Kromě humanitární krize a postavení armády budou o výsledku venezuelské krize do značné míry rozhodovat Spojené státy, Rusko a Čína, píše Dagens Nyheter.

Jak noviny poznamenávají, z důvodu  nejednotného postoje Trumpovy administrativy v této věci má Čína obrovský vliv na osud prezidenta republiky Nicoláse Madura. Čína investovala značné množství peněz do venezuelské ekonomiky.

Poté, co vůdce venezuelské opozice Juan Guaido oznámil „poslední fázi“ převzetí moci, je prezident této země, Nicolás Maduro i nadále na svém místě. Převrat nebo operace „Svoboda“ skončil neúspěchem.

[wp_ad_camp_2]

Ale to podle názoru Dagens Nyheter neznamená, že Maduro pevně drží moc ve svých rukou. Naopak, všechno vypadá, jako by jeho pozice byla ještě víc otřesena. Navíc neexistují žádné známky toho, že Bílý dům opustil svůj záměr svrhnout venezuelského vůdce.

Co tedy rozhodne o výsledku boje o moc? Kromě rostoucí humanitární a politické krize a postavení armády budou hrát rozhodující roli i Spojené státy a velmoci, které s nimi soutěží, Rusko a Čína.

Konflikt ve Venezuele se však nevyvíjí podle jednoduchého schématu, zejména pokud jde o úlohu Spojených států jako velmoci. Poradce pro národní bezpečnost John Bolton nedávno řekl: „Doktrína Monroe žije a vzkvétá. Toto je naše polokoule. “ Mluvil o celém americkém kontinentu, který Washington vidí od devatenáctého století jako výhradně svou sféru zájmu.

Venezuelská krize ukázala, že Trumpova administrativa nemluví jedním hlasem. Prezident sám neustále oponuje zásahu USA do záležitostí jiných zemí s cílem změnit režim. Jeho názor však nesdílejí tři jestřábi, hovoříme o Boltonovi, ministrovi zahraničí Mike Pompeovi a americkém zvláštním zástupci pro Venezuelu Elliottovi Abramsovi.
V posledních dnech učinili všichni tři neuvěřitelně agresivní prohlášení k tomuto tématu. Mike Pompeo například řekl, že Maduro se chystal uprchnout na Kubu, ale Rusové ho v poslední chvíli přesvědčili, aby tak neučinil.

[wp_ad_camp_2]

Podle Boltona a Abramse se tři vysoce postavení venezuelští představitelé (ministr obrany, šéf Nejvyššího soudu a velitel prezidentské stráže) dohodli na změně stran, ale dohoda se zřejmě neuskutečnila.

Kromě Ruska má Čína ve Venezuele také své silné zájmy. Spojené státy byly znepokojeny možnými pokusy Pekingu získat kontrolu nad zemí prostřednictvím investic a úvěrů. Do roku 2016 Čína poskytla půjčky Venezuele za 60 miliard dolarů, což je třikrát více než objem ruských investic: pouze 17 miliard dolarů.

Podle Evana Ellise, analytika Centra pro strategické a mezinárodní studie, není v Latinské Americe žádný jiný hráč – s možnou výjimkou Kuby – který by měl takový vliv na osud Madura, tak jako Čína.

zdroj: 9
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.