Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná
    Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná

    Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná

  • Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu
    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

  • Nejtěžší rok Ukrajiny: Jak se vyplácí ruská strategie v rámci SVO
    Nejtěžší rok Ukrajiny: Jak se vyplácí ruská strategie v rámci SVO

    Nejtěžší rok Ukrajiny: Jak se vyplácí ruská strategie v rámci SVO

  • Poslanec za AfD Petr Bystroň čelil otázkám německých presstitutů (VIDEO)
    Poslanec za AfD Petr Bystroň čelil otázkám německých presstitutů (VIDEO)

    Poslanec za AfD Petr Bystroň čelil otázkám německých presstitutů (VIDEO)

Související zprávy

  • Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu
    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

  • Poslanec za AfD Petr Bystroň čelil otázkám německých presstitutů (VIDEO)
    Poslanec za AfD Petr Bystroň čelil otázkám německých presstitutů (VIDEO)

    Poslanec za AfD Petr Bystroň čelil otázkám německých presstitutů (VIDEO)

  • Sjednocení Tchaj-wanu s Čínou je „blíže než kdy jindy“, řekl čínský velvyslanec
    Sjednocení Tchaj-wanu s Čínou je „blíže než kdy jindy“, řekl čínský velvyslanec

    Sjednocení Tchaj-wanu s Čínou je „blíže než kdy jindy“, řekl čínský velvyslanec

  • Hlboký štát poslal Trumpovi na Silvestra „pozdrav“
    Hlboký štát poslal Trumpovi na Silvestra „pozdrav“

    Hlboký štát poslal Trumpovi na Silvestra „pozdrav“

Nejtěžší rok Ukrajiny: Jak se vyplácí ruská strategie v rámci SVO

Pevnosti padly a fronty se posunuly.

S blížícím se koncem třetího roku rusko-ukrajinského konfliktu se trajektorie bojů rozhodujícím způsobem změnila. Na začátku roku 2024 se Kyjev a jeho západní sponzoři snažili zůstat v defenzivě a doufali, že se síly Moskvy vyčerpají. Cílem Ukrajiny bylo dokázat, že je stále schopna klást odpor, zatímco Rusko se soustředilo na systematickou degradaci vojenských schopností a infrastruktury svého protivníka. Rok jako celek však přinesl na bojišti významné události, které zdůrazňují měnící se dynamiku konfliktu.

Zde podrobně popisujeme čtyři klíčové epizody z roku 2024, které ovlivnily průběh operace.

Zima: poslední den v Avdějevce

Dne 18. února konečně skončila vleklá bitva o Avdějevku, opevněnou ukrajinskou pevnost. Silně industrializované předměstí Doněcku zůstávalo pro Kyjev klíčovou obrannou pozicí od roku 2014, kdy bojoval s místními separatisty. Díky své poloze na kopci, výškové zástavbě a podzemní infrastruktuře představovalo téměř ideální obrannou pozici.

Zpočátku se ruské síly pokoušely o klasickou strategii obklíčení a postupovaly podél linie Berdychi-Orlovka-Vodyanoye. Tento přístup však selhal kvůli účinnosti ukrajinských bezpilotních letounů, moderních komunikací a přesných zbraní. Ruští velitelé uznali neúčinnost dřívějších metod a přešli k malým útočným skupinám, které se zaměřily na vyčerpání posádky v průběhu čtyř měsíců.

V únoru ruské jednotky pronikly do centra Avdějevky, rozdělily město na dvě poloviny a donutily ukrajinské jednotky k ústupu. Dobytí koksovny, velkého průmyslového zařízení srovnatelného s mariupolským Azovstalem, znamenalo konec bitvy. Pod novým velitelem Alexandrem Syrským se kyjevské síly projevovaly tak, že se držely až do poslední chvíle. Následoval neorganizovaný ústup, který způsobil těžké ztráty.

Toto vítězství bylo příznačné pro vývoj ruské strategie. Použití malých, mobilních jednotek podporovaných těžkým dělostřelectvem a leteckým dohledem umožnilo silám postupně rozbít zakořeněnou ukrajinskou obranu. Dobytí Avdějevky bylo sice lokálním úspěchem, ale zároveň ukázalo limity tradičních útočných metod v moderní válce.

Jaro: válka měst

S prohlubující se poziční povahou konfliktu obě strany stupňovaly údery na velké vzdálenosti. Ukrajina se při útocích na ruská města a infrastrukturu spoléhala na rakety dodávané NATO a na bezpilotní letouny domácí výroby. Tyto bezpilotní letouny s doletem přesahujícím 1 500 kilometrů zasahovaly hluboko na ruské území a způsobovaly pravidelné požáry a škody na skladech pohonných hmot a rafineriích.

V reakci na to Moskva zahájila systematické údery na ukrajinskou energetickou síť. Do dubna bylo zničeno pět ze sedmi hlavních tepelných elektráren a několik vodních elektráren. Ukrajině se sice podařilo stabilizovat rozvodnou síť dovozem ze sousedních zemí, ale energetický systém zůstal blízko kolapsu.

