Po Rakúsku sa teraz rozhodlo aj Nemecko sprísniť povinné nosenie rúšok: Podľa včerajších uznesení na konferencii spolkových krajín v Berlíne musia byť od 25.januára doposiaľ povinné rúška nahradené lekárskymi (chirurgickými maskami), ako aj s FFP2-respirátormi. Predovšetkým tie posledne spomenuté predstavujú jednoznačne zdravotné riziko. Pravdepodobne nikdy v nedávnej minulosti vlády krajín nenútili svojich obyvateľov zámerne a bez zlého svedomia vystaviť sa takýmto zdrojom nebezpečenstva, ako to je v prípade FFP2.

Každému, kto by sa ešte pred rokom pýtal v obchode zo stavebninami alebo v lekárni na ochranné rúška proti infekciám, by bolo odporúčané čokoľvek iné, ale určite nie FFP2. Už vôbec nie proti vírusom. Ale čo bolo vtedy považované za nezodpovedný, priam šialený nápad, je teraz, po desiatich mesiacoch korona-hystérie, výlučné právo.

 

NECHRÁNI PRED VÍRUSMI

Pod pracovný nástroj pre odborné povolania podliehajú respirátory filtrujúce jemné prachové častice (FFP) , podliehajúce predpisom o ochrane zdravia a bezpečnosti pri práci. Nikdy neboli navrhnuté na ochranu pred vírusmi, čo nie je náhoda: výrobcovia a úrady vždy výslovne odrádzali od osobného, každodenného používania týchto respirátorov. Pretože z hľadiska doby nosenia a možných zdravotných rizík nie je ich používanie bezproblémové. Nemecký inštitút Roberta Kocha ( RKI) varuje pred škodlivými následkami pre ľudí s pľúcnymi chorobami ako aj pre starších ľudí. Aj pre tehotné ženy je nosenie akýchkoľvek FFP-respirátorov absolútne vylúčené, pretože sťažujú dýchanie. RKI tiež upozorňuje, že používanie FFP-respirátorov nemusí nevyhnutne ponúkať lepšiu ochranu ako každodenné rúška.

DOKONCA AJ RKI VARUJE

Napríklad respirátory musia priliehať k pokožke a musia byť pevne utesnené, preto napríklad pre nositeľov fúzov a brady nie je zaručená aktívna ochrana. Na tento aspekt poukázal aj mníchovský virológ Dr. Christian Spinner, no márne. Ako sa dalo očakávať, politici ignorovali jeho námietky. To ešte nie je všetko: Nie bezdôvodne si vyžadovalo používanie FFP2-respirátorov v povolaniach ako medicína, stavebný priemysel, špeciálne pokyny. Pokiaľ ide o dobu nosenia, prestávky a zotavovacie pauzy, existujú aj výslovné predpisy nemeckých úrazových poistení (DGV) pre ochranné triedy FFP2 a FFP3, ktoré sú samy o sebe vedou.

„NESPRÁVNE POUŽÍVANIE MÔŽE VIESŤ K SMRTI“

Podľa nich je maximálna doba nosenia FFP2 respirátorov „zo zásady maximálne dve hodiny s následnou dobou zotavenia minimálne 30 minút“; a pre FFP respirátory bez výdychového ventilu je maximálna doba nosenia dokonca obmedzená na 75 minút – s následnou „minimálnou dobou zotavenia 30 minút“. Ďalej sa v pokynoch DGV každému užívateľovi naliehavo odporúča preštudovať si návod na použitie. A to, čo sa v ňom nachádza, dokonca aj vo výrobkoch od popredných a prísne certifikovaných dodávateľov FFP2 respirátorov, Vás prinúti všimnúť si dôležité fakty: „Nedodržanie obmedzení počas nosenia tohto výrobku môže znížiť účinnosť – funkčnosť respirátora a viesť ku chorobe alebo smrti“ , uvádza napríklad výrobca náradia HM Müller. A v letáku výrobcu Meditrade sa uvádza: „Nesprávne používanie alebo nedodržanie tohto návodu na použitie môže viesť k chorobe, vážnemu zraneniu alebo k smrti.“

 

POTENCIÁLNE NEBEZPEČENSTVO PRI NESPRÁVNOM POUŽÍVANÍ

Konkrétne to znamená: Ak napríklad nie sú dodržiavané požiadavky na prestávky a dobu nosenia, môže to byť v najhoršom prípade smrtelné. Aj RKI uvádza na svojej webovej stránke, že je potrebné pred nosením FFP2 absolvovať alebo ponúknuť lekársku prehliadku. Toto všetko zrazu nehrá žiadnu úlohu. Ak teraz vláda vyžaduje, aby tieto respirátory natrvalo nosili milióny Rakúšanov a Nemcov, ktorí nie sú vôbec informovaní o týchto bezpečnostných predpisoch, môže to znamenať len jedno: Buď boli všetky tieto pokyny predtým úplne nadbytočné. Alebo vláda prijíma svoje miliónte ignorovanie a vystavuje svojich vlastných občanov rizikám, ktoré môžu byť pre väčšinu ľudí oveľa vážnejšie ako samotná korona.

