Nórsko oznámilo, že existuje väčšie riziko úmrtia na vakcínu AstraZeneca než na COVID samotný. Zatiaľ čo sa očakáva konečné rozhodnutie ohľadom tejto kontroverznej vakcíny, Nórsko posúva svoje zásoby AstraZenecy do ďalších severských krajín, ktoré ich plánujú skutočne použiť aj napriek súvisiacim rizikám.

Nóri majú väčšie riziko úmrtia pri zaočkovaní vakcínou AstraZeneca ako na COVID-19, uzavrel vo svojej analýze Národný inštitút verejného zdravia (FHI). Jedná sa o vakcínu, ktorá bola spojená so závažnými komplikáciami vo forme zhoršenej zrážanlivosti krvi a krvácania spojenom s nízkym počtom krvných doštičiek.

Zdržanie sa oškovania by mohlo zabrániť až 10 úmrtiam súvisiacim s vedľajšími účinkami, uviedla FHI podľa denníka Verdens Gang.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Doposiaľ bolo v Nórsku zaznamenaných päť prípadov závažných reakcií hlásených krátko po očkovaní, z ktorých tri skončili smrťou. FHI vypočítal mieru úmrtnosti na vakcínu AstraZeneca na 2,3 ľudí zo 100 000 očkovaných

FHI zdôraznil, že prebiehajúce očkovanie naopak vystaví mladšie ženy „neprimerane vysokému riziku“ vzhľadom na súčasnú relatívnu mieru infekčnosti v Nórsku.

Navyše, Inštitút je proti ponúkaniu vakcíny na dobrovoľnom základe, ktorý bol navrhnutý v Nórsku a aj v ďalších škandinávskych krajinách.

„Veríme, že takáto alternatíva sa môže javiť ako neetická. Hlavne pre tých, ktorí sa rozhodli zaočkovať je vysoká pravdepodobnosť a veľké riziko, že úplne nepochopili experiment a s ním riziko, ktorému sa vystavujú,“ uviedol inštitút.

FHI sa taktiež domnieva, že následovne odporúčanie vakcíny AstraZenecy by mohlo viesť k zníženiu dôvery všeobecne vo všetky očkovacie programi medzi obyvateľmi .

Mohlo by to viesť k nižšej preočkovanosti a zaockovanosti z dlhodobého hľadiska, rovnako aj u pacientov v rizikovej skupine.

Nedávny prieskum pre FHI v spolupráci s Mindshare a Norstat naznačil, že 76 percent respondentov bolo skeptických k aspoň jednej z vakcín, aj keď 82 percent bolo spočiatku očkovaniu naklonených. Z očkovacích látok dosiahla AstraZeneca najvyššiu mieru skepticizmu a to 99 percent v porovnaní s vakcínami Moderna (9%) a Pfizer (8%).

Avšak do konečného rozhodnutia sa Nórsko rozhodlo rozdeliť svoje zásoby AstraZeneca do severských krajín, ktoré ich skutočne chcú využiť.

Medzitým, sa v USA plánuje dotovať 60 miliónov dávok vakcín AstraZeneca do Indie, aby pomohli v boji proti COVIDu. Tieto vakcíny AstraZeneca však nie sú schválené na použitie v USA, a preto sa nežiaducich zásob zbavujú.

Toto všetko sa odohráva v čase, keď mnohé európske krajiny zastavili alebo pozastavili používanie vakcíny AstraZeneca kvôli vyvolávaniu krvných zrazenín a začali mnohé súdne spory proti spoločnosti.

Nemeckí vedci zistili, ako časti vakcín Johnson & Johnson a AstraZeneca mutujú pre vyvolávanie krvných zrazenín u zaočkovaných.

Vedci popisujú, že vakcína sa namiesto do obklopujúcej tekutiny dostáva do bunkového jadra, kde sa jej časti odlomia a vytvoria mutované verzie. Mutované verzie potom kolujú do tela a spúšťajú krvné zrazeniny.

Syndróm kapilárneho úniku je stav, ktorý spôsobuje únik tekutín z krvných ciev a môže spôsobiť veľmi nízky krvný tlak. Tento stav vedie k bolesti, nevoľnosti a únave alebo v horšom prípade k zlyhaniu obličiek a mozgovým príhodám.

Preklad anna, Zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.