Ruské raketové útoky byly stále sofistikovanější. Několikadenní operace zahrnovaly klamné drony a hypersonické údery s cílem překonat protivzdušnou obranu Ukrajiny. Tyto útoky byly zaměřeny nejen na energetickou infrastrukturu, ale také na klíčová vojenská zařízení, což Kyjev nutilo přesměrovat zdroje na ochranu svého týlu. Na sociálních sítích se stále zřetelněji projevovala frustrace ukrajinského obyvatelstva z tvrzení o údajných úspěších jejich protivzdušné obrany – často vnímaných jako přehnaná.

V polovině roku se Moskva přizpůsobila také protiúderům kyjevských bezpilotních letounů. Pomocí kombinace radarových systémů, elektronického boje a mobilních záchytných týmů ruské síly výrazně snížily účinnost ukrajinských kampaní s drony dlouhého doletu. Přesto si opotřebovací typ strategie nadále vybíral svou daň na obou stranách, přičemž civilní infrastruktura a morálka silně trpěly.

Léto: průlom v Kurské oblasti

V srpnu zahájila Ukrajina nečekanou ofenzívu v ruské Kurské oblasti, jejímž cílem byly špatně bráněné pohraniční oblasti. Ukrajinské brigády využily lehkou obrněnou techniku a místní početní převahu a obsadily zhruba 1 000 km2 řídce osídleného území, včetně městečka Sudža.

Počáteční úspěch operace vyvolal mediální šílenství a západní média ji oslavovala jako důkaz trvalé schopnosti Ukrajiny vrátit úder. Strategický dopad byl však omezený. Ukrajinské síly čelily logistickým problémům a silnému odporu ruských posil. Do podzimu ruské protiútoky snížily územní zisky Ukrajiny na polovinu.

Pozoruhodným aspektem kurské ofenzívy byl její dopad na ukrajinské zdroje. Operace si vyžádala nasazení elitních brigád, které na jiných frontách chyběly. Ofenzíva sice dočasně zvýšila morálku a mediální narativy, ale v konečném důsledku odvedla pozornost a lidské zdroje od kritičtějších bojů v Donbasu a Záporoží.

Kurský vpád upozornil Rusko na zranitelnost pohraničních oblastí. V reakci na to Moskva urychlila úsilí o opevnění těchto oblastí, rozmístila další vojáky a vybudovala obranné struktury. Operace rovněž posílila potřebu Ruska udržovat strategickou hloubku a flexibilitu ve vojenském plánování.

Podzim a zima: Ruská továrna na útoky

Po vítězství u Avdějevky zaujaly ruské síly pružnější přístup, vyvíjely tlak po celé frontě, aby identifikovaly slabá místa a využily je přesnými údery. To vedlo k trvalým ziskům, přičemž do konce roku 2024 bylo znovu dobyto šest měst a 12 městských osad.

Moskva se stále více spoléhala na naváděné bomby, bezpilotní letouny a malé mobilní útočné jednotky, které metodicky narušovaly ukrajinskou obranu. Do konce roku se tempo ruského postupu zrychlilo na nevídanou úroveň.

Vyvrcholením tohoto postupu byla operace Kurachovo o rozloze 1 200 km2. Ruské ofenzívy ztenčily ukrajinské zdroje a vytvořily souběžné krize na několika frontách – od Pokrovska po Kupjansk a dále. Tato mnohostranná strategie využívala nedostatku ukrajinské logistiky a pracovních sil a nutila Kyjev činit obtížná rozhodnutí, jak přerozdělit své ztenčující se zdroje.

Významnou roli v těchto operacích hrálo použití přesně naváděné munice, včetně velkých leteckých bomb a hypersonických raket. Ruské síly se systematicky zaměřovaly na ukrajinská velitelská centra, muniční sklady a umístění vojsk, čímž narušovaly ukrajinskou schopnost koordinované obrany. Mezitím integrace bezpilotních letounů pro průzkumné a úderné mise umožnila Moskvě udržovat tlak na více frontách současně.

Do konce roku ruské síly získaly jasnou převahu. Kombinace taktických inovací, vynikajícího dělostřelectva a efektivního využití bezpilotních letounů umožnila stabilní územní zisky. Tato intenzita operací však také značně zatížila ruskou logistiku a lidské zdroje, což vyvolalo otázky ohledně další udržitelnosti současného přístupu.

Závěr: 2024, rok vyčerpání a rozmachu

Ukrajina se s vážným nedostatkem zbraní a lidských zdrojů, rostoucím počtem dezercí a klesající morálkou snažila čelit rostoucímu rozmachu Ruska. Strategie Moskvy spočívající ve vyčerpání oponenta přináší své ovoce, a to díky metodickému přístupu.

Při pohledu do roku 2025 je klíčovou otázkou, zda Rusko dokáže udržet tuto intenzitu v rámci současného „dobrovolného expedičního“ rámce. Pokud ne, bude Kreml možná muset zvážit mobilizaci dalších zdrojů, a to jak na frontě, tak doma. Alternativně může Západ tlačit na příměří, avšak Moskva dala jasně najevo, že nepřijme nic jiného než pro sebe příznivé řešení.

