…..lidé by se konečně měli probudit, pokud už není pozdě, a uvědomit si, že INKVIZICE a KLADIVO NA ČARODĚJNICE , jsou neustále na lidstvo používány. Doba se nezměnila, změnily se jenom praktiky a to k horšímu….

15:54

Odvážna dekanka FMK UCM v Trnave: Nenecháme sa spútať nenávistnými postojmi mainstreamu. Nebudeme uplatňovať cenzúru ani pod nátlakom novodobých inkvizítorov

[wp_ad_camp_1]

Fakulta masmediálnej komunikácie v Trnave organizuje 25. apríla mediálnu konferenciu s názvom “Megatrendy a médiá”, na ktorú sa okrem iných so svojím prispevkom do diskusie prihlásil aj šéfredaktor mesačníka Zem a Vek, Tibor Eliot Rostás. Práve toto meno vyvolalo “búrku” v mainstreamových médiách. Odvážna dekanka Dana Petranová sa však mediálneho tlaku nezľakla a mainstreamu poriadne naložila.

Na snímke dekanka Dana Petranová

Mainstreamové štvanie voči univerzite začala bývalá redaktorka denníka SME, Miroslava Kernová, ktorá na svojom webe “O médiách” emotívne popísala účasť Tibora Eliota Rostása na plánovanej mediálnej konferencii.

Vo svojom článku s názvom “Na konferenciu si fakulta pozvala konšpirátora Rostásatvrdí, že tento novinár z alternatívnej scény šíri “bludy”.

“Univerzita tak legitimizuje človeka, ktorý nedodržiava základné zásady novinárskej práce, šíri konšpirácie, bludy. Prednášať o budúcnosti médií bude človek, ktorý písal, že holokaust si Židia zorganizovali sami, volá po zrušení existujúceho systému: chce napríklad zaviesť domobranu, zastaviť činnosť médií a mimovládnych organizácií so zahraničnou účasťou, či chce rozpustiť parlament a zastaviť činnosť všetkých politických strán,” píše sa v článku.

Rostás bude mať na konferencii samostatnú prednášku ako aj iní novinári a bude taktiež diskutovať o budúcnosti médií so šéfredaktorom RTVS Lukášom Dikom, šéfom Centra spravodajstva Markízy Henrichom Krejčom, moderátorom TA3 Petrom Bielikom a šéfredaktorkou Nového Času. Pozvanie dostal aj zástupca denníka SME, ten však nakoniec kvôli Rostasovi pozvanie odmietol.

K mediálnemu štvaniu voči pozvaniu T.E Rostasa sa vyjadrila aj Dekanka  FMK UCM v Trnave, D. Petranová:

“FMK od svojho vzniku kládla dôraz na otvorenosť, odbornosť a ústretovosť vedeckého bádania v oblasti masmediálnej a marketingovej komunikácie. Radi poskytujeme možnosť pre našich študentov a odbornú verejnosť zoznámiť sa s podstatnými trendami a vývojovými tendenciami v oblasti mediálneho diskurzu. Často sme prví, ktorí otvárajú dvere aj do neprebádaných, tabuizovaných a konfrontačných priestorov, ktoré sa veľmi často stanú legitímnou súčasťou mediálnej scény. Toto naše úsilie nie všetci a nie vždy chápu, až neskôr sú schopní akceptovať vyvíjajúcu sa realitu,” píše dekanka v úvode na sociálnej sieti.

Petranová následne slovne “naložila” mainstreamovým médiám, ktoré sa samozvane pasujú do polohy jediných vlastníkov pravdy:

“Nenecháme sa spútať ortodoxnými, dogmatickými a nenávistnými postojmi k hocičomu, čo tzv. mainstream považuje za nenáležité alebo priveľmi odvážne. Na našich podujatiach a v našich médiách má každý možnosť slobodne a v otvorenej diskusii vyjadriť svoje ľudské, odborné aj politické stanovisko. Do diskusie sme pozvali predstaviteľov rôznych legitímnych prúdov slovenského mediálneho prostredia ako mysliace osobnosti, nebudeme ich urážať ani nálepkovať ako “Lipšicovu stajňu”, “Putinových agentov”, “Penťácke prestitútky”, či “Svedkov Sörösových”.”

Dekanka taktiež odmieta cenzúru, ktorú navrhuje mainstream:

“Cenzúra nám bola vždy cudzia a nebudeme ju uplatňovať ani pod nátlakom novodobých inkvizítorov. Pána Rostasa sme na konferenciu ako prednášajúceho nepozvali. Prihlásil sa za rovnakých podmienok ako ktorýkoľvek z približne 170 účastníkov z rôznych krajín sveta. Programový výbor nerobí negatívnu selekciu účastníkov, nekádruje ich, ak sú ich príspevky relevantné k téme konferencie. Kritické postoje a stanoviská sa uplatňujú a vyjadrujú v rámci výmeny názorov v jednotlivých sekciách, ktorá býva naozaj búrlivá. Tešíme sa na vzrušujúcu diskusiu a vedecky hodnotnú konferenciu.”

Mainstreamové médiá tak znova ukázali, že sloboda slova im je cudzia. Svojich názorových oponentov a mediálnych konkurentov z alternatívnej scény by najradšej umlčali. Odvážna dekanka fakulty masmediálnej komunikácie v Trnave však mediálnemu štvaniu nepodľahla a mainstreamu poslala jasný odkaz. Cenzúra je v demokratickej spoločnosti neprijateľná.

Samuel Gdovin

Zdroj (1)

[wp_ad_camp_1]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.