Britské noviny The Guardian se omluvily za nespravedlivé obvinění ruského Sputniku z šíření nepravdivých informací (fake news).
V dubnu došlo k požáru Notre Dame v Paříži. Korespondent Sputnik France pořídil fotografii ukazující planoucí katedrálu a před ní jsou dva usmívající se mladí lidé orientálního vzhledu, kteří procházejí pod policejní páskou.

Editoři k fotografii nepřidali žádné komentáře.
Obrázek se ale šířil na internetu a uživatelé sociálních sítí jej používali jako důkaz, že muslimové údajně oslavovali tragédii. Mezitím některá západní média obvinila Sputnik ze snahy ovlivnit postoj společnosti k muslimům.
[wp_ad_camp_2]
Guardian tehdy 19. dubna poslal tuto fotografii do své sbírky „Fake or for real“ („Lež nebo pravda“) na Instagramu. Noviny zařadily snímek mezi falešné zprávy a citovaly názor amerických odborníků, kteří tvrdili, že fotografie byla upravena.
Sputnik následně poskytl důkazy o tom, že snímek je pravý tím, že zveřejnil jeho zdroj se všemi metadaty.
Guardian až o čtyři měsíce později připustil svoji chybu.
„Přesnost je pro nás důležitá, takže pokud jste fanouškem našeho projektu „Fake or for real“, přečtěte si prosím následující: ve vydání Fake or for real z 19. dubna jsme předpokládali, že široce rozšířená fotografie pořízená během požáru Notre-Dame byla upravena. Držitel autorských práv na fotografii nás kontaktoval a my přiznáváme: fotografie nebyla upravena. Omlouváme se za to, že jsme tvrdili opak,“ uvedl Guardian na Instagram Stories.
[wp_ad_camp_2]
Je třeba upozornit znovu, že se tak list omluvil až po čtyřech měsících. Mezitím západní média, politici a britské úřady uspořádaly hon na ruská média RT a Sputnik. K čemuž mimo jiné přispělo i dezinformační tvrzení, že Sputnik rozšiřuje „fake news“ uvedenou fotografií. Naposledy se to projevilo tím, že britské úřady zakázaly oběma ruským médiím přístup na konferenci „o svobodě médií“ v Londýně.
zdroj: 9
anan. Iné české mestá nepoznám. Často som…