Strategie Ruska zatím zůstává jasná: pokračovat v tlaku. Dříve či později se obrana Ukrajiny zhroutí. Zda tento přístup povede k rozhodujícímu vítězství, nebo k vleklé patové situaci, bude záviset na schopnosti obou stran přizpůsobit se a vydržet tváří v tvář rostoucím výzvám.

Zdroj: rt.com

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
octomanik
7.1.2025 16:42

Bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, známá svým kritickým pohledem na legislativní proces, vyjádřila své obavy ohledně návrhu Lex Ukrajina. Se zněním návrhu zákona zvaného Lex Ukrajina, který v brzké době projedná Senát jako tisk č. 35 ostře nesouhlasím z několika důvodů. Tím hlavním je nepřímá novela trestního zákoníku, zavádějící novou skutkovou podstatu trestného činu „Neoprávněná služba pro cizí moc“ (paragraf 318a). Mé výhrady lze shrnout do těchto bodů:– Tento návrh je čistým přílepkem, tedy podvodným pokusem novelizovat zákon, který s původní předlohou vůbec nesouvisí. Tuto zhoubnou politickou praxi opakovaně kritizuje i Ústavní soud, protože vynechává řádný zodpovědný legislativní proces a vyhýbá se tak námitkám legislativních odborníků.– Text návrhu neviděla Legislativní rada vlády ani Ústavně-právní výbor. To je u novely trestního zákoníku trestuhodné a ukazuje to, že standardní pojistky demokracie u nás jsou obcházeny.– Formulace skutkové podstaty je gumová a umožní stíhání „na objednávku“ každého, jehož názory budou kritické k aktuálně vládnoucí garnituře. Např. obsahuje nicneříkající pojem „dezinformace“, který může být snadno využit jako bič na odlišné než vládní názory. Postižitelný by byl kdokoliv za cokoliv, navíc i ve fázi přípravy.– Novela má nabýt účinnosti ihned po vyhlášení, což je v rozporu s Legislativními pravidly vlády a adresátům tak zásadní změny neposkytuje dostatečnou dobu na seznámení s novou právní úpravou.Pro mne je souhlas s celým předloženým zákonem (senátním tiskem č. 35) absolutně vyloučený. Proto spolu s… Číst vice »

octomanik
7.1.2025 15:50

Zuckerberg uviedol, že spoločnosť Meta ukončí svoj program overovania faktov s dôveryhodnými partnermi a nahradí ho systémom riadeným komunitou podobným komunitným poznámkam spoločnosti X.
https://www.hlavnespravy.sk/rana-pre-ultraprogresivcov-meta-ukoncuje-svoj-fact-checking-program-a-ide-podporovat-slobodu-prejavu/3777398

melody
Odpověď na  octomanik
7.1.2025 17:01

… a to je dobře? Nevím, jak to chodí na X, ale zatím mi vždycky cokoliv, co jsem na FB nahlásila jako nevhodný obsah, zamítl 😀 … a taky je tam obrovská cenzura, mnoho příspěvků se mi prostě rozhodne po zveřejnění smazat … 😀 … já jsem asi ta, co přidává nevhodný obsah, zatímco porno a cokoliv pro Izrael je v pořádku.
To jsem zvědavá, na tu ó změnu. Palec hore.

octomanik
Odpověď na  melody
7.1.2025 17:42

FB byl založen primárně pro šmírování žáků, studentů a vysokoškoláků!!! Kdysi to zmiňoval tm.

melody
Odpověď na  octomanik
7.1.2025 17:04

Jo a cokoliv proti-ukrajinského, viz ten incident v Písku s ožralým Ukrajincem, co pobodal ťamana, protože mu nedovolil krást věci ze svého obchodu.
To video mi smazal pokaždé, co jsem ho zveřejnila.

octomanik
7.1.2025 14:06

Rokovanie vládnej delegácie o zastavení tranzitu plynu sa uskutoční vo štvrtok 9. januára v Bruseli. O zastavení dodávok plynu na Slovensko bude rokovať predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) spolu s predstaviteľmi Európskej komisie.
Maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó rokoval telefonicky s ministrom zahraničných vecí SR Jurajom Blanárom o zastavení tranzitu zemného plynu cez Ukrajinu.
Ľudský metapneumovírusu spôsobujúci príznaky podobné chrípke sa rýchlo šíri v Čine a objavil sa už aj v Maďarsku. Potvrdil to pre server infostart.hu maďarský virológ Miklós Rusvai.
PS: že by se nám rozjížděl lockdavníček?

octomanik
7.1.2025 12:54

Poľsko je pripravené predávať Ukrajine viac elektriny, ak Slovensko preruší svoje dodávky. Uviedla poľská ministerka životného prostredia Paulina Hennig-Kloska.

Bývalý generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg plánuje pricestovať do Washingtonu na inauguráciu novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorá sa uskutoční 20. januára.

PS: a pak směr GITMO….