti a oleja.
Čaj z nechtíka lekárskeho – Nechtíkový čaj je možné použiť vnútorne aj zvonku na nehojace sa rany, plesňové ochorenia kože, kvasinkové infekcie, infekcie močového mechúra, hemoroidy. Môže sa použiť ako obklad na liečbu zápalu spojiviek a očných infekcií, liečbu kože, poranení a modrín. Vnútorne sa nálev užíva napríklad na liečbu vredov, zmierňuje koliku, podporuje trávenie, pôsobí ako prírodné antibiotikum.
Tinktúra z nechtíka lekárskeho – Na prípravu tinktúry sa používajú celé kvety alebo okvetné lupienky nechtíka. Tinktúru je potrebné zriediť, buď pridaním do čaju alebo do pohára s vodou. Zvonku sa používa na potieranie ekzémov, rán, odrenín, popálenín, vredov, pooperačných rán. Tinktúra aplikovaná na opar podporuje liečbu. Môže sa použiť ako kloktadlo pri problémoch v ústnej dutine – afty, problémy s ďasnami, paradentóza, zapálené hrdlo, bolesť v krku, liečenie rôznych zápalov a bolesti v ústach, kašeľ, angína, zápal hrtana. Vnútorne sa používa v liečbe tráviacich problémov, podporuje činnosť imunitného systému, pomáha znižovať krvný tlak, má sedatívne účinky, upokojuje celý organizmus.
Nechtíkový olej a masť – Nechtíková masť pomáha účinne liečiť popáleniny, zmierňuje opuch, začervenanie a bolesť popálenín. Liečivá masť z kvetov nechtíka pomáha zmierňovať bolesť a akútnu dermatitídu po operácii a rádioterapii pri rakovine prsníka. Výrazný pozitívny účinok má masť s výťažkom z nechtíka pri liečbe vredov predkolenia. Jej aplikácia 2xdenne po dobu 3 týždňov významne urýchlila hojenie rán aj epitelizáciu. Nechtíkovou masťou je možné potierať bolestivé a zapálené miesta na tele, boľavé kĺby, natiahnuté šľachy, poškodené väzivá. Účinok má aj pri reumatických bolestiach. Nechtíkový olej je vynikajúcim pomocníkom na vnútorné užívane, ako prevencia pred mnohými civilizačnými ochoreniami, rakovinou, ale aj ako podporná liečba pri rakovine prsníka, hrubého čreva, obličiek, leukémii. Zmes z kvetov nechtíka (30% olejový extrakt) a ľubovníka bodkovaného ( Hypericum perforatum, 70% olejový extrakt) zlepšila v klinickej štúdií rýchlosť hojenia pooperačných rán.
Bylinkové naturopatické ušné kvapky – Extrakt z kvetov nechtíka lekárskeho ( Calendula officinalis), ľubovníka bodkovaného ( Hypericum perforatum), divozela malokvetého ( Verbascum thapsus), levandule ( Lavendula officinalis) a cesnaku (0,05 %) v olivovom oleji pomáha liečiť bolesť ucha u deti s akútnym zápalom stredného ucha. Podľa autorov Sarrell, Mandelberg a Cohen (2001; 155, (7)) je to bezpečný a účinný spôsob liečby bolesti a zápalu stredného ucha, pretože významne znižuje bolesť, lieči zápal a nespája sa s nežiaducimi účinkami, nerozvíja sa alergia a rezistencia na antibiotiká.
Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.