Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Sjednocení Tchaj-wanu s Čínou je „blíže než kdy jindy“, řekl čínský velvyslanec
Podle velvyslance Pekingu v Rusku Zhanga Hanhuie Čína významně pokročila na cestě k dosažení svého dlouhodobého cíle, kterým je sjednocení se samosprávným regionem Tchaj-wan. Navazuje tak na nedávné prohlášení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který sjednocení označil za nevyhnutelné.
Ve stanovisku pro agenturu RIA Novosti zveřejněném v pátek Zhang odsoudil vměšování Washingtonu do záležitostí ostrova, na jehož svrchovanosti Peking trvá.
„Sjednocení je historickým trendem a správnou cestou, i když zahrnuje těžkosti. ‚Nezávislost Tchaj-wanu‘ je cesta odsouzená k neúspěchu. Čínský národ se vždy držel společného přesvědčení, že území nelze rozdělit, národ nelze rozdrobit,“ napsal Zhang.
„Čína je nyní více než kdy dříve blíže k dosažení svého cíle velkého omlazení čínského národa,“ dodal.
Peking je „plný sebedůvěry a má sílu dosáhnout úplného sjednocení země,“ řekl velvyslanec.
Samosprávu na Tchaj-wanu zavedly nacionalistické síly po porážce v čínské občanské válce v roce 1949. V současné době uznává svrchovanost ostrova pouze několik zemí, přičemž většina světa včetně Ruska vyhovuje požadavku Pekingu, aby byl ostrov považován za součást Čínské lidové republiky.
Spojené státy se sice oficiálně drží politiky jedné Číny a uznávají Tchaj-wan jako součást Číny, ale zároveň se zapojují do vojenské spolupráce s vládou v Tchaj-peji, což vyvolává rozhořčení Pekingu.
Minulý měsíc schválil americký prezident Joe Biden nákup zbraní a dodávek pro samosprávný ostrov v hodnotě 571 milionů dolarů.
Tchaj-wan nároky Pekingu odmítá a trvá na své svrchovanosti. Za vlády prezidentky Tsai Ing-wen se ostrov důsledně staví proti čínskému rámci „jedna země, dva systémy“. Tchajwanské ministerstvo zahraničních věcí odsuzuje jednání Pekingu jako provokativní a škodlivé pro mír v regionu.
Čína v říjnu uspořádala v okolí ostrova rozsáhlá vojenská cvičení. Vláda v Tchaj-peji prohlásila, že Peking se nikdy „nevzdá použití síly“ proti ní.
Velvyslanec Zhang přesto zopakoval, že Peking dává přednost mírovému sjednocení, což již dříve vyjádřil čínský prezident Si Ťin-pching.
Zhang obvinil Spojené státy, že používají Tchaj-pej jako svůj nástroj a obvinil Washington z eskalace napětí v Tchajwanském průlivu. Ocenil také důslednou podporu Pekingu ze strany Ruska pro politiku „jedné Číny“ a označil ji za důkaz úzkého strategického partnerství mezi oběma zeměmi.
Zdroj: rt.com
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré URL odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem, čeho se video týká a o čem pojednává. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.
Česko podle ministerstva obrany v roce 2024 splnilo závazek vydávat dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na obranu. Za loňský rok se podle úřadu podařilo vyčerpat na obranné výdaje 166,8 miliardy korun, což je podle makroekonomické predikce z listopadu 2,09 procenta HDP. Ministerstvo to dnes uvedlo v tiskové zprávě.
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/803270/zavazek-splnen-cesko-konecne-vydalo-2-hdp-na-obranu.html