Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Ozdravný pobyt v lese: Výběr místa a potřebná výbava / 3. díl
Materiální stránka našeho ozdravného pobytu v lese je velmi důležitá. Zkušenosti totiž nemáte možnost od nikoho nabrat. V lese se musíte cítit v pohodě a přiměřeně bezpečně. Holky mají v této oblasti jednu výhodu a jednu nevýhodu. Holky jsou obecně šikovnější na vaření, takže neřeší tak krkolomně problém s jídlem. Jejich slabá stránka je materiální zabezpečení a předvídání. U kluků je to obráceně. Přizpůsobím výklad pro holky, proto budu zabíhat do podrobností.
[wp_ad_camp_2]
Když už jsme u jídla, vezměte si do lesa, co chcete a unesete. Já to dělám tak, že to dobré, co se rychle zkazí, spořádám první nebo druhý den, to další do třetího až čtvrtého dne, potraviny s největší trvanlivostí jím jako poslední. To jsou špagety, rýže, čočka a podobně. Vezměte si s sebou i cibuli, česnek, koření, klidně i brambory, prostě pokud to unesete, neplatí tu žádné omezení. Počítejme s tím, že víte, kam jdete, máte cíl, takže ten batoh tam dotáhnete, i kdyby byl těžký. Můžete si samozřejmě jídlo přesně naplánovat a sestavit si jakýsi jídelníček. Je to dobré udělat, ale ne z důvodu, že jej nakonec dodržíte, ale spíš z důvodu, abyste nezapomněli na nic dobrého. K vaření a vodě se ještě vrátím. Máslo a vajíčka se dají uchovávat v termosce na jídlo, máslo třeba i ve sklenici se studenou vodou, pokud jste venku a je vedro.
[wp_ad_camp_2]
Dříve než začnu rozebírat podrobnosti, chci velmi zdůraznit, že člověk nemusí být 100%ně připravený na všechno, mít veškeré luxusní drahé vybavení a znalosti. To by se do lesa nedostal nikdy. Takže je namístě improvizace. Někdy prostě stačí, když vezmete to, co je tak zvaně v kůlně po ruce. Takže vše dále řečené je pouze pro utvoření představy o tom, jak to tam chodí a s čím počítat. Navíc není potřeba si s tím vším nějak extra lámat hlavu, protože než skončíte v lese, můžete si vaření i vybavení nejdříve vyzkoušet. Dobrá zpráva je, že je to celkem zábava.
Jak vybrat a najít vhodné místo?
Je to první podstatná a praktická věc. Budu vycházet z toho, že člověk má nulové znalosti a v lese pořádně nikdy nebyl. Jediná věc, kterou je tam potřeba vyřešit jako první, je zdroj vody. Jaký? Nejlépe studánka nebo pramen. Tam je potřeb brát vodu na pití. V potoce je voda vhodná maximálně na sprchování, umývání nádobí, rukou a praní prádla. Proč? Protože nevíte, odkud teče a co v ní pak je. Pomůže to zjistit třeba mapa. Vodu ze studánky nebo pramene budete převařovat, ale pokud ji vypijete nepřevařenou čerstvou, stěží se vám něco stane. Studánek je v lesích celkem dost, stačí si vzít mapu míst, třeba kde to trochu znáte, a potom to jít osobně omrknout.
[wp_ad_camp_2]
Dejme tomu, že mám studánky, které se mi líbí, nebo jiné zdroje pitné vody. V tom případě se začnu procházet po okolí. Pro představu. Jeden kilometr se může jevit někomu jako daleko. Není to daleko. Jeden kilometr ujdete v lese asi za dvacet minut. Takže můžete hledat klidně až jeden kilometr od studánky a šmejdit po lese jak ohaři. To je váš okruh zájmu. Dvacet minut ke studánce, nabrat vodu, dvacet minut zpátky, do hodiny jste v pelíšku a nemáte co řešit. Pokud ovšem najdete studánku, máte to nejhorší vyřešené. Místo se totiž většinou nějaké najde.
POKRAČOVÁNÍ ZDE: ALUŠKA.ORG – Ozdravný pobyt v lese: Výběr místa a potřebná výbava / 3. díl