Na nadcházejícím zasedání G7 by mohly zaznít nové informace k obchodním válkám. Zápis z jednání ECB utvrdil očekávání další měnové expanze. Včera potěšil výsledek indexu nákupních manažerů v eurozóně. Zápisky polské centrální banky vedly k nárůstu tržních sazeb.

[wp_ad_camp_2]

 

Promluví centrální bankéři a nejvýznamnější politiciNa výroční konferenci v Jackson Hole velmi často zaznívají podstatné informace pro budoucí směřování měnové politiky. A tentokrát trh očekává signály choty centrálních bankéřů k dalšímu snížení úrokových sazeb. Nečekáme, že by prezident Fedu očekávání trhu zklamal. Nicméně bude třeba číst mezi řádky. Explicitní signál dalšího snížení je spíše nepravděpodobný. Samotná prognóza Fedu s ohledem na současný výkon americké ekonomiky neindikuje a i snížení sazeb v červenci bylo komunikováno jako „preventivní“. Několik členů Fedu se vyslovilo proti potřebě dalšího snížení sazeb. V horizontu roku ovšem peněžní trh započítal pokles klíčové sazby Fedu o 100 bp. Další snížení klíčové „fed funds rate“ je trhem plně započítáno na zasedání 18. září. Čekáme tak slova, která budou akcentovat budoucí rizika a připravenost měnové politiky ekonomiku podpořit.

[wp_ad_camp_2]

 

Na druhé straně oceánu v sobotu naváže ostře sledované zasedání G7. Na programu je dlouhá řada velkých témat s dlouhodobým přesahem. Nicméně velmi pravděpodobně zazní další výroky k obchodním válkám a to i ve vztahu USA – Evropa. Trump se zcela jistě opře do Francie kvůli digitální dani. Z hlediska ČR budeme sledovat, zda zazní něco ve věci dovozních cel na automobily.V záplavě obav z budoucího vývoje evropské ekonomiky včera finanční trh potěšilo zveřejnění předběžného výsledku indexu nákupních manažerů eurozóny za srpen. PMI index eurozóny ve výrobním sektoru vzrostl na 47,0 bodů z předchozí úrovně 46,5. Zlepšil se i index v sektoru služeb a to na 53,4 b. Potěšující zprávou bylo ovšem zlepšení výrobního PMI indexu v Německu, i když na stále nízkou úroveň 43,6 bodů. Výrobní PMI index ve Francii se dokonce vyhoupl zpět do pásma expanze na 51,0 bodů, zatímco analytici čekali pokles na 49,5 b. Euro dnes proti dolaru posilovalo, ale později tyto zisky zcela umazalo.

Zápis z posledního zasedání ECB ukázal vážnou diskusi a mnohdy i shodu nad dalšími možnostmi měnové expanze. Z jednání vyplynulo, že pro řadu rady guvernérů ECB je důležité ukázat odhodlanost a schopnost razantně jednat. Zápis z jednání tak zapadá do očekávání snížení sazeb ECB na zářijovém zasedání a současně spuštění programu kvantitativního uvolňování.

[wp_ad_camp_2]

 

Region ve vleku globálního vývoje

Ve středoevropském regionu budou zveřejněna pouze nepříliš sledovaná data o vývoji peněžní zásoby v Polsku. Kurzotvorné informace tak budou plynout především z událostí globálního významu, tedy především Jackson Hole (22. – 24.8. 2019) a G7 (24. – 26.8. 2019).

Zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.