Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Ozdravný pobyt v lese: Příroda léčí tělo i duši / 2. díl | Doporučuji!
Když jsem jednomu známému před odchodem na svou první několikadenní výpravu do lesa řekl, že tam chci být asi 8 dní sám, řekl mi jednu větu, která mi dost uvízla v paměti. Řekl s úsměvem: „Nechoď tam na tak dlouhou dobu, nebude se ti chtít zpátky.“
Druhý díl série od čtenáře Tomáše
[wp_ad_camp_2]
Co si máme představit pod tím naším ozdravným pobytem v lese a co to s námi může udělat?
Když jsem jednomu známému před odchodem na svou první několikadenní výpravu do lesa řekl, že tam chci být asi 8 dní sám, řekl mi jednu větu, která mi dost uvízla v paměti. Řekl s úsměvem: „Nechoď tam na tak dlouhou dobu, nebude se ti chtít zpátky.“ Četli jste tu větu dobře! To znělo jako varování. Já tenkrát nešel na ozdravný pobyt do lesa, ale šel jsem tam za jistým cílem, podívat se na různá místa, hledat geody do Rudic a užít si to. Čili byla to taková plánovaná klasická pobíhačka po lese s geologickým čmucháním, která se nečekaně změnila na jakýsi ozdravný pobyt s nečekanými následky. A tím to začalo. Tím jsem také zjistil, že to musí trvat alespoň 8 dnů, aby to stálo za to. Nejlépe 10. A má to svoje podmínky, bez kterých to nefunguje.
[wp_ad_camp_2]
Proč zrovna 10 dnů?
Není v tom žádná magická věc, může to být i o něco méně nebo více, jde o technickou věc. Tenkrát jsem prošel asi 50 kilometrů lesem a nešel jsem tam zrovna v nějak dobré duševní nebo fyzické kondici. Spíš naopak. Chuť vypadnout do lesa mě ovšem dlouho jaksi popoháněla. 10 dní je to proto, že první tři dny jsou o něčem jiném. Představte si, že přijdete do lesa a nemáte tam s tím zkušenosti. Co se děje první tři dny? První tři dny si do lesa dotáhnete krom báglu všechny svoje starosti, způsob uvažování a obavy. První tři dny se vaše tělo adaptuje na nové prostředí. Máte starost s tím, jak se sžít s prostředím. Čekáte za stromem strašidlo, ono tam není, potřebujete sehnat kámen na oheň, kámen není, nevíte jak umýt nádobí, jak si poradit s vařením.
Je třeba pochopit jednu věc. Jaký je vlastně vtah mezi člověkem a přírodou? Člověk se na svět dívá většinou tak, že on utváří prostředí. On ho ale neutváří, on přesněji předělává utvořené. Ve skutečnosti prostředí, tedy příroda a i jiné prostředí, formuje člověka. Snad každý uzná, že člověk z vesnice se chováním odlišuje třeba od nějakého spratka z města, který dostane záchvat vzteku, když mu seberete mobil. Také genderově vyrovnaný vypudlinkovaný jedinec, srkající brčkem kolu, pořizující mobilem selfíčka 24 hodin denně a posílající svoje cool videa na youtube, nebude asi vhodný jedinec na pobyt v přírodě. Nechci nikoho urážet, ale chápete, co všechno myslím tím, když se člověk vychýlí od normálu.
[wp_ad_camp_2]
V momentě, kdy se takzvaně usadíte v lese, uklidníte a sžijete s prostředím, se mohou začít teprve odehrávat určité změny. Pochopte, nejdete tam meditovat, nejdete tam nic řešit, nejdete tam nic dělat, hledat, modlit se, o nic se snažit. Všechno je už připravené. Musíte vypnout. Jdete se tam „nechat přeladit“ ne „se ladit“.
POKRAČOVÁNÍ ZDE: ALUŠKA.ORG – Ozdravný pobyt v lese: Příroda léčí tělo i duši / 2. díl | Doporučuji!
Ideálně vyrazit na kamčatku
Na internetu se objevilo video, na kterém je zachycen drzý medvěd, jak krade lovcům lednici. Medvěda nevyděsily ani výstřely z pušky, a tak popadl box s jídlem, a i přes výkřiky lovců si jej odnesl do lesa. Jednomu ze svědků se podařilo celý incident zaznamenat na kameru.
https://sptnkne.ws/mxHs
https://youtu.be/zLNm7j4WIHk