Útok USA proti čínské technologické firmě nebude úspěšný a přinese nezamýšlené důsledky pro firmu Google. Proč vlastně?

Je to geopolitická, geoekonomická, i když doposud jen studená válka, která se ale brzy změní v hodně velký mráz, píše o současné situaci ve vztazích USA a Číny Pepe Escobar. Čína je strategický konkurent a musí být zadržována na všech frontách – ekonomické, vojenské, a především té technologické, zní z bezpečnostního aparátu USA jasně.

Stačí si vzít nynější zorchestrovanou ofenzívu na celém spektru od 5G až po AI, i kroky na zastavení globalizace verze 2.0. Stačí přidat iniciativu Nové Hedvábné stezky, organizační princip čínské zahraniční politiky pro nejbližší budoucnost a strategickou mapu eurasijské integrace k roku 2049. Tohle všechno je propojeno, obchodní válka Trumpovy administrativy, blokování operačního systému Android pro Huawei, démonizace Nové Hedvábné stezky. Toto vše se týká kontroly globálních dodavatelských řetězců a technologické infrastruktury, píše Escobar jasně.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Huawei představuje na technologické šachovnici figurku královny. Čína v současnosti představuje pro americké technologie „hrozbu“ v oblasti inovací a nových technologií, výzkumu a vývoje. To je srdce geopolitického a geoekonomického střetu mezi hegemonem a aspirující supervelmocí.

Tlak na Německo, Velkou Británii či Itálii nezajistí, že se tyto průmyslové země zbaví technologií firmy Huawei, protože pro ně technologie 5G, kterou Huawei má, znamená zisky. Podobně nepomůže ani snaha o přestřižení dodavatelských řetězců. Podstatné je, že projekt Made in China je zaměřený na zajištění technologické nezávislosti Číny na Západě, a z Číny udělá světového lídra v oblasti umělé inteligence, cloudových služeb, internetu věcí, průmyslové automatizace, biotechnologií a vesmíru.

USA a Čína jsou už nyní technologickými supervelmocemi, protože vedle talentů se mohou spolehnout i na velkou podnikatelskou základnu a kapitál. Escobar předpokládá, že technologie povedou k nadvládě v oblasti jihovýchodní Asie, jihozápadní Asie a Afriky.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Ze západní Evropy vzniká tím pádem geoekonomické bojiště v oblasti internetu a internetových služeb, které Huawei spolu s dalšími čínskými firmami dobude.

Escobar dále vysvětluje dopad technologie 5G na robotiku či využití umělé inteligence. A v této oblasti je právě Huawei podle autorova hodnocení nejlepší, nejlevnější a nejvýkonnější. Vítejte v asiakonomice, píše. Toto století bude stoletím celé Asie jako motoru technologického rozvoje. Pro firmu Huawei to znamená, že i přes útoky z USA nebude mít problémy si najít jiné čínské nebo asijské dodavatele.

Premiér Li už v roce 2014 v projevu mluvil o „masovém podnikání a masových inovacích“, což se stalo heslem vlády pro další podporu technologických inovací a podnikání. Následovala direktiva státní rady Číny z roku 2015, která se zaměřila na vládní podporu vzniku tisíců technologických inkubátorů, podnikatelských zón a řídících fondů, aby přilákala přízeň soukromého kapitálu.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Takto to v Číně, píše Escobar dále, chodí: vláda stanoví cíle, ale jejich realizace je místní, v rukou tisíců starostů a úředníků. Cesta nahoru přitom vede v rámci správy jen přes výkon, což místní úředníky motivuje při realizovaní cílů. A tak nějak to bude i nyní: Peking řekne, že čínské technologie musí dosáhnout další úrovně. Snaha USA zničit Huawei nebude úspěšnou.

Huawei nyní zrychlí obchodní realizaci svého vlastního operačního systému a upraví ho pro globální trh. Plán B se stal plánem A. A je tedy možné, že ukončení faktického monopolu Googlu právě firmou Huawei je už jen otázkou času. Nikdy nepodceňujme dopady nezamýšlených důsledků.

zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.