Rozhodnutí Saúdské Arábie uzavřít jemenské vzdušné, námořní i pozemní hranice zabraňuje OSN, aby posílala pomoc do válkou rozervaného státu.

[wp_ad_camp_1]

V pondělí mluvčí OSN Farhan Haq sdělil: „Našim letadlům dnes nebyla poskytnuta žádná letová povolení… Očekávali jsme, že na místo dorazí dvě letadla, ta zatím vyčkávají v pohotovosti.“

Řekl, že úředníci Spojených států v současné vedou rozhovor se Saúdy a pokoušejí se získat povolení pro své lety, aby Jemenu poskytli pomoc. Tam se právě teď zhruba sedm milionů lidí ocitá na pokraji hladomoru.

Press TV uvádí:

V neděli království oznámilo, že uzavírá veškeré vzdušné, námořní a pozemní hranice Jemenu. Rozhodnutí padlo poté, co byla z Jemenu vypuštěna balistická střela mířící na mezinárodní letiště, které se nachází v blízkosti saúdského hlavního města.

[wp_ad_camp_1]

Rijád dal 40 vysoce postavených činitelů hnutí Ansarullah na seznam teroristů.

Saúdská Arábie obléhá Jemen od března 2015 ve snaze odstranit šíitské populární hnutí Houthi Ansarullah a obnovit funkci bývalého prezidenta Abd Rabú Mansúr Hádího, který je pevným spojencem režimu Rijádu.

Od počátku operace bylo zabito více než 12 000 lidí. Většina infrastruktury země Arabského poloostrova, včetně nemocnic, škol a továren, byla kvůli válce obrácena v trosky.

Od dubna zemřelo dalších 2100 lidí na choleru, jelikož nemocnice v celé zemi mají problém se zajištěním dodávek základních léků.

Minulý týden mezinárodní lékařská charita Lékaři bez hranic varovala, že miliony Jemenců na vrcholu ničivých válek čelí „zoufalé“ zdravotní situaci, neboť Saúdská Arábie i nadále pokračuje ve své vojenské agresi vůči jeho zbídačenému sousedovi.

[wp_ad_camp_1]

Překlad: raja, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.