Státní média Severní Koreji zveřejnila fotografie rakety Hwasong-15, která byla údajně nedávno testována. Fotografie ukazují Kim Čong-una, jak osobně dohlíží na zkoušku ICBM, která je podle Pchjongjangu schopna zasáhnout pevninu USA.

[wp_ad_camp_1]

Severní Korea při posledním testu vypustila balistickou střelu, která skončila až v Japonském moři, potvrdila jihokorejská, japonská i americká armáda. Pchjongjang tvrdí, že Hwasong-15 dosáhla nadmořské výšky přibližně 4 475 kilometrů a během svého 53 minutového letu urazila celých 950 kilometrů.

Pchjongjang ve svém prohlášení, které odvysílala severokorejská státní televize, uvedl, že se jednalo o raketu Hwasong-15. „Díky tomu, že je opatřena mimořádně velkou a těžkou hlavicí, je raketa schopna zasáhnout celou pevninu Spojených států,“ uvádí středeční prohlášení Severní Koreji.

[wp_ad_camp_3]

„Poté, co jsme sledovali úspěšné zahájení nového typu ICBM Hwasong-15, Kim Čong-un s hrdostí prohlásil, že se právě stali svědky velké historické události – dosažení konečné úrovně jaderného potenciálu země.“ 

Podle Pchjongjangu je cílem střely výhradně „bránit suverenitu a územní celistvost země před politikou nukleárního vydírání a hrozbou amerických imperialistů.“

[wp_ad_camp_1]

Pokud ona raketa byla skutečně Hwasong-15, znamenalo by to pro Severní Koreu velký posun. V testech balistických střel, k nimž došlo v roce 2017, figurovaly buď starší Hwasong-14 ICBM, nebo raketa středního doletu (IRBM) Hwasong-12.

Rusko vypuštění střely Hwasong-15 odsoudilo a nazvalo ho „provokativním jednáním, které pouze stupňuje krizovou situaci a vzdaluje nás od jejího řešení,“ sdělil ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Odsuzujeme tento krok a doufáme, že všechny zúčastněné strany budou zachovávat zdrženlivost, která je nezbytná k tomu, aby se zabránilo zhoršení situace na Korejském poloostrově.“

Prezident USA Donald Trump popsal poslední raketový test KLDR jako „situaci, kterou zvládneme“ a tvrdí, že jeho přístup je krizi na Korejském poloostrově to nezmění. „Řeknu vám jen to, že se o to postaráme,“ sdělil Trump ve středu reportérům.

[wp_ad_camp_3]

Překlad: raja, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.