Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Některé elektroměry měří až 6x větší spotřebu než je skutečnost
…..každý by si měl dávat pozor na elektroměry, které jim byly nainstalovány. Při vyúčtování se občas mnozí lidé diví….
09:54
[wp_ad_camp_1]
Některé elektroměry měří až 6x větší spotřebu než je skutečnost
Nizozemská vláda chce nahradit tradiční elektroměry s rotujícími disky inteligentními elektroměry v každé domácnosti do roku 2020. Netušila, že toto politické rozhodnutí může mít fatální důsledky pro spotřebitele.
Na University of Twente (UT) ve spolupráci s Amsterdamskou univerzitou aplikovaných věd provedli studii, která odhaduje, že tyto potenciálně nepřesné elektroměry byly instalovány nejméně v 750.000 holandských domácností.
Test setup
Již nějaký čas se objevovaly informace o tom, ž elektronické elektroměry mohou podávat mylné údaje o spotřebované energii. To byla výzva pro profesora Leferinka spolu s se spolupracovníky Ceesem Keyerem a Antonem Melentjevem z Auas,aby tyto informace potvrdili nebo vyvrátili. Na test použili devět různých elektronických elektroměrů. Tyto elektroměry byly vyrobeny v letech 2004 až 2014. Umístili elektroměry do jednoho elektrického rozvaděče a jako zátěž použili úsporné žárovky, topné tělesa, LED žárovky a stmívače. Vědci pak porovnali naměřené údaje se skutečnou spotřebou systému.
Rozdíl až 582 %
V experimentálních testech, které jsou zcela reprodukovatelné, pět z devíti elektroměrů ukazovalo mnohem vyšší spotřebu než skutečné množství spotřebované energie. V některých sestavách se jednalo až o 582 procent vyšší spotřebu. Naopak, dva elektroměry ukazovaly údaj o 30 procent nižší, než skutečné množství spotřebované energie. Největší nepřesnosti byly pozorovány při použití stmívače v kombinaci s energeticky úspornými žárovky či LED žárovky.
[wp_ad_camp_1]
Vysvětlení
Nepřesné hodnoty jsou připisovány konstrukci elektroměru. Stmívače se rychle rozšiřují do domácností a právě stmívače jsou největším problémem měření energie. Průběh již není sinusový a na to vývojáři elektroměrů zapomněli. Dalo by se to omluvit u výrobků staršího data, kdy LED žárovky nebyly na vzestupu. Vědci demontovali elektroměry a podívali se dovnitř na princip měření energie. Zjistili, že elektroměry s vyšší spotřebou používaly pro měření energie „Rogovského cívku (link is external)“. Zatímco u elektroměru s nižšími hodnotami používali „Hallův snímač (link is external)“. Zajímavé je, že všechny testované přístroje splňují všechny zákonné požadavky a jsou certifikovány. Zkoušky v patřičných v normách však nedefinují použití stmívače a úsporné žárovky či LED jako zátěže. Proto těmito zkouškami prošly.
Může spotřebitel bránit?
Pokud má spotřebitel jakoukoliv pochybnost o měření elektroměru, může zažádat o přezkoušení elektroměru v akreditované laboratoři. Bohužel, pokud se zjistí, že přístroj měří správně, tak musí toto měření uhradit. Toto platí i zde v České republice. Nicméně je nutno říci, že přezkoušení proběhne v souladu s platnými normami a tak se pravděpodobně zjistí, že přístroj měří správně.
Závěrem
Studie s názvem „Static Energy Meter Errors Caused by Conducted Electromagnetic Interference (link is external)“, jsou publikovány ve vědeckém časopise IEEE Electromagnetic Compatibility Magazine. Nizozemský metrologický institut provedl přezkoumání a tyto výsledky potvrdil.
Po přečtení tohoto článku jsem pátral po typech jednotlivých elektroměrů. Narazil jsem na článek, kde se autor o tyto informace zajímal. Nicméně mu bylo sděleno, že studie neměla za cíl poškodit určité výrobce, ale pouze upozornit na tuto problematiku, což se jim podařilo. Myslím, že o tomto tématu neslyšíme naposledy.
Link na původní článek:
Link na článek o typech testovaných elektroměrů:
http://m.nzherald.co.nz/business/news/article.cfm?c_id=3&objectid=11816828 (link is external)
Zdroj (1)
[wp_ad_camp_1]
Do chytrých domácích spotřebičů společnosti LG se mohli nabourat hackeři. Kvůli zranitelnosti v mobilní aplikaci SmartThinQ mohli špehovat domácnost uživatelů nebo zapínat a vypínat různá zařízení jako například pračky nebo myčky nádobí. Tyto spotřebiče se běžně prodávají i v Česku. Podle firmy Check Point, která na problém přišla, společnost LG na chybu vydala na konci září záplatu.
Slabina v aplikaci pojmenovaná HomeHack umožnila výzkumnému týmu přihlásit se vzdáleně do cloudové aplikace SmartThinQ, převzít kontrolu nad uživatelským účtem LG a poté ovládat vysavač a jeho integrovanou videokameru. Jakmile hacker převezme kontrolu nad konkrétním účtem LG, jakékoli LG zařízení propojené s daným účtem jím může být ovládáno.
Zdroj: https://technet.idnes.cz/lg-smartthinq-mohla-spehovat-uzivatele-fc9-/hardware.aspx?c=A171027_090859_hardware_vse
K pojistkam v bytě dat vlastni jakoby podruzny elektroměr.
Zapnout jediný spotřebič se známým vykonem, ideálně bojiler, el. Sporák..
A nechat naplno běžet třeba 15 min. Ti už se dá pak vypočítat. Pro přesný výpočet ještě změřit momentální napětí v síti.
Zvýšení napětí v síti má úžasné pozitivní efekty pro dadavatele elektriky. Vykon se rovná napětí na druhou x odpor.
Zvýšením napětí odchází rychleji skoro všechny spotřebiče. Jak milé, koupíte si nové.
Milý soto,
nechal jsem si udělat tři toroidní trafa a snížil napětí ze stabilních 255 voltů na 215 a 440-470 voltů na 375 voltů. Od té doby nemám žádně problémy a jsem vysmátej. Neodchází žárovky, spotřebiče a hlavně ušetřím na energii…..
tm
To už je sakra dost..a jaký mají výkon toroidy?
Já mam doma kolem 232-236V a všude jsem si po domácku udělal přepěťovku pro sichr. Těm dnešním přepěťovkám nevěřím, protože tam je jen varistor, popř. v lepších i bleskojistka..ale nic moc. Kloudně žádná větší cívka tam není, aby odrušila kmitání.. Takže já dal 2 cívky a toroid pro vyrušení špičky + 2 bleskojistky a 6 varistorů :))), někde mam asi 10.
Nie som elektrikár, takže otázka – tie trafáky majú akú účinnosť – myslím straty teplom, čo tiež zvyšuje odpor. Ja používam prepäťové ochrany a stabilne mi svieti „večné“ svetlo – čínska ledka – žerie 0,63W/h, stále je studená – to kvôli prúdovým nárazom – aby boli dráty „v kondícii“. ???
Milý maroši,
né ty toroidní trafa neustále regulují napětí dolu, skoro na podpětí a hlavně se v nich jakékoliv vysílané signály „uběhají k smrti“ jsou eliminovány. Nemohou tě pomocí drátů ve zdi odposlouchávat. Jsou to další antény na odposlech lidí a hlavně ovládání lidí. O tom jsem už ale před lety psal…..
tm
oprava vášho vzorca pre výpočet výkonu: Výkon=napätie na druhú /odpor
Tak někde ředitel, představenstvo, manažeři ČEZu si musí vydělat na miliónové platy a odměny…vy jedni nepřející 🙂
V nadpise chybi navod“ Jak si dat pozor pri vymene elektromeru“.
Pakliže měří více elektroměry, tak můžou měřit i věštší tlak digitální tlakoměry v lékařských ordinacích. To se mi opakovaně děje nyní. Když měla lékařka normální tlakoměr vešel jsem se s tlakem do normy 120/80, nyní s digitálním až 140/100 a podobně. a doporučuje léky na snižování tlaku, toto se mi vůbec nelíbí, všiml si toho někdo? A jak to vidíte vy?
Milý oldřichu,
máš naprostou pravdu, jsou tak většinou nastaveny, aby mohli předepisovat léky na tlak, který mění charakter osobnosti. Měřit si neustále tlak u „Mudr“ je přímo sebevražda. Psalo mně to v minulosti mnoho lidí. Máš naprostou pravdu a vynikající postřeh…..
tm
Když jsem přecházel od dětského doktora k praktickému pro dospělé, byla norma krevního tlaku 140/90; tu mám od svých patnácti; později ten tlak podle tabulek snižovali, ale můj tlak byl pořád 140/90; výsledek – předepsali měl léky na snížení tlaku a diagnoza hypertenze…léky jsem nebtral sestra se se mnou nehodlala hádat co se braní léků týče; tak jsem to řešil přímo s doktorem; na tvrdo jsem mu sdělil, že léky brát nebudu protože můj normální tlak je 140/90 již od mých 15 let; obvoďák prohlédl komplet kartu vypsal všechny tlaky krve a tím moje léčba vysokého krevního tlaku skončila….doktor uznal, že ten tlak krve je pro mě normální
Dobrý večer, pane Tomáši, mohl byste někdy napsat článek o tom, jak užívání léků na tlak, mají vliv na charakter osobnosti?
Keďže súčasné smart elektromery sú schopné merať aj bludné prúdy – logicky tieto bludné prúdy merajú a v husto zastavanom priestore merajú aj možné obchádzanie elektromerov u susedov.
Takýto smart elektromer je treba odtieniť pri vyžarovaní do domu kvôli sebe, treba ho odtieniť aj smerom von, ale treba mu nechať priezor na vysielanie, pretože ak sa nespojí s centrálou, prepne na panický mód a začne vyžarovať 5-10x viac energie – ako zakrytý mobilný telefón – čo už ide o zdravie. Nebezpečný dosah žiarenia je 3 metre, celkový dosah 75 m – takže určite pokrýva aj susedov. Na to tienenie je dobrý tenký hlinený plech – ja som sa pohral so starým tienením z monitora – vyzerá to ako zváračská kukla nasadená na elektromer s priezorom na odčítanie a vysielaciu anténu v tvare krúžku.
analóg ovplyvníte priemerom ozubeného kolieska – digi taktovaním. Krádež tak pokračuje ďalej….