Tankery, ktoré prevádzkujú energetické spoločnosti v USA, dodávajú skvapalnený zemný plyn (LNG), ktorý je kúpený v Rusku, terminálu plynu v belgických Antverpách, informuje belgický denník Le Soir na základe uniknutých informácií z “Paradise Papers”

[wp_ad_camp_2]

V nedeľu Medzinárodné združenie vyšetrujúcich novinárov (ICIJ), údajne financované prostredníctvom fondov Georgea Sorosa, vydalo viac ako 13 miliónov dokumentov od popredných svetových právnych spoločností.

Dokumenty odhalili, že štyri nákladné lode, ktoré vlastní spoločnosť Navigator Holdings, kúpili LNG vyrobený ruskou petrochemickou spoločnosťou Sibur a údajne naložený v ruskom baltskom prístave Usť Luga. Navyše, minister pre obchod USA Wilbur Ross má 35%-ný podiel v spoločnosti Navigator Holdings, ktorá je registrovaná na Marshallových ostrovoch.

Začiatkom tohto roka vyslanec Ruska pre EÚ Vladimír Čižov uviedol, že USA nebudú schopné nahradiť ruský plyn na európskom trhu. Vyšetrovanie teda odhaľuje, že keď aj EÚ aktívne stavia nové terminály LNG na zmiernenie závislosti od ruského zemného plynu, v súčasnosti nakupuje ruské palivá, ale za vyššiu cenu a oficiálne nie z Ruska.

USA sa snažia efektívne vytlačiť Rusko z európskeho trhu s plynom. Za posledný rok USA rozšírili dodávky LNG do Európy, ale stále pokrývajú zhruba len 6 percent európskeho dovozu LNG. Podľa Gazpromu bol ruský podiel na celkovom európskom trhu s plynom v minulom roku približne 34 percent.

[wp_ad_camp_2]

“Americké spoločnosti sú pripravené hľadať jednorazové riešenia, ktoré im prinášajú určitý zisk, ale sťažujú ostatným štátom obchodovanie. To charakterizuje celý americký prístup k obchodu, “uviedol Vladimír Bruter, expert z Medzinárodného inštitútu humanitných a politických štúdií, ktorého podľa RT citovala ruská tlačová agentúra.

Z právneho hľadiska súčasná situácia neporušuje medzinárodné ani žiadne iné zákony, ale výsledky podľa neho prinášajú ovocie pre USA. “Nič nie je osobné, je to len biznis. Američania si kúpili ruský plyn so ziskom a teraz ho predávajú so ziskom a súčasne sa snažia vytlačiť Moskvu z energetického trhu,” skonštatoval Bruter

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.