obama paris  Čtveřice kamarádů, která s tímto nápadem přišla, říká, že to celé vzniklo jako vtip u piva.

Plakáty s Barackem Obamou zaplavily celou Paříž. Celé to začalo jako vtip čtyř kamarádů, kteří předstírali, že bývalý americký prezident zahájil kampaň a hodlá se zúčastnit francouzských prezidentských voleb.

obama paris

Ačkoliv se bývalý americký lídr jako cizinec nemůže legálně dvoukolových voleb, trvajících od dubna do května, zúčastnit, online petice vtipálků byla podepsána více než 42 000 lidmi.

Organizátoři, kteří dali tento nápad dohromady nad lahvemi piv, říkají, že založili webové stránky a začali vylepovat plakáty Obama17 po celé Paříži, protože byli byli nespokojeni s kandidáty, kteří aspirují na úřad příštího prezidenta Francie.

Slogan zní „Oui on peut“ – francouzsky „Ano, můžeme“.

„Rádi říkáme, že jde o vtip, ale pravda je, že tato idea v nás zakořenila díky podpoře francouzských občanů nespokojených s místími politiky,“ přiznal jeden z organizátorů. „Bojíme se, že tato nespokojenost přinutí lidi hlasovat pro kandidáty mimo systém, jako to bylo u Trumpa v USA. To my nechceme,“ řekl pro BFM TV.

Online petice uvádí, že doufá v dosažení milionu podpisů ještě před 15. březnem, kdy budou uzavřeny kandidatury, přestože zahrnutí Baracka Obamy do prezidentských voleb ve Francii je vzhledem k jeho národnostní příslušnosti nemožná.

Proč Obama? Protože, jak petice uvádí, „má pro tuto práci ten nejlepší životopis na světě“, je „stále možné hlasovat pro prezidenta a ne proti kandidátovi“ a protože „v době, kdy se Francie chystá masivně hlasovat pro krajně pravicového kandidáta, můžeme dát zbytku planety lekci v demokracii tím, že zvolíme Francii prezidenta, který je cizincem.“

Přední kandidátka Marine Le pen bude, dle průzkumů veřejného mínění, v prvním kole 23. dubna první a následně ji porazí Emmanuel Macron, nezávislý bývalý ministr hospodářství, svojí kartou „ani pravičák ani levičák“ v druhém kole 7. května.

Organizátoři říkají, že chtějí, aby občané znovu získali kontrolu nad volbami a že jsou obdivovateli španělského hnutí Podemos. Také poukázali na to, že anglický překlad názvu tohoto hnutí je blízký sloganu Obamy „Yes we can“.

„Vidím v kampani tu samou dynamiku,“ tvrdí Laurence Haïm, mluvčí jeho En Marche!, který donedávna žil v Americe.

 

přeložila: raja

zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.