DOPOSIAĽ NAJPRÍSNEJŠÍ ZÁKON O ZAMESTNANOSTI TERAZ NEDÔLEŽITÝ

Presne s touto obavou sa minulý týždeň obrátil na predsedu vlády Markusa Södera (CSU) tesár z franského mesta Ansbach (kde povinnosť nosiť FFP2 platí od 18. Januára). Remeselník požiadal o objasnenie, ako je možné zosúladiť nové nariadenie so skutočnosťou, že v jeho remesle existovali doposiaľ pre ochranu zamestnancov prísne predpisy o nosení FFP2 respirátorov? Nielen on ako zamestnávateľ sa cíti zmätený, že to, kde doteraz pre neho platili prísne smernice o bezpečnosti práce, zrazu pre 83 miliónov Nemcov neplatí. Je zbytočné pripomenúť, že štátna kancelária Södera nemohla alebo nechcela poskytnúť tomuto remeselníkovi žiadne informácie. Tam, kde vládne populizmus, sú logika a fakty skôr prekážkou.

O DOBE NOSENIA NÁS NEINFORMUJÚ

Jedno je jasné: FFP2 respirátory sú absolútne nevhodné na predpísané hromadné použitie v autobusoch a vlakoch, v obchodoch a predovšetkým na pracovisku. Uvedené pokyny na použitie, najmä doby nosenia, sa v žiadnom prípade nedodržiavajú. A o správnom používaní občania vôbec nie sú informovaní. Obzvlášť fatálne je, že ľudia z rizikovej skupiny (starí a chorí), ktorých prepadla panika z médií a politiky, dychtivo siahnu po nových respirátoroch – pretože si od nich sľubujú účinnú ochranu. Už teraz vidíme na verejnosti čoraz viac dôchodcov, ktorí so strachom odchádzajú z domu iba s rúškom a neustále ho nosia vonku; aj tam, kde sa vôbec nevyžadujú. V prípade FFP2 môže mať takéto nesprávne používanie obzvlášť katastrofálne následky, ako to už aj jedna dôchodkyňa vo Viedni opísala v médiách. A zvyk (ktorý sledujeme už pri každodenných rúškach) používať rúška oveľa dlhšie, ako je vôbec zmysluplné, má pri nosení FFP2 oveľa nebezpečnejší efekt: Kratšia životnosť, výrazne vyššie obstarávacie náklady ešte zhoršia tento problém.

 

SCÉNY AKO Z KATASTROFICKÉHO FILMU

Skutočnosť, že členovia vlády vedome prijímajú všetky tieto zdravotné riziká, svedčí o grotesknom zúžení cieľa ochrany výlučne na koronu. Zanedbanie všetkých ostatných zdravotných rizík vyplývajúcich z týchto donucovacích opatrení je takmer trestným činom úmyselného ublíženia na zdraví. Niet divu, že čoraz viac lekárov a špecialistov vychádza zo svojej ulity a vysloví námietky voči tomuto nariadeniu. Za „akcionizmus“ považuje trvanie si politiky na FFP2 respirátoroch riaditeľ Ústavu pre lekársku mikrobiológiu, virológiu a hygienu na univerzite v Rostoku, profesor Dr.Andreas Podbielski. Tieto respirátory patria podľa neho výlučne lekárskym alebo profesionálnym povolaniam; sú zaťažujúce a prinášajú zo sebou veľa rizík.

NEBEZPEČNÁ SYMBOLICKÁ POLITIKA MÁ PSYCHOLOGICKÉ ÚČINKY

Na prvý pohľad sa zdá, že politika sa zameriava na to, prostredníctvom nových predpisov a nariadení o rúškach poskytnúť občanom pocit „skutočnej pandémie“. Nedostatok ostatných záchytných bodov tejto umelo vytvorenej krízy, bez nadmernej úmrtnosti a prakticky bez chorých, by malo toto neustále vyvolávanie strachu a neexistujúcu katastrofu nahradiť scénami ako z katastrofického filmu.

NAROVINU POVEDANÉ, RESPIRÁTORY KN95 A N95 SÚ PROTIZÁKONNÉ A NELEGÁLNE

Konkrétne ide o čínske výrobky normy KN95 (ktoré teraz dodáva svojim zamestnancom veľa firiem a úradov v Rakúsku, hoci vyhláška zákona uvádza len FFP2), ako aj americká norma N95. Aj tieto sú respirátormi filtrujúce častice. Pred koronou sa však používali hlavne v priemyselných a technických oblastiach.

To všetko je medzičasom pre politikov prijateľné, pokým už to nie sú po domácky vyrábané rúška. V Nemecku sú stále povolené aj chirurgické rúška. Tu sa očakáva od nových nariadení o rúškach a respirátoroch odbúranie obrovských zásob stoviek miliónov rúšok, ktoré minister zdravotníctva Jens Spahn predražene a bez kontroly kvality objednal na jar minulého roku (z väčšej časti nezaplatil). Všetko bolo vtedy náhodne objednané: FFP2, KN95, chirurgické rúška. Práve tie typy respirátorov, ktorých nosenie je teraz novým nariadením.

Pro tadesco přeložila zuzka | Zdroj: wochenblick.at